Rowerzystka wjechała pod samochód, a w komentarzach burza w jej obronie

Rowerzystka wjechała pod samochód, a w komentarzach burza w jej obronie

08 marca 2021
1
7
Prosta choć groźna sytuacja na drodze, wywołała lawinę komentarzy. Czy naprawdę w Polsce jest tak mało osób dobrze znających przepisy?

Jakość nagrania oraz odległość utrudniają analizę sytuacji, ale dokładniejsze przyjrzenie się, nie pozostawia złudzeń. Rowerzystka nadjechała z prawej strony, wjechała na przejazd rowerowy i została potrącona przez kierowcę osobówki, który nie zdążył zahamować.

Rowerzystka wjeżdża prosto pod tramwaj. Nie wie, że tramwaj może zabić?

Liczba komentarzy pod filmem ma szansę dobić do dwóch tysięcy, a zdecydowana większość z nich (tych odnoszących się do samej sytuacji)… broni rowerzystki. Jedni komentujący twierdzą, że miała pierwszeństwo, a inni boleją ponadto, że nie pomyślała, żeby sprawdzić czy kierowca ją przepuszcza.

Rowerzystka blokuje ruch na zaśnieżonej ulicy i wyzywa trąbiących na nią kierowców

Nam natomiast trochę brakuje słów, ponieważ można odnieść wrażenie, że większość Polaków kieruje się własnym wyobrażeniem przepisów, a nie faktyczną wiedzą. W sumie badania przeprowadzane są zwykle na grupach 1000 osób, więc nawet odsiewając komentarze nie na temat, mamy odpowiednio liczną grupę (chociaż trudno powiedzieć czy reprezentatywną), aby wysnuć taki wniosek.

Rowerzystka potrącona przez samochód dostała mandat

Powiedzmy to więc jasno i wyraźnie - rowerzysta traktowany jest przez przepisy podobnie jak pieszy. Czyli tak jak pieszy ma pierwszeństwo dopiero będąc na przejściu, tak rowerzysta dopiero znajdując się na przejeździe. Rowerzystka najwyraźniej o tym nie słyszała (to dziwne, ponieważ zgodnie z prawem każdy kto ukończył 18 lat, automatycznie otrzymuje uprawnienia do jazdy rowerem po drogach publicznych, więc zapewne automatycznie w głowie pojawia mu się też znajomość odpowiednich przepisów) i po prostu wjechała pod samochód. Może z bezmyślności nie upewniła się nawet, czy może to zrobić. A może słyszała, że jako „niechroniona uczestniczka ruchu” powinna być otoczona specjalną troską, więc to inni mają na nią uważać. Niestety na drodze właściwe zachowania wyznaczają tylko przepisy i zdrowy rozsądek.

Komentarze

Shs80
08 marca 2021 11:26
W obszarze zabudowanym tak pędzić...? Trzeba być nienormalnym bez wyobraźni szaleńcem. Kto wydaje prawo jazdy takim ludziom. Kierowca pojazdu przekraczający dopuszczalną prędkość to potencjalny morderca.
Ja > Shs80
08 marca 2021 13:40
Jak pędzić? Kierowca jadący z tyłu z kamerą jechał z podobną prędkością i jakoś szybko wyhamował. Widzisz gdzieś poza tym licznik? Wjechała mu pod maskę więc nawet z 40 nie wyhamuje na takiej odległości całkowicie.
Tirowiec > Shs80
10 marca 2021 20:55
Aleś Ty g....
Dziadek
08 marca 2021 16:00
Bo Polska to kraj szeryfów.
Rowerzustateż
08 marca 2021 16:04
Shs80 jak ktoś nie potrafi ocenić prędkości ,to miech nie sieje pomówień, swoją drogą rowerzysta prosto z chodnika wjechał pod nadjeżdżające auto ,auto jechało po mału bo ztrzymało się zaraz za przejściem,jestem i rowerzystą i za kółkiem ,w Polsce rowerzyści ,to totalna porażka ,większość z przwpisami na bakier a jak widzę jk pokonują przejazdy przez drogi i skrzyżowania ,to woła o pomstę do ...,nie patrzą czy jest wolny przejazd bezpieczny a potem tragedia bo ... ect,a w tej sytuacji rowerzysta normalnie wjechał pod nadjeżdżające auto,a auto w miejscu się nie zatrzyma
Kierowca rowerzysta
10 marca 2021 20:57
Następnym razem może się rozejrzy. W końcu życie jest tylko jedno.
Krit
12 marca 2021 01:57
Rowerzysci nie są niesmiertelni niech patrza ja jadą nawet dla swojego bezpieczenstwa auto nie rower nie zatrzymasz go w sekunde