Daria Mikólska

Rewolucja z Japonii. Kask Shoei Opticson z projektorem HUD

Firma Shoei zaprezentowała podczas targów motocyklowych w Japonii swój najnowszy pomysł – kask z wbudowanym wyświetlaczem HUD. Motocyklista będzie mógł sprawdzić ważne informacje bez odwracania głowy od sytuacji na drodze.

Wyświetlacze przezierne (HUD) to dobrze znane rozwiązanie stosowane od lat w lotnictwie, a od ponad dekady w samochodach osobowych. Jednak w przypadku motocykli takie rozwiązanie jeszcze nie zostało spopularyzowane. Dlatego, że HUD musiałby się znaleźć pod kaskiem, ponieważ nie każdy motocykl posiada szybę do projekcji takich informacji.

Firma Shoei podjęła się tego wyzwania. Nowy kask o nazwie Opticson to jeszcze prototyp, ale producent zapewnia, że rozwiązanie jest już bardzo bliskie produkcji. Technologia zadebiutowała już na targach motocyklowych w Tokio i Osace.

Zobacz: Kaski integralne Shoei NXR – charakterystyka serii

W tym przypadku obraz jest wyświetlany na dodatkowej, pochylonej szybce umieszczonej przed prawym okiem motocyklisty. Kierowca ma możliwość regulacji i dostosowania obrazu do kształtu twarzy. Gdy funkcja nie będzie potrzebna, może ją po prostu wyłączyć.

Projektor umieszczono przy brodzie, co wymagało rozbudowy dolnej części kasku. Stąd nietypowy wygląd i kanciasty wygląd skorupy. Niewykluczone, że jest to jeszcze kwestia, która będzie dopracowywana pod względem aerodynamiki.

Shoei Opticson - kask z HUD
Shoei Opticson – kask z HUD (fot. Shoei)

Kask Shoei Opticson umożliwia połączenie poprzez Bluetooth z telefonem komórkowym. Dzięki temu można wyświetlać wskazówki nawigacji, a także inne dane z telefonu, jak wiadomości czy informacje o połączeniach. Czujnik światła wbudowany w kask zadba o odpowiednią jasność wyświetlacza HUD.

Przeczytaj koniecznie: Ranking – najlepsze kaski szczękowe 2022. Niemcy przetestowali

Japońska firma nie podaje, kiedy rozwiązanie będzie dostępne w sprzedaży. Można się jednak spodziewać, że lada moment kaski z HUD wejdą do codziennego użytku. Sama technologia nie jest specjalnie droga. Pozostaje tylko kwestia zasilania. Na pewno kask zostanie wzbogacony o akumulator, co podniesie jego masę.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze