Ewa Kania

Jaką przyczepę można ciągnąć na prawo jazdy kategorii B?

Nawet posiadając zwykłe prawo jazdy kategorii B, możemy ciągnąć przyczepy, o czym nie wie wielu kierowców. Jeszcze mniej zdaje sobie sprawę z wymogów, jakie musi spełniać przyczepa, abyśmy mogli ją ciągnąć. Wyjaśniamy więc dokładne zasady ciągnięcia przyczepy na prawo jazdy kategorii B, a także zdradzamy, jak swoje uprawnienia rozszerzyć, bez wyrabiania kolejnej kategorii prawa jazdy.

Jakie przyczepy można ciągnąć na kategorię B?

Posiadając prawo jazdy kategorii B możemy ciągnąć przyczepy, ale musimy liczyć się z wieloma ograniczeniami w tym względzie. Możemy ciągnąć:

  • przyczepę lekką (o DMC 750 kg)
  • przyczepę inną niż lekka, jeśli DMC zestawu nie przekracza 3,5 t

Powyższe przepisy warto rozwinąć, ponieważ na pierwszy rzut oka, mogą wydawać się niejasne. Po pierwsze kierowca mając prawo jazdy kategorii B, może ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg. Rozwijając to – taką przyczepkę może połączyć z dowolnym pojazdem, który można prowadzić mając kategorię B. W sumie więc DMC takiego zestawu to nawet 4,25 t (3500 kg + 750 kg).

Alternatywnie dopuszczalne jest ciągnięcie cięższej przyczepy, ale wtedy dopuszczalna masa całkowita, nie może przekraczać 3,5 t.

Ciągnięcie przyczepy z większą DMC na kategorię B

Nie ma co ukrywać, że powyższe zasady są restrykcyjne i dla wielu osób będą sporym ograniczeniem. Na szczęście nie trzeba wyrabiać sobie kolejnej kategorii prawa jazdy, aby mieć większe możliwości w zakresie ciągnięcia przyczep. Wystarczy zdobyć kod 96.

Mając go możemy ciągnąć przyczepę inną niż lekka, przy dopuszczalnej masie całkowitej zestawu wynoszącej 4250 kg. Trzeba jednak pamiętać, że:

  • rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej samochodu
  • stosunek dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) samochodu do DMC przyczepy musi wynosić 1,33:1

W tym przypadku konieczne jest więc trochę matematyki, ale nieskomplikowanej. Przykładowo, jeśli nasza przyczepa ma dopuszczalną masę całkowitą wynoszącą 1700 kg, to potrzebujemy samochodu o DMC przynajmniej 2261 kg.

Jazda z przyczepką w mieście – jak robić to dobrze i bezpiecznie?

Niewątpliwym plusem kodu 96 jest to, że nie musimy iść na żaden specjalny kurs. Wystarczy zdanie egzaminu, kosztującego 170 zł.

Jakie przyczepy można ciągnąć z kategorią B+E?

Kierowcy mający największe potrzeby, muszą zapisać się na kurs pozwalający na uzyskanie kategorii B+E. Wtedy DMC przyczepy może wynosić nawet 3,5 t, a co za tym idzie, cały zestaw może ważyć nawet 7 ton.

Ponadto kategoria B+E pozwala ciągnąć pojazdem wolnobieżnym nawet dwie przyczepy.

Komentarze:

trener73 - 24 sierpnia 2022

Egzaminu na kod 96 nie zda się bez wykupienia kilku godz. jazdy. Trzeba poćwiczyć jazdę po placu manewrowym i na mieście z przyczepką. Poza tym, żadko się zdarza , żeby zdać za pierwszym razem, ponieważ WORD musi na tobie zarobić. Dobra rada dla ćwiczących, poproście instruktora na pokazanie na mieście tych miejsc na których najczęściej łapią egzaminatorzy zdających na daną kategorię.

Odpowiedz

Jozzzz - 22 sierpnia 2022

Czy mając B+E mogę jechać autolaweta i ciągnąć Lawete ze samochodem

Odpowiedz

KierowcaBombowca - 22 sierpnia 2022

Zapomnieliście o tym co piszecie? Stosunek masy pojazdów 1,33:1!!!! Jakim więc cudem wyszło wam, że DMC zestawu na C+E może ważyć 7 ton? *

*Może ale przyczepą musi mieć układ hamulcowy niezależny od układu auta. Takim rodzajem układu hamulcowego jest układ powietrzny. W rzeczywistości jednak, żaden pojazd i żadna przyczepą tego nie posiada, więc w przypadku hamulca najazdowego nadal obowiązuje współczynnik 1,33:1.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze