Romana Młynarska – zawodniczka motocyklowego offroadu z lat 50.

Cudze chwalicie, swego nie znacie? Znamy, i to bardzo dobrze. Kolejną prekursorką motocyklizmu, którą chcemy przedstawić, jest Romana Młynarska – 80-letnia już dziś mieszkanka Kwidzyna, królowa rajdów terenowych ubiegłego wieku.

Urodzona w okresie międzywojennym Romana już jako 23-latka została pierwszą mistrzynią Polski w kategorii, którą dziś nazywamy off-roadem. Swoje sukcesy pani Romana osiągała na – wydawałoby się – czymś nietypowym jak na rajdy w terenie, a w dzisiejszej dobie nawet zabytkowym – motocyklu kieleckiej marki SHL.

W wywiadzie dla portalu Interia.pl Romana podkreśla szczególne walory polskich modeli, które użytkowała, w porównaniu do niemieckich motocykli marki DKW. „To nie było to” – mówi.

Co więcej, zaznacza również szeroką rozbieżność między obecną definicją off-roadu a tą, jaką dane jej było praktykować. Wspomina przede wszystkim o braku jakichkolwiek serwisów w trakcie rajdów i konieczności radzenia sobie samej na każdym etapie trasy. Przytacza też sytuację, kiedy podczas awarii motocykla udało jej się zmienić dętkę w rekordowym czasie dwóch minut.

Romana Młynarska brała udział również w jeszcze bardziej wymagających zawodach – Rajdzie  Tatrzańskim: 450 km w maksymalnie trudnym, górskim i kamienistym terenie. To jeden z najtrudniejszych w Europie rajdów, a jednak ukończyła go jako jedna z niewielu startujących.

Jak widać, okres funkcjonowania płci (w teorii) „słabszej” w środowisku motocyklowym rozpoczął się na długo przed tym, niż moglibyśmy przypuszczać.

Z pełną odpowiedzialnością: „swoje” znamy i „swoje” chwalimy.

By dokładniej zrozumieć, jak trudny jest Rajd Tatrzański:

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Dzień dobry Panie Adamie,
wspaniale, że interesuje Pana taka tematyka. Nas również! Same szukałyśmy informacji o Pani Romanie, ale niestety nie jest takie proste. To wszystko, co udało nam się zdobyć / dowiedzieć. Jeśli cokolwiek Panu wpadnie w ręce proszę też nam dać znać, chętnie to opublikujemy (nasz adres to redakcja@motocaina.pl). Jeśli chodzi o inne kobiety w sporcie motorowym, to na naszej stronie znajdzie Pan opisy bardzo wielu takich kobiet, zarówno w dyscyplinach samochodowych, jak i motocyklowych, także w ujęciu historycznym. Ale trzeba tego samemu poszukać, przebić się przez gąszącz naszego menu. Oto sekcje, w których powinien Pan szukać:

https://www.motocaina.pl/artykuly/wywiady-i-reportaze-14

https://www.motocaina.pl/artykuly/wywiady-i-reportaze-motocyklowe-75

https://www.motocaina.pl/artykuly/motorsport-4

W kategorii motorsport proszę poszukać po poszczególnych dyscyplinach – górne menu jest rozwijalne.

Polecam Panu także takie artykuły jak:
https://www.motocaina.pl/artykul/motocyklowa-kobieta-renesansu-janina-loteczkowa-6463.html

https://www.motocaina.pl/artykul/nasze-babcie-automobilistki-motocyklistki-lotniczki-31437.html

https://www.motocaina.pl/artykul/goralka-na-motocyklu-106.html

Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Czy jest szansa na uzyskanie większej ilości informacji i zdjęć dotyczących Pani Romany Młynarskiej i jej kariery w motosporcie? Poszukuję informacji o kobietach w pilskim sporcie motorowym.
ADAHO.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze