Ewa Kania

Od nowego roku kierowcy dostali szersze uprawnienia, ale nie wszyscy za darmo

2023 rok przyniósł niejedną zmianę dla kierowców, ale nie wszystkie są negatywne. Przykładowo jeden znowelizowany przepis okazują się ułatwieniem, ale tylko dla niektórych kierujących.

Jaką przyczepę można ciągnąć na prawo jazdy kategorii B?

Każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B może ciągnąć swoim pojazdem przyczepę. Jaką konkretnie – to już bardziej skomplikowana kwestia. Trzeba najpierw rozróżnić przyczepy na „lekką” oraz „inną niż lekka”. Pierwszy rodzaj ma dopuszczalną masę całkowitą wynoszącą najwyżej 750 kg, natomiast drugi rodzaj może ważyć znacznie więcej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B, może ciągnąć:

  • pojazdem o DMC do 3,5 t przyczepę lekką, a DMC zestawu może wynosić 4,25 t
  • przyczepę inną niż lekka, ale wtedy DMC zestawu to tylko 3,5 t

Takie warunki znacząco ograniczają listę przyczep, jakie możemy ciągnąć, ale łatwo można swoje uprawnienia rozszerzyć.

Sprawdź, co masz wpisane w polu S.1 w dowodzie rejestracyjnym! Przekroczysz ten limit, stracisz prawo jazdy

Co daje kod 96 do prawa jazdy kategorii B?

Rozwiązaniem powyższego problemu, które może okazać się dla nas wystarczające, jest zdobycie kodu 96. Sama procedura jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy jedynie podejść do egzaminu – nie trzeba robić żadnego dodatkowego kursu. Egzamin taki kosztuje 170 zł i po jego zaliczeniu mogliśmy do końca zeszłego roku ciągnąć przyczepę:

  • inną niż lekka pojazdem o DMC 3,5 t przy DMC zestawu 4,25 t
  • której DMC nie przekracza DMC pojazdu
  • której stosunek DMC do DMC pojazdu wynosi 1:1,33

Kod 96 pozwala zatem na ciągnięcie cięższych przyczep, ale poza limitem masy zestawu, trzeba było przeliczać, czy nasz samochód ma dopuszczalną masę odpowiednio wyższą od dopuszczalnej masy przyczepy.

Nowe przepisy dotyczące ciągnięcia przyczep 2023

Od 1 stycznie 2023 roku przepis ten uległ zmianie i jego obecne brzmienie to:

W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) działający na koła wszystkich osi. W przyczepie rejestrowanej po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 1 stycznia 2023 r. dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) działający co najmniej na koła jednej osi; takie rozwiązanie dopuszcza się również w przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 ton, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.

Usunięto z niego pojawiający się na początku fragment o stosunku pasy pojazdu do masy przyczepy:

W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy (…)

To kolejne ułatwienie dla kierowców, którzy nie chcą robić prawa jazdy kategorii B+E (pozwala na ciągnięcie autem o DMC 3,5 równie ciężkiej przyczepy). Zamiana interesująca, ponieważ bez żadnych dodatkowych warunków czy testów, mogą ciągnąc teraz cięższe przyczepy. Te „darmowe” uprawnienia mają oczywiście ci, którzy posiadają kod 96 w prawie jazdy. Kierowcy którzy dopiero chcą go zrobić, otrzymają szerszy zakres uprawnień „w cenie”.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze