Ewa Kania

Co zrobić, gdy ktoś nam zablokuje auto na parkingu? Co mu za to grozi?

O miejsca parkingowe jest coraz trudniej, więc coraz częściej można spotkać się z sytuacją, kiedy ktoś zablokuje nam możliwość wyjazdy z parkingu. Co można zrobić w takiej sytuacji i co grozi blokującemu nas kierowcy?

Spis treści

Problem z niedoborem miejsc parkingowych robi się coraz powszechniejszy. Deweloperzy budujący nowe osiedla skupiają się na sprzedaży horrendalnie drogich miejsc postojowych w garażu, niż na zapewnianiu darmowego parkingu przed budynkami. Z kolei w centrach miast ogranicza się liczbę dostępnych miejsc parkingowych, aby przekonać kierowców, że nie warto korzystać z samochodów.

Prowadzi to do coraz częstszych przypadków kierujących, którzy „musieli gdzieś zaparkować”, ewentualnie „zaparkowali tylko na momencik”. Jak radzić sobie z takimi delikwentami?

Co przepisy mówią o blokowaniu wyjazdu z miejsca parkingowego?

Prawo zabrania oczywiście blokowanie możliwości wyjazdu z parkingu przez inny pojazd. Zakazane jest nawet utrudnianiu dostępu właściciela do jego pojazdu (art. 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym):

Zabrania się postoju w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej, czy w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.

Nieprawidłowo zaparkowany pojazd może również utrudniać ruch innych jego uczestników. Stosowny na to paragraf znajdziemy w art. 90 Kodeksu wykroczeń:

Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Ktoś zastawił mi samochód na parkingu. Co zrobić?

Przepisy przepisami, a życie życiem. Co możemy zrobić, kiedy wrócimy do samochodu i okaże się, że zostaliśmy zablokowani przez bezmyślnego kierowcę, który „musiał gdzieś zaparkować na chwilkę”?

Jeśli zdarzenie ma miejsce na drodze publicznej, możemy wezwać policję lub straż miejską, aby zrobiła porządek z krnąbrnym kierowcą. Niestety nawet jeśli patrol pojawi się szybko, to zwykle nakłada tylko mandat na kierującego, który nas zablokował. Kierującego, który nie wiemy, kiedy wróci. Możemy ewentualnie namówić funkcjonariuszy do wezwania holownika, aby ten usunął utrudniający ruch pojazd. To może jednak trochę potrwać.

Nowa obowiązkowa naklejka już obowiązuje. Bez niej nie przejdziesz przeglądu

O wiele trudniej jest w sytuacji, gdy ktoś nas zablokował na drodze wewnętrznej lub terenie należącym do wspólnoty mieszkaniowej. Policja i straż miejska raczej nie będą skore interweniować, chyba że pojazd uniemożliwia przejazd lub stoi na drodze pożarowej. Jeszcze trudniej o pomoc, jeśli ktoś nie zastawił naszego auta, ale zajął nasze miejsce postojowe.

Teoretycznie mamy możliwość wezwania holownika na własną rękę, powołując się na to, że ktoś zajął naszą własność lub własność wspólnoty. Pozwala na to art. 343 Kodeksu cywilnego:

Posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób.

Tu pojawia się jednak problem odpowiedzialności, jeśli auto podczas usuwania z parkingu zostanie uszkodzone, a także problem z odzyskaniem pieniędzy za interwencję holownika. To zwykle wymaga wytoczenia procesu cywilnego.

Co grozi za blokowanie miejsca parkingowego?

Kara za zastawienie czyjegoś samochodu lub utrudnianie ruchu, jest zależna od dokładnej kwalifikacji czynu:

  • blokowanie lub utrudnianie wyjazdu – 100 zł i 1 pkt. karny
  • utrudnianie ruchu na drodze publicznej – do 500 zł

W przypadku kiedy pojazd zostanie odholowany, trzeba jeszcze doliczyć koszt takiej „usługi”. Jej wysokość zależy od ustaleń samorządu. Ministerstwo Finansów ustala jedynie maksymalne jej wysokości, które wynoszą:

  • 128 zł – rower lub motorower, hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego (24 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 251 zł – motocykl (33 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 542 zł – pojazd o DMC do 3,5 tony (46 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 677 zł – pojazd o DMC od 3,5 do 7,5 tony (60 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 956 zł – pojazd o DMC od 7,5 do 16 ton (86 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 1409 zł – pojazd o DMC powyżej 16 ton (154 zł za dobę przechowywania na parkingu)
  • 1714 zł – pojazd przewożący materiały niebezpieczne (225 zł za dobę przechowywania na parkingu

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze