Pozwól materiałom żyć dalej

Wokół nas „drzemie” cała masa prawdziwych skarbów, np. starych samochodów. To cenne surowce, które musimy nauczyć się lepiej odzyskiwać.

Od kilkudziesięciu lat nieustannie zwiększamy ilość odzyskiwanych materiałów i zmniejszamy ilość odpadów trafiających na wysypiska. Jednak musimy być jeszcze lepsi w odzyskiwaniu zasobów, które są dostępne wokół nas. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Mamy doczynienia obecnie z niedoborem niektórych, ważnych dla krajów Unii, metali. Mowa tutaj o materiałach, które są stosowane w telefonach komórkowych, samochodach i innych produktach codziennego użytku.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na niektóre materiały ich odzyskiwanie będzie coraz trudniejsze i coraz droższe. Kiedy wyczerpiemy łatwo dostępne źródła najważniejszych dla nas metali, będzie trudniej je zdobyć. Przykładem takiego pierwiastka jest lit. Zapotrzebowanie na lit rośnie lawinowo, ponieważ stanowi on ważny składnik akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów z napędem hybrydowym, które stają się coraz bardziej popularne. Innym przykładem jest neodym używany w silnych magnesach. W tej chwili pierwiastek ten wydobywany jest tylko w Chinach, a jego wydobycie wyrządza ogromne szkody w środowisku. Takie magnesy stosowane są między innymi w elektrowniach wiatrowych i silnikach elektrycznych.

Nie ma bezużytecznych odpadów – tak uważają przedstawiciele Stena Recycling. Tam, gdzie inni widzą koniec, oni widzą początek czegoś nowego. Takie podejście zyskuje na znaczeniu w świecie, w którym jest coraz więcej ludzi i coraz mniej zasobów naturalnych – a rozwojowi towarzyszy zwiększona produkcja i konsumpcja towarów.

Recykling umożliwia nie tylko znaczące zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat, ale również obniżenie kosztów – zarówno dla przedsiębiorstw, jak i społeczeństwa. Przykładowo Stena Recycling przetwarza prawie 8000 ton materiałów dziennie. Materiały pochodzące ze starych, zużytych produktów zyskują nowe życie w postaci surowców do produkcji innych popularnych produktów, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na surowce pierwotne pochodzące z lasów, kopalni czy odwiertów głębinowych. Stena Recycling prowadzi także wiele projektów badawczych i rozwojowych, chcąc opracować nowoczesne metody recyklingu spełniające potrzeby w przyszłości.

Seminaria poświęcone inteligentnemu zarządzaniu odpadami
W ramach kampanii „Pozwól materiałom żyć dalej” Stena Recycling zaprasza na serię seminariów odbywających się w całej Europie, które będą mieć miejsce wiosną w pięciu krajach. Ich celem jest nawiązanie dialogu oraz wypracowanie nowych kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi i społeczeństwem, dzięki którym będziemy mogli wspólnie doskonalić metody recyklingu wszystkich dostępnych produktów. Taka współpraca ma prowadzić do powstania nowych rozwiązań, które przyniosą korzyści przedsiębiorstwom, środowisku i  społeczeństwu. Będą skuteczne nie tylko dzisiaj, ale również jutro. Razem mamy większe szanse na wprowadzenie zmian i tworzenie większej wartości – każdego dnia. Ta praca nigdy nie będzie mieć końca. Wręcz przeciwnie – dopiero się zacznie.

Możemy zrobić jeszcze więcej, aby zagwarantować sobie mądre gospodarowanie zasobami w przyszłości. Im więcej osób będzie oszczędzać materiały i pomagać w rozwoju recyklingu, tym większe będą korzyści dla nas wszystkich.

Informacje na temat Stena Recycling i seminariów: stenarecycling.pl/itstartshere

Najnowsze

Dave Mirra nie żyje

Smutna wiadomość dla wszystkich fanów ekstremalnych serii X Games. Nie żyje legenda tej dyscypliny Dave Mirra.

W wieku 41 lat odszedł z tego świata Dave Mirra. Sportowiec został odnaleziony w swoim samochodzie w Greenville w Północnej Karolinie. Według informacji podanych przez policję, chwilę przed tragedią świadkowie usłyszeli strzały. Informacja nie została jeszcze potwierdzona, ale prawdopodobnie doszło do samobójstwa.

Dave Mirra zostawił żonę i dwójkę dzieci. Sportowiec był znany ze swoich występów w X Games. Dawna legenda BMW-ów przebranżowiła się jakiś czas temu na sporty motorowe. W bardzo szybkim czasie Dave Mirra stał się również legendą X-Games, czyli igrzyskach sportów ekstremalnych. Zdobył w swojej karierze 24 medale (14 złotych).

Na kilkanaście godzin przed tragicznym zdarzeniem wrzucił jeszcze na Instagrama zdjęcie ze swoją żoną.

Najnowsze

Quattro kontra xDrive – który lepszy?

Pewnie nie raz zastanawialiście się, który napęd jest lepszy. Dwójka Amerykanów postanowiła w prosty sposób to sprawdzić.

Po jednej stronie znalazło się BMW Serii 3, a z drugiej Audi A3 sedan. Pomiędzy dwoma modelami jest kilka różnic. Przede wszystkim BMW jest o 100 kg cięższe niż kompaktowe Audi i jest pozycjonowane w wyższym segmencie. Jednak oba modele są wyposażone w napęd na cztery koła, co pozwala uczestniczyć w zabawie na przeciąganie sznura. 

Który samochód okazał się lepszy? Zobaczcie.

Najnowsze

Edyta Klim

Liczba motocyklistek ciągle rośnie!

Według badań przeprowadzonych przez Motorcycle Industry Council, motocyklistek na drogach jest więcej, niż kiedykolwiek. Obecnie stanowią 14% wszystkich motocyklistów amerykańskich.

Popularność jednośladów wśród kobiet wciąż rośnie. Jest to widoczne na drogach i pomiędzy motocyklowymi zawodnikami, a jedno z badań na zlecenie MIC to udowadnia.

Wnioski z przeprowadzonego badania są następujące:

  • 14 % motocyklistów w Ameryce to kobiety (wzrost z 8% w 1998 roku)
  • 39 lat to średni wiek motocyklistki (motocyklisty – 48)
  • 49% motocyklistek jest zamężna
  • 57% motocyklistek zakupiło nowy motocykl
  • 49% motocyklistek sama serwisuje swój motocykl lub korzysta z pomocy przyjaciela
  • 47% motocyklistek ukończyło wyższą uczelnię
  • 60% motocyklistek wzięło udział w doszkalającym kursie z techniki jazdy
  • 34% wybrało motocykl typu chopper, skutery 33%, a motocykle sportowe jedynie 10%

Na pytanie, w jakim celu jeżdżą motocyklem, kobiety najczęściej odpowiadały, że dla: „zabawy i rekreacji”, a następnie „poczucia wolności” i „radości bycia bliżej natury”. Gdy wybierały motocykl największym czynnikiem decyzyjnym była: „oszczędność paliwa” i „udana jazda próbna”.

Motorcycle Industry Council (www.mic.org) z Kalifornii to stowarzyszenie non profit, którego celem jest ochrona interesów i promowanie motocyklistów poprzez współdziałanie z rządem, producentami i mediami. A także: przeprowadzanie badań, budowanie statystyk, rozwój standardów w zagadnieniach technicznych i regulacyjnych.

Najnowsze

Będzie 9. i 10. część „Szybkich i Wściekłych”

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów serii pt. "Szybcy i Wściekli" oraz Vina Diesla. Aktor zdradził właśnie, że powstaną kolejne części.

Vin Diesel po raz kolejny odsłania plany producentów filmu. Wprawdzie do wydania ósmej części pozostało jeszcze 14 miesięcy, to już zapowiedziano, że powstanie dziewiąta i dziesiąta seria. 

Kilka dni temu aktor na swoim koncie w serwisie Instagram wrzucił obrazek, który podpisał: „2 dekady, 10 filmów, 1 saga”. Można z tego wywnioskować, że dziewiąta część zostanie zaprezentowana w kwietniu 2019 roku, a finałowa, dziesiąta będzie miała premierę w kwietniu 2021 roku. 

Bardzo rzadko producenci filmowi decydują się na zapowiadanie aż tak odległych dat. Do ostatniej części pozostało jeszcze sześć lat. Vin Diesel oczekuje jednak, że dwudziestolecie filmu ściągnie dużą rzeszę widzów. 

Najnowsze