Karolina Chojnacka

Robert Kubica był jednym z najlepszych kierowców F1

Tak twierdzi Alan Permane, dyrektor sportowy Renault.

Alan Permane związany jest z Formułą 1 od ponad 30 lat. Zaczynał w zespole Benetton, kiedy ten bazował jeszcze w Witney i pozostał w nim po przenosinach do Enstone i kolejnych zmianach nazwy. Obecnie jest dyrektorem sportowym Renault F1 Team.

Z Robertem Kubicą Permane współpracował w sezonie 2010.

Przeczytaj też: Pomnik Ayrtona Senny stanie w Polsce! Gdzie i kiedy będzie można go zobaczyć?

W oficjalnym podcaście Formuły 1, Beyond the Grid, Alan Permane wspomina czas współpracy z Kubicą:

Należał do najlepszych. Bez wątpienia. On po prostu żył i oddychał Formułą 1. Robił wszystko co możliwe, aby samochód był szybszy. Było to bardzo imponujące. Naprawdę cieszyłem się współpracą z nim.

Pamiętam jedno okrążenie. Zakwalifikował się w Japonii, wydaje mi się, że jako drugi lub coś w tych okolicach [Kubica miał wtedy czwarty czas i ruszał trzeci po karze dla Lewisa Hamiltona przyp. red.]. Kiedy wysiadł z samochodu, był kompletnie biały. Cały się trząsł i powiedział: „Nie mogę teraz rozmawiać, muszę usiąść na chwilę”. Dodał, że nigdy nie złożył takiego okrążenia i w żadne nie włożył tyle wysiłku. Nie wiem czy wystraszył się tego, ale był dość emocjonalnym facetem.

Przeczytaj też: Lewis Hamilton otrzyma tytuł szlachecki!

Najnowsze

Ktoś z bliskich spowodował wypadek po alkoholu lub narkotykach? Sprawdź, co go czeka

W trakcie trwania społecznej akcji Bez chemii na drodze, mamy dla was garść istotnych informacji z jakimi konsekwencjami prawnymi trzeba się liczyć, jeśli ktoś spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Podstawowymi sposobami ograniczania zjawiska używania substancji odurzających przez uczestników ruchu drogowego są: penalizacja, prewencyjne kontrole drogowe oraz kampanie społeczne. Kampania Bez chemii na drodze ma charakter informacyjno-perswazyjny i adresowana jest do różnych grup odbiorców – kierowców, pasażerów, pieszych, młodzieży i rodziców/opiekunów, społeczności lokalnych. Jej działania zaplanowano na 2020 rok.

Prawne konsekwencje wypadku spowodowanego pod wpływem alkoholu lub narkotyków

Kierowca

 • Gdy sprawcą wypadku była osoba w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności do 12 lat i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, bez możliwości skrócenia. Dla porównania, trzeźwi sprawcy wypadków śmiertelnych lub skutkujących trwałym kalectwem są karani więzieniem do lat 8, a sprawcy lżejszych wypadków – do lat 3.
 • W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca brał udział w wypadku, ale go nie spowodował i nie naruszył zasad bezpieczeństwa w ruchu, także ponosi odpowiedzialność prawną związaną z prowadzeniem pojazdu pod wpływem środków odurzających.
 • Spowodowanie przez osobę nietrzeźwą lub po użyciu środków odurzających wypadku, skutkującego śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, wiąże się również z konsekwencjami finansowymi w ramach naprawienia szkody. Egzekucji podlega cały majątek sprawcy, a w sytuacji braku rozdzielności majątkowej, również jego małżonka, w tym posiadane nieruchomości i dochody.

Ubezpieczyciel

 • W przypadku nietrzeźwości lub stanu po użyciu środków odurzających wyłączona zostaje odpowiedzialność ubezpieczyciela za wyrządzone szkody. Oznacza to, że sprawca wobec poszkodowanego musi pokryć z własnego majątku koszty: leczenia, rehabilitacji, Zadanie publiczne jest realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia i współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia strat w wyniku pogorszonej sytuacji ekonomicznej, wypłaty renty lub zadośćuczynienia za krzywdę.
 • W przypadku śmierci osoby poszkodowanej – wypłata przysługuje rodzinie, zaś w przypadku śmierci kierowcy, który spowodował wypadek śmiertelny – jego spadkobiercy mogą zostać obciążeni wypłatą odszkodowania.

Rowerzysta

 • Podstawową karą za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest mandat. Jego wysokość zależy od tego, czy rowerzysta został przyłapany w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) czy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).
 • W pierwszym przypadku, czyli w stanie po użyciu alkoholu, rowerzyście grozi mandat w wysokości od 300 do 500 zł. Natomiast kierowca przyłapany na poruszaniu się na rowerze w stanie nietrzeźwości zapłaci bezwzględnie 500 zł. Mandat w wysokości 150 zł można otrzymać także za przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem.
 • Dodatkowo rowerzyście znajdującemu się w stanie po użyciu alkoholu lub narkotyku grozi kara grzywny do 5 tys. zł i kara aresztu do 14 dni, a także okresowy zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

Pasażer

 • Pasażer, który ma świadomość, że kierowca jest pod wpływem narkotyków lub alkoholu, w razie wypadku traci prawo do pełnego odszkodowania. Podróżowanie z kierowcą pod wpływem, gdy jest się tego świadomym, traktowane jest jako wyrażenie zgody na powstanie ewentualnej szkody i przyczynienie się do niej. 

Właściciel pojazdu

 • Osoba udostępniająca pojazd komuś po wpływem alkoholu lub narkotyków może zapłacić karę grzywny do 5 tys. zł., a jeśli dojdzie do wypadku z jego winy, ponosi taką samą odpowiedzialność karną, jak kierujący. Osoba powierzająca pojazd powinna przewidywać, że kierowca, któremu przekazuje kluczyki, stwarza zagrożenie na drodze i może spowodować wypadek. 

Poszkodowany

 • Jeżeli w momencie wypadku poszkodowany (kierowca, pasażer, rowerzysta lub pieszy) był nietrzeźwy lub pod wpływem alkoholu albo narkotyków może mieć ograniczone prawo do odszkodowania z tytułu OC sprawcy. Ubezpieczyciel będzie badał, w jakim stopniu stan poszkodowanego przyczynił się do wypadku i rozmiaru szkód. Stopień jego przyczynienia będzie wyrażony w procencie, o który zostanie pomniejszona ostateczna kwota odszkodowania.

Najnowsze

Lamborghini Huracán STO wyposażony będzie w opony Bridgestone

Bridgestone został wybrany jako wyłączny dostawca opon do najnowszego Lamborghini Huracán STO, sportowego super-samochodu, który pojawi się na rynku w 2021 roku.

Na potrzeby Huracán STO, firma Bridgestone skonstruowała unikatową oponę Potenza, która poprawi jakość prowadzenia pojazdu, kontrolę oraz dynamikę jazdy, a także maksymalizuje osiągi tego super-samochodu.

W modelu Potenza zastosowano asymetryczny wzór bieżnika zapewniający lepszą reakcję układu kierowniczego i większą stabilność na zakrętach. Dzięki nowo opracowanej mieszance zwiększającej przyczepność oraz wewnętrznemu wzorowi bieżnika, który równomiernie rozprowadza nacisk opony na podłoże na zakrętach Potenza jest oponą wysokich osiągów.

Lamborghini rozpocznie produkcję Huracán STO na początku 2021 roku. Oprócz specjalnie opracowanego modelu Potenza homologowanego do jazdy po drogach publicznych, Bridgestone dostarczy również torową wersję opony.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Black Week w BMW trwa! Jakie promocje przygotował producent?

Podczas tegorocznego tygodnia promocji w sklepie BMW ConnectedDrive będzie można znaleźć oferty na wszystkie produkty cyfrowe i wybrane funkcje pojazdu.

Po ogromnym sukcesie i popularności w ubiegłym roku Black Week BMW odbędzie się również w listopadzie tego roku z jeszcze większym i szerszym asortymentem produktów.

Od 24 do 30 listopada włącznie na liczne usługi BMW ConnectedDrive i wybrane funkcje pojazdów oferowane będą rabaty w wysokości do 30%.

Przeczytaj też: BMW iX zaprezentowane. 500 KM, 600 km zasięgu i ogromny grill

Podczas Black Week klienci mogą liczyć na specjalny rabat w wysokości do 30% na wszystkie produkty ConnectedDrive. Obejmuje to oczywiście popularne usługi, takie jak informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, przygotowanie do Apple CarPlay czy pakiet Connected Plus.

Dodatkowo oferowana jest dodatkowa zniżka na rejestrator jazdy BMW, który pozwala klientom nagrywać podczas jazdy nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale także krytyczne sytuacje w ruchu drogowym.

Szczególnie atrakcyjna dla klientów może być oferta BMW Service Inclusive, która będzie dostępna tylko w Niemczech i na pięciu innych rynkach. Tutaj zarówno pakiet na 3 lata/100 000 km, jak i pakiet na 5 lat/100 000 km jest oferowany z 30% zniżką. Oba pakiety można wykupić tylko online, a ich liczba jest ograniczona do 2000. Z tegorocznej oferty Black Week wyłączone są miesięczne bezpłatne oferty próbne oraz wszystkie produkty ConnectedDrive przedłużające się automatycznie.

Link do sklepu ConnectedDrive znajdziecie TUTAJ

Black Week w BMW

Przeczytaj też: Dwukrotny zdobywca Oscara testuje BMW iX. Zobacz, jego wrażenia z jazdy!

BMW Black Week odbył się po raz pierwszy w 2017 roku; okazał się wielkim sukcesem i od tego czasu jest uważany za najbardziej udaną kampanię ConnectedDrive w BMW Group. W sumie podczas ubiegłorocznej promocji, w której uczestniczyło 18 rynków międzynarodowych, wygenerowano ponad 19 400 dodatkowych sprzedaży. Bestsellerami były przede wszystkim BMW Service Inclusive i opcjonalny asystent świateł drogowych.

 

Najnowsze

Mercedes-Benz Klasy S z serii 140 – już od 2021 roku stanie się pojazdem zabytkowym. Macie taki model w garażu?

Coraz rzadziej spotykany model Mercedes-Benz – Klasa S z serii 140 – w 2021 r. będzie obchodził swoje 30. urodziny. W związku z tym, pierwsze egzemplarze „140” będzie można rejestrować jako samochody zabytkowe, nie tylko w Niemczech, ale i w Polsce.

Klasa S z serii 140, zaprezentowana w 1991 r., odniosła wielki sukces na wielu polach. Krytyka, z jaką 30 lat temu spotkała się w rodzimych Niemczech z powodu swoich gabarytów, dawno została zapomniana – i z czasem zyskała inną perspektywę: nie brakuje dziś pojazdów większych i cięższych.

„Gwiazdą”, jeśli chodzi o poziom generowanej mocy, był wprowadzony w 1991 r. nowy 6-litrowy silnik V12 o oznaczeniu M 120. To pierwsza seryjna 12-cylindrowa jednostka napędowa w osobowym Mercedesie. Osiągała moc 408 KM i 580 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Podobnie jak wersje V8 o pojemności 4,2 (286 KM) i 5,0 litrów (320 KM) oraz 6-cylindrowy wariant 3,2 litra (231 KM), wyróżniała się ona zastosowaniem czterech zaworów na cylinder i regulacją wałków rozrządu po stronie zaworów dolotowych.

Mercedes-Benz Klasy S z serii 140 - już od 2021 roku stanie się pojazdem zabytkowym. Macie taki model w garażu?

Seria 140 był też pionierem w produkcji przyjaznej dla środowiska – wszystkie jej plastikowe elementy nadawały się do recyklingu i zostały wyraźnie oznaczone. Tak jak wcześniej, od czasu wprowadzenia na rynek modelu 300 SE z długim rozstawem osi (seria W 112) w 1963 r. i w przypadku wszystkich kolejnych generacji Klasy S, seria 140 była także dostępna jako wariant z dłuższym rozstawem osi, oferując więcej miejsca na nogi z tyłu.

Mercedes-Benz Klasy S z serii 140 - już od 2021 roku stanie się pojazdem zabytkowym. Macie taki model w garażu?

Mercedes-Benz Klasy S z serii 140 był produkowany do września 1998 r. W sumie powstały 406 532 limuzyny – w tym 28 101 wyposażonych w silnik wysokoprężny.

Najnowsze