Karolina Chojnacka

Przejazd na żółtym świetle. Czy grozi za to mandat?

Czy za przejazd na żółtym świetle grozi mandat? Tak. Ale nie w każdej sytuacji.

Czy żółte światło na sygnalizatorze oznacza, że powinniśmy się zatrzymać? Zazwyczaj tak, ale nie zawsze. Są sytuacje, kiedy przejazd na żółtym świetle jest dozwolony, ale też takie, kiedy oznacza popełnienie wykroczenia. Kiedy?

Podstawą do rozstrzygnięcia tej kwestii jest art. 95 pkt 2 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Sygnał żółty – zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania; sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się sygnał czerwony.

Przejazd na żółtym świetle – kiedy nie grozi nam mandat?

Przejazd na żółtym świetle jest dozwolony, gdy sygnał żółty zaświecił się w momencie, w którym samochód znajduje się w bezpośredniej bliskości sygnalizatora. W tej sytuacji, kierowca nie byłby w stanie zatrzymać auta wcześniej niż na lub za skrzyżowaniem. Gwałtowne zatrzymanie mogłoby także spowodować kolizję z pojazdem jadącym z tyłu. I to w przypadku, gdy kierowca jedzie z prędkością przepisową, wynoszącą np. 50 km/h.

Warto tutaj wspomnieć, że przepisy nie precyzują czym jest gwałtowne hamowanie. Czy występuję ono wtedy, gdy w czasie wytracania prędkości koła samochodu piszczą, czy wtedy gdy istnieje ryzyko poślizgu. Ale przemawia to na korzyść kierowcy, który może argumentować, że wjeżdżając na skrzyżowanie na pomarańczowym świetle uniknął np. hamowania w trudnych warunkach drogowych.

Przejazd na żółtym świetle – kiedy grozi nam mandat?

Przejazd na żółtym świetle nie jest dozwolony, gdy w momencie pojawienia się sygnału na sygnalizatorze, samochód znajduje się w takiej odległości od niego, że kierowca spokojnie zdążyłby wyhamować. Jeśli tego nie zrobi, istnieje ogromna „szansa”, że na skrzyżowaniu pojawi się na tzw. wczesnym czerwonym, co stanowi zagrożenie w postaci kolizji z autem, dla którego zacznie być nadawany sygnał zielony lub z pieszym czy rowerzystą.

Mandat za przejazd na żółtym świetle

Przejazd na żółtym świetle w sytuacji, gdy kierowca mógł wyhamować, nie robiąc tego w sposób gwałtowny, jest wykroczeniem. Grozi za to mandat w wysokości od 300 do 500 złotych oraz sześć punktów karnych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze