Quantcast
Ewa Kania

Prawo jazdy kategorii B pozwala jeździć nie tylko osobówkami. Lista pojazdów jest całkiem długa

Idąc na kurs prawa jazdy i uzyskając prawo jazdy kategorii B, właściwie wszyscy robią to z myślą o kierowaniu samochodami osobowymi. Tymczasem daje ona naprawdę szeroki wachlarz uprawnień, pozwalający na prowadzenie wielu różnych pojazdów. Jakich? Czytajcie dalej.

Jakimi samochodami można jeździć na prawo jazdy kategorii B?

Posiadając prawo jazdy kategorii B, musimy się liczyć właściwie z jednym tylko ograniczeniem. Chodzi o dopuszczalną masę całkowitą pojazdu, którą znajdziemy w rubryce F.2 dowodu rejestracyjnego. To niemal jedyne ograniczenie, jakie jest nakładane na kierowcę. Poza samochodami osobowymi możemy prowadzić więc także:

 • samochody dostawcze
 • vany
 • pickupy
 • kampery
 • ciągniki rolnicze

Jedynymi wyjątkami są tutaj motocykle oraz busy. Posiadając prawo jazdy kategorii B, można prowadzić jedynie busy, mogące przewozić do 9 osób razem z kierowcą.

Jakie samochody elektryczne na prawo jazdy kategorii B?

Prawo do tej pory nie różnicowało, czy prowadzimy samochód spalinowy czy na przykład elektryczny – zasady zawsze były takie same. Teraz to się zmienia i osoby mające prawo jazdy kategorii B od przynajmniej dwóch lat, mogą teoretycznie prowadzić pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej 4250 kg, jeśli mają one napęd elektryczny bateryjny lub wodorowy.

Piszemy „teoretycznie”, ponieważ nadal nie weszły w życie odpowiednie zmiany w dowodach rejestracyjnych, na podstawie których kierujący będą mogli korzystać z rozszerzonych uprawnień.

Motocykle na prawo jazdy kategorii B

Co do zasady, motocykle można prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii A, lecz przepisy przewidują kilka wyjątków, zależnie od konkretnych warunków technicznych, jakie spełnia pojazd. Mając prawo jazdy kategorii B, możemy jeździć:

 • motorowerem z silnikiem o pojemności 50 cm3 (lub elektrycznym) o mocy do 4 kW i mającym prędkość maksymalną 45 km/h
 • czterokołowcem lekkim (quadem) o masie do 350 kg i z prędkością maksymalną 45 km/h

Ponadto, jeśli prawo jazdy kategorii B posiadamy przynajmniej 3 lata, możemy także kierować:

 • motocyklem z silnikiem 125 ccm (lub elektrycznym) o mocy do 11 kW
 • motocyklem trójkołowym z homologacją L5e

Prawo jazdy traci ważność: jak po upływie ważności prawa jazdy wyrobić nowe?

Jaką przyczepę można ciągnąć na prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B pozwala kierowcy nie tylko na prowadzenie pojazdu, ale także ciągnięcie nim przyczepy. Są to jednak uprawnienia ograniczone. Możemy z nich skorzystać pod warunkiem, że:

 • ciągniemy przyczepę lekką (o DMC do 750 kg)
 • ciągniemy przyczepę inną niż lekka, ale DMC całego zestawu nie przekracza 3,5 t

Kierowcy mający większe potrzeby w tym zakresie, mogą zdobyć kod 96 (wystarczy samo zdanie egzaminu) lub iść na kurs prawa jazdy B+E, po którym można ciągnąć przyczepę o DMC nawet 3,5 t.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze