Ewa Kania

Mogę wyprzedzić rowerzystę na ciągłej linii? Tak, ale nie. To zależy

Jaki kierowca chce się wlec za rowerzystą? Żaden - to dobra odpowiedź. Chcenie nie ma tu jednak nic do rzeczy, bo istotne są przepisy. Czy można legalnie wyprzedzić rowerzystę na ciągłej linii?

Czy podwójna ciągła linia zabrania wyprzedzania?

Warto zacząć od podstaw, czyli wyjaśnienia, co tak naprawdę znaczy podwójna ciągła linia. Wbrew intuicji wielu kierowców, wcale nie chodzi o zabranianie wyprzedzania:

Znak P-4 „linia podwójna ciągła” rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.

Czyli wyprzedzanie na ciągłej linii jest dozwolone? Tak, ale nie. To zależy.

Czy można wyprzedzić rowerzystę na ciągłej linii?

Popatrzcie raz jeszcze na cytowany przepis. Nie ma tam ani słowa o zakazie wyprzedzania. Mowa jest tylko o zakazie przekraczania linii. Wniosek z tego płynie prosty. Jeśli uda nam się zmieścić z rowerzystą w ramach jednego pasa ruchu, to możemy go wyprzedzić.

Taki manewr może być jednak trudny do wykonania, ponieważ potrzebujemy na to odpowiednio dużo miejsca. Jak bowiem stanowi art. 24, ust. 2 Kodeksu drogowego:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Rondo bez znaku A-7 to pułapka na kierowców. Mandat to najłagodniejsza kara

Jak widzicie, przepisy jasno zabraniają wyprzedzania, między innymi rowerzystów, przejeżdżając zbyt blisko nich. Taki manewr byłby niebezpieczny – podmuch powietrza, wywołany przez nasz pojazd, może zachwiać cyklistą lub go przestraszyć. Jeśli więc decydujecie się na wyprzedzanie rowerzysty na podwójnej ciągłej linii, upewnijcie się, że możecie zrobić to bezpiecznie.

Czy dozwolone jest wyprzedzanie rowerzystów na zakazie wyprzedzania?

Skoro już rozmawiamy o wyprzedzaniu rowerzystów, to poruszmy jeszcze kwestię wykonywania tego manewru na zakazie wyprzedzania. Czy odpowiedzi na to pytanie nie jest zbyt oczywista, żeby kwestię w ogóle poruszać?

Otóż nie. Znak B-25 „zakaz wyprzedzania” odnosi się do wyprzedzania przez pojazdy silnikowe, pojazdów silnikowych wielośladowych. Tymczasem rower jest pojazdem niesilnikowym, więc wyprzedzać go w takiej sytuacji można.

Takie sytuacje są jednak bardzo rzadkie, ponieważ zwykle znak B-25 jest łączony z linią ciągłą. Lecz jeśli pas będzie dostatecznie szeroki, to możecie wyprzedzić rowerzystę pomimo linii ciągłej i pomimo zakazu wyprzedzania.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze