Ewa Kania

Każdy rower musi być wyposażony w pięć rzeczy. Brakuje jednej, płacisz mandat

Rower to nie samochód, ale to także rodzaj pojazdu, który musi spełniać pewne warunki, aby móc uczestniczyć w ruchu drogowym. Na przykład wymagane jest odpowiednie wyposażenie, o czym nie wszyscy cykliści pamiętają.

Spis treści

Jakie wyposażenie musi mieć każdy rower?

Wiele osób uważa, że sprawny rower to taki, na którym da się w jakikolwiek sposób jechać. Prawo patrzy na to zupełnie inaczej i wymaga pięciu elementów wyposażenia, aby rower mógł poruszać się po drogach:

  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
  • sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku
  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej

Przepisy dopuszczają poruszanie się bez światła pozycyjnego, jeśli jeździmy tylko w dzień. Co podczas dłuższych wycieczek może być zdradliwe, jeśli nie dojedziemy do domu przed zmierzchem. Warto o tym pamiętać, szczególnie że chodzi tu przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo.

Co grozi za niekompletne wyposażenie roweru?

Policjanci z drogówki zatrzymują nie tylko samochody i motocykle, ale także rowerzystów. Mogą sprawdzić stan ich trzeźwości, a także stan roweru. Jeśli policjant stwierdzi brak któregoś z obowiązkowych elementów wyposażenia roweru, może nałożyć na nas mandat karny. Taryfikator przewiduje dość szerokie widełki – od 20 do 500 zł. Konkretna wysokość zależeć będzie więc między innymi od tego, ile elementów wyposażenia nam brakuje.

Czy parkowanie pod prąd jest legalne? Jeden przepis zaskakuje kierowców

Na decyzję policjanta może także wpłynąć ogólny stan techniczny naszego roweru. Inaczej potraktuje w miarę nowy rower, od którego odpadło nam przednie światło odblaskowe, a inaczej zdezelowany rower bez hamulców. Nie bez znaczenia może być także nasze nastawienie do samej kontroli. Bagatelizowanie poważnych usterek i kłócenie się z policjantem z pewnością nie są dobrymi pomysłami.

Czy jazda w kasku na rowerze jest obowiązkowa?

W Polsce nie ma obowiązku jazdy na rowerze w kasku. Ani dorośli ani dzieci nie muszą go posiadać.

Mimo to warto zaopatrzyć się w kask rowerowy i to dobrej jakości. Nie ma to być przecież ozdoba, tylko coś, co potencjalnie uratuje nam zdrowie i życie. Jeździć w kasku warto niezależnie od okoliczności. W ruchu miejskim nietrudno o kolizję z innym uczestnikiem ruchu, albo o upadek, jeśli preferujemy wycieczki po nieutwardzonych drogach.

Jakie wyposażenie przydaje się na rowerze?

Istnieje wiele akcesoriów i przydatnych elementów do rowerów, w które warto zaopatrzyć się, aby poprawić swój komfort i bezpieczeństwo jazdy. Wśród podstawowych rzeczy, warto wymienić pompkę, łatki do dętki oraz zestaw kluczy. Dla wielu rowerzystów nieodzowny jest także bidon.

Jeśli zdarza nam się poruszać w późniejszych godzinach, dobrze zainwestować w porządne oświetlenie. Tak żebyśmy my byli dobrze widoczni, ale także sami mieli dobrze oświetloną drogę. Dobrym pomysłem są także odblaskowe opaski lub inne elementy ubioru.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze