Karina Konys

Przechowywanie opon – jak robić to prawidłowo?

Zbliża się okres letni, czyli już najwyższy czas, aby wymienić opony zimowe na letnie. Co zrobić z zimówkami? Jak je zabezpieczyć, aby służyły nam w następnym okresie zimowym?

Sezon zimowy stopniowo odchodzi w zapomnienie. Coraz częściej pogoda przekracza 10 stopni Celsjusza, a przypomnę, że opony zimowe powinno wymienić się, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza. Powyżej tej wartości opony zimowe nie są tak skuteczne i nie powinno się z nich korzystać. Oczywiście to, że jeden dzień jest cieplejszy nie oznacza, że mamy od razu wymieniać opony. Ale jeśli taka temperatura występuje już przez dłuższy czas, to warto zacząć to rozważać. Wówczas pojawia się pytanie, gdzie zostawić opony, aby się nie zniszczyły do kolejnego sezonu. Najtańszym sposobem jest zostawienie opon u siebie w garażu, piwnicy, na poddaszu itd. Jak prawidłowo przechowywać opony?

Przechowywanie opon w garażu

Przed odłożeniem opon do miejsca, w którym chcemy je pozostawić na najbliższe miesiące należy je umyć. W ten sposób usuniemy nazbierany przez sezon brud i pył z hamulców. Dodatkowo, jeśli będziemy przechowywać koła – czyli opony z felgami – to felgi również należy wyczyścić. Po wyczyszczeniu i osuszeniu nie wolno nakładać już na nie żadnych środków konserwujących i nabłyszczających, które mogą skrócić żywotność opon. W celu większego zabezpieczenia ogumienia możemy włożyć je w worki i dokładnie zakleić, aby ograniczyć parowanie olejów z mieszanek gumowych.

Jeżeli już wyczyściliśmy opony, to pora wybrać miejsce, w którym je zostawimy. Najczęściej opony pozostawiamy w garażu lub piwnicy, ale należy pamiętać o kilku szczegółach. Miejsce złożenia opon nie może znajdować się przy źródłach ciepła, ponieważ źle one wpływają na właściwości opon. Powinno się również unikać miejsc narażonych na promienie słoneczne, które również źle wpływają na ogumienie. Miejsce powinno znajdować się z dala od urządzeń, które wytwarzają szkodliwy dla opon ozon. Do takich urządzeń należą m.in. transformatory, sprężarki, generatory czy spawarki. Najlepszym miejscem na złożenie opon jest suche, chłodne i przewiewne pomieszczenie.

W jakiej pozycji przechowywać opony?

Mając już wybrane miejsce nadszedł czas, aby zastanowić się w jakiej pozycji pozostawić opony. W tym celu możemy kupić specjalne uchwyty i regały, ale jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy, to możemy je ułożyć pionowo lub poziomo. Przechowując opony bez felg najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie ich pionowo, jedna przy drugiej. Tak pozostawione opony należy obracać raz w miesiącu o 90 stopni. Natomiast, jeśli nie możemy tak umiejscowić opon, to w ostateczności możemy ułożyć je poziomo, jedną na drugą. Opon bez felg nie powinno powieszać się na hakach, ponieważ może wtedy dojść do ich odkształcenia i zniszczenia.

Natomiast, przechowywanie opon z felgami jest mniej problematyczne. Takie opony można śmiało pozostawić w pozycji poziomej (jest to bardziej zalecane), jak i pionowej. Opony z felgami możemy również powiesić na hakach i nie musimy martwić się, że się odkształcą i zniszczą.

Pozostawienie opon u siebie na podwórku jest najtańszym rozwiązaniem. Z kolei zastosowanie się do powyższych zasad pozwoli nam na dłuższe eksploatowanie tego samego kompletu opon. Jednak, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na pozostawienie opon u siebie lub nie chcą tego robić i oddają opony na przechowanie do wulkanizatora. Koszt takiej usługi różni się w każdym mieście, ale zazwyczaj przechowywanie opon kosztuje w okolicach 100 złotych.

Źródło: continental-opony.pl

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze