Karolina Chojnacka

Powstał film dokumentalny o Iron Dames! Zobaczcie zwiastun!

Deborah Mayer, ambasadorka Ferrari, stworzyła projekt Iron Dames, by wspierać zawodniczki sportów motorowych. Teraz, dzięki serii filmów dokumentalnych, mamy szansę bliżej przyjrzeć się rywalizacji „żelaznych dam” z mężczyznami.

Kobiecy zespół Iron Dames tworzą trzy zawodniczki: Manuela Gostner, Rahel Frey i Michelle Gatting, które startują w Mistrzostwach Europy Le Mans i 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Liderką zespołu jest Deborah Mayer z doświadczeniem w Ferrari Challenge, programach Ferrari XX i GT Championships.

W tym roku Iron Dames przygotowały coś wyjątkowego i wypuszczają oficjalną serię filmów dokumentalnych –  „Racing Beyond Limits”!

Cztery kobiety – Deborah, Michelle, Manuela, Rahel ścigają się w mistrzostwach zdominowanych przez mężczyzn. I to co robią, przechodzi wszelkie oczekiwania. Obejrzyj zwiastun i pamiętaj, by zasubskrybować ich kanał YouTube i uzyskać dostęp do większej ilości materiałów wideo!

Przeczytaj też: Iron Dames przechodzą w 2021 roku do WEC z Iron Lynx

Zespół Iron Dames jest oficjalnie wspierany przez FIA, poprzez program „FIA Women in Motorsport”. Ich bronią jest Ferrari 488 GTE od wielokrotnie nagradzanego zespołu Kessel Racing, a kolorem rozpoznawczym – różowy.

Najnowsze

Hejt wylał się na autora tego nagrania. Dlaczego? Bo jechał przepisowo!

Bardzo umowne podchodzenie Polaków do ograniczeń prędkości jest zjawiskiem dość powszechnym. Niestety. Ta sytuacja jest jednak o wiele poważniejsza, ponieważ nie mówimy już o milczącym przyzwoleniu społecznym na łamanie przepisów, ale o piętnowaniu osoby, która przepisów nie chce łamać!

Zanim przejdziemy do absurdu, jaki rozegrał się pod nagraniem, zobaczmy samo nagranie. Jest bardzo długie, a to co w nim najważniejsze ma miejsce od szóstej minuty. Dlaczego wideo nie zostało przycięte? Autor chciał żebyśmy mieli pełny ogląd sytuacji i nie musieli oceniać jej wyrwanej z kontekstu.

Kłótnia kierowców o pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Absurdalna, czy coś w niej jest?

Autor nagrania, poruszający się samochodem osobowym, został wyprzedzony przez ciężarówkę z przyczepą (3:12). Jej kierowca nieszczególnie przejmuje się przepisami – manewr rozpoczyna przed łukiem, nie mając całkowitej pewności czy coś nie nadjedzie z naprzeciwka, a wyprzedzanie w jego wykonaniu trochę trwa. Manewr kończy na podwójnej ciągłej linii i na przejściu dla pieszych. A gdyby przez nie ktoś właśnie przechodził? Ciekawe jakby zareagował kierowca ciężarówki z przyczepą, jadący z gazem w podłodze.

Po zakończeniu manewru nagle przestało mu się spieszyć i cały czas jechał tym samym tempem, co kierowca osobówki. Po pewnym czasie autor chciał wyprzedzić ciężarówkę i wtedy jej kierowca zaczął blokować mu drogę, a podczas drugiej próby, prawie zepchnął go z drogi. Na szczęście się opamiętał.

Bulwersujące nagranie – kierowca chciał potrącić rowerzystę?

O co w ogóle chodziło? Dlaczego kierowca ciężarówki zachowywał się, jakby chciał doprowadzić do tragedii, a przynajmniej stracić prawo jazdy? Wyjaśniają to komentujący: „Pełno takich mend jak ty, co się całą drogę wloką a jak ktoś ich wyprzedzi, to raptem chca jechać szybciej”, „spowalniasz ruch sam widzisz ze trudno wyprzedzić a potem chcesz na siłe go minąć by zaraz znów jechać 40”. Otóż komentujący zwracają uwagę, że autor nie jechał z maksymalną dopuszczalną prędkością! Sam przyznaje, że w terenie niezabudowanym poruszał się z prędkością 80 km/h, ze względu na często pojawiające się tam dzikie zwierzęta. Według komentujących to był błąd i blokował kierowcę ciężarówki, który tak się biedny zdenerwował, że aż musiał złamać przepisy. Bo mógł jechać najwyżej 80 km/h. Przypominamy że dla pojazdów ciężarowych prędkość maksymalna na drodze jednojezdniowej to 70 km/h. W terenie zabudowanym autor nagrania jechał 50 km/h. Nic dziwnego, że kierowca ciężarówki nie wytrzymał, prawda?

Szalejący kierowca w rodzinnym minivanie

Cała sytuacja jest absurdalna i trochę przerażająca. Znamy przypadki kierowców ciężarówek, którzy jadąc w nocy nie zwalniali ani trochę i przejeżdżali z prędkościami rzędu 90 km/h przez wsie. Spotkaliśmy kierowców ciężarówek, którzy długimi poganiali osobówki, które jechały przepisowo przez małe miejscowości. Tutaj jest podobnie, tyle że szalę absurdu przechylili komentujący, użalający się nad kierowcą ciężarówki, że przez osobówkę nie mógł on przekraczać dozwolonej prędkości. Przerażające jest natomiast to, że komentujący najwyraźniej nie rozumieją, że „maksymalna dozwolona prędkość” to nie „minimalna z jaką musisz jechać”. I atakują autora za to, że chciał zachować jakąkolwiek ostrożność na drodze.

https://www.youtube.com/watch?v=nqNJhOlZ1_Q

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Rolls-Royce Ghost Extended – bardziej drapieżna i ekskluzywna wersja nowego Ghosta. Zobaczcie zdjęcia!

Rolls-Royce prezentuje nowego Rolls-Royce Ghost Extended, który w porównaniu do „zwykłego” Ghosta oferuje zwiększoną przestrzeń tylnych siedzeń, bez kompromisu dla dynamiki jazdy. I wprost przyznajmy, w porównaniu do „zwykłego” Ghosta, Extended robi znacznie większe wrażenie.

Miałam okazję zobaczyć Rolls-Royce Ghost Extended przedpremierowo, w trakcie warszawskiej premiery nowego Rolls-Royce Ghost. I przyznam szczerze, Rolls-Royce Ghost robi na żywo niesamowite wrażenie, ale to Rolls-Royce Ghost Extended sprawia, że zapiera nam dech w piersiach. A widziałam go tylko stojącego w salonie, pomyślcie więc jakie wrażenie musi sprawiać na drodze!

Przeczytaj też: Nowy Rolls-Royce Ghost zadebiutował w Polsce! Zobaczcie fotorelację z premiery!

Ghost Extended to efekt wyczerpującego procesu konsultacji z nową generacją klientów Rolls-Royce. Ta globalna, bardzo dynamiczna grupa przedsiębiorców wyraziła chęć posiadania narzędzia biznesowego z szoferem za kierownicą w trakcie tygodnia, które w weekend może przekształcić się w wygodną i dynamiczną limuzynę, którą będziemy prowadzić samodzielnie. Ghost Extended jest odpowiedzą na te marzenia.

Ghost Extended oferuje o 170 mm więcej miejsca niż „zwykły” Ghost, zapewniając więcej miejsca na nogi z tyłu niż jakikolwiek czteromiejscowy sedan, z wyjątkiem Rolls-Royce Phantom Extended. Zorientowanie na klienta wpłynęło na każdy etap procesu rozwoju limuzyny. Kluczową kwestią było  to, że klienci Ghost Extended nie chcieli kompromisów, które są obecne w czystym, minimalistycznym designie „zwykłego” Ghosta. Projektanci marki starali się ukryć dodatkową długość, rozszerzając tylko tylne drzwi i nadwozie wokół otworów tylnych drzwi, zachowując tym samym linię samochodu.

Zestaw ulepszeń z tyłu kabiny odzwierciedla elastyczność Ghost Extended. Po raz pierwszy można wybrać odchylane siedzenie Serenity, oferujące nowy wymiar komfortu na tylnych siedzeniach. Byłam, siedziałam, potwierdzam, komfort jest niesamowity. A miejsca jest tyle, że panie w szpilkach z pewnością nie będą mieć problemu z ułożeniem nóg (a która z nas nigdy nie zaznała tego problemu, niech pierwsza rzuci kamieniem).

Rolls-Royce Ghost Extended

Tylna kabina zapewnia również idealne warunki do przejścia z robienia biznesów do wypoczynku. Aby to bardziej podkreślić, między tylnymi siedzeniami znajduje się lodówka z szampanem, która została opracowana z uwzględnieniem potrzeb klientów Rolls-Royce. Aby to osiągnąć, inżynierowie marki skonsultowali się z Mistrzem Sommelierem. Dowiedzieli się, że optymalna temperatura serwowania szampana innego niż vintage wynosi około sześciu stopni Celsjusza, a szampana vintage około 11 stopni Celsjusza. W tym celu lodówka działa w dwóch trybach chłodzenia, schładzając do sześciu i 11 stopni.

Przeczytaj też: Nowy Rolls-Royce Ghost debiutuje! To luksusowy samochód zaprojektowany zgodnie z zasadą „im mniej, tym lepiej”

Ghost jest najbardziej zaawansowanym technologicznie modelem marki Rolls-Royce.

Przedsiębiorcom Ghost Extended oferuje dostęp do Wi-Fi i najnowocześniejszych systemów informacyjno-rozrywkowych, niezbędnych do użytku w ciągu dnia. Funkcje technologiczne zostały wdrożone z należytą starannością, aby odzwierciedlić zapotrzebowanie klientów na spokojną przestrzeń, wolną od niepotrzebnych zakłóceń.

Zaangażowanie w zapewnienie czystej przestrzeni obejmuje też powietrze w kabinie. Ghost jest wyposażony w nowy system oczyszczania mikrośrodowiska (MEPS). Ta technologia usprawnia istniejące systemy filtracji powietrza za pomocą oprogramowania i sprzętu. Bardzo czułe czujniki wykrywania zanieczyszczeń wykrywają stan jakości powietrza w otoczeniu, automatycznie aktywując wloty świeżego powietrza w tryb recyrkulacji. W przypadku wykrycia niedopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu powietrze przepuszczane jest przez nanowłóknowy filtr, który jest w stanie usunąć prawie wszystkie najdrobniejsze cząsteczki obecne w kabinie w czasie krótszym niż dwie minuty.

Rolls-Royce Ghost Extended

Zestaw technologii poprawia wrażenia z jazdy zarówno w warunkach miejskich, jak i wiejskich. Obejmuje on między innymi laserowe reflektory o zasięgu ponad 600 m oraz kluczowe ulepszenia bezpieczeństwa, w tym asystenta widzenia z ostrzeganiem o dzikich zwierzętach i pieszych w dzień i w nocy; system czterech kamer z widokiem panoramicznym; aktywny tempomat; ostrzeżenie o kolizji; czy ostrzeżenie o opuszczeniu i zmianie pasa. Wiodący w branży wyświetlacz head-up 7×3 o wysokiej rozdzielczości i funkcja automatycznego parkowania zapewniają absolutną swobodę  jazdy w każdych warunkach.

Ghost Extended jest oparty na architekturze luksusu, całkowicie aluminiowej platformie firmy Rolls-Royce, która stanowi podstawę każdego nowego modelu Rolls-Royce’a. Znakiem rozpoznawczym marki jest nowy Planar Suspension System, będący wynikiem ponad 10-letnich wyczerpujących testów i udoskonalania przez wyspecjalizowanych inżynierów. Samocchód wyposażony  jest także w bezstopniowe, sterowane elektronicznie amortyzatory, samopoziomujące zespoły pneumatyczne o dużej objętości i pierwszy na świecie górny amortyzator wahacza, którego technologia nigdy wcześniej nie była stosowana w seryjnych pojazdach. Ghost Extended po raz pierwszy korzysta również z napędu na wszystkie koła.

Rolls-Royce Ghost Extended

Rolls-Royce Ghost Extended napędzany jest flagowym, podwójnie doładowanym silnikiem V12 o pojemności 6,75 litra o mocy 571 KM i maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 850 Nm.

Rolls-Royce Ghost Extended

Pierwsze dostawy Rolls-Royce Ghost Extended do klientów zostaną zrealizowane w IV kwartale 2020 roku.

Najnowsze

Volkswagen ID.4 – pierwszy elektryczny SUV producenta zaprezentowany. Zobaczcie zdjęcia!

ID.4 – pierwszy elektryczny SUV Volkswagena i drugi po ID.3 model skonstruowany w oparciu o modułową platformę podłogową MEB dla samochodów elektrycznych właśnie został oficjalnie zaprezentowany w pełnej krasie. Co o nim wiemy?

Nadwozie Volkswagena ID.4 ma długość 4,58 m, jest obszerne i solidne.  Szeroka i masywna tylna część karoserii powoduje, że samochód wygląda dynamicznie, a obniżająca się linia dachu sprawia, że samochód wydaje się dłuższy. Tylne słupki dachowe są mocno pochylone, tył nadwozia okazuje się zaś stylistycznie wyrafinowany m.in. dzięki umiejętnie zastosowanym przetłoczeniom.

W ID.4 zastosowano nowe technologie oświetleniowe. Znajdują się wśród nich interaktywne matrycowe diodowe reflektory IQ.Light, które w chwili odblokowania drzwi zdają się pozdrawiać kierowcę za pośrednictwem modułu diod. Reflektory te emitują sterowane inteligentnie światło drogowe, które bardzo skutecznie oświetla nawierzchnię nie oślepiając przy tym kierowców samochodów nadjeżdżających z przeciwka. Tylne lampy w technologii 3D zawierają tzw. dynamiczne kierunkowskazy, w których poszczególne diody zapalają się kolejno od środka ku krawędziom lamp. Tylne światła mają szczególnie plastyczną formę dzięki specjalnym diodom 3D umieszczonym pojedynczo w kloszu lampy.

Volkswagen ID.4 – pierwszy elektryczny SUV producenta zaprezentowany. Zobaczcie zdjęcia!

Poduszka powietrzna umieszczona pomiędzy przednimi fotelami i otwierająca się w przypadku uderzenia w bok samochodu, zwiększa i tak wysoki poziom bezpieczeństwa biernego. Pojemność bagażnika Volkswagena ID.4 wynosi 543 litry i poprzez złożenie oparć tylnych siedzeń można ją powiększyć do 1.575 litrów (liczone po dach). Dzięki opcjonalnemu hakowi holowniczemu elektryczny SUV Volkswagena jest w stanie pociągnąć przyczepę o masie 1.000 kg (ciężar hamowany, przy nachyleniu wynoszącym 12 stopni).

Volkswagen ID.4 – pierwszy elektryczny SUV producenta zaprezentowany. Zobaczcie zdjęcia!

Volkswagen wyposażył swojego pierwszego elektrycznego SUV-a w nowoczesny system obsługi pokładowych urządzeń. Na tablicy rozdzielczej nie ma żadnych mechanicznych przycisków ani włączników, przez co zyskuje ona prostą i nowoczesną formę.

Volkswagen ID.4 – pierwszy elektryczny SUV producenta zaprezentowany. Zobaczcie zdjęcia!

Najważniejsze wskazania wyświetlają się na niewielkim ekranie przed kierowcą, doborem informacji steruje się z wielofunkcyjnej kierownicy. Przy prawej krawędzi ekranu znajduje się pokrętło służące do wyboru trybów jazdy. Na środku tablicy rozdzielczej umieszczono duży dotykowy ekran obsługujący nawigację, telefon, media, systemy asystujące i ustawienia pojazdu.

Volkswagen ID.4 – pierwszy elektryczny SUV producenta zaprezentowany. Zobaczcie zdjęcia!

Tuż przed tylną osią ID.4 znajduje się elektryczny silnik napędzający koła za pośrednictwem jednostopniowej przekładni. Jest to niewielki, lekki i bardzo efektywny stale wzbudzony silnik synchroniczny (PSM). W ID.4 zastosowano jednostkę o mocy 150 kW (204 KM), której moment obrotowy o wartości 310 Nm jest dostępny od razu po jej uruchomieniu. Przyspieszenie od zera do 100 km/h trwa 8,5 sekundy, prędkość maksymalną samochodu ograniczono do 160 km/h. W ofercie znajdzie się także ID.4 z silnikiem o jeszcze większej mocy i z napędem na cztery koła.

Najnowsze

Opel Corsa Rally4 gotowy do sezonu 2021

Po kilkumiesięcznych testach Opel Motorsport i PSA Motorsport przeprowadziły w ostatnich tygodniach serię dalszych jazdy testowych Corsą Rally4 na południu Francji. W ciągu pięciu dni zespoły działów sportu samochodowego Opla i PSA pokonały ponad 1000 kilometrów po drogach szutrowych i asfaltowych w zmiennych warunkach.

Corsa Rally4 została opracowana z uwzględnieniem regulaminu Rally4, który zastępuje klasę R2. Zamiast wysokoobrotowego czterocylindrowego wolnossącego silnika z ADAM‑a R2 w Corsie Rally4 zastosowano wyjątkowo oszczędny trzycylindrowy turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra.

Rajdowy silnik oparty na jednostce seryjnej i sterowany modułem Magneti Marelli rozwija imponujące 208 KM mocy i 290 Nm momentu obrotowego.

Opel Corsa Rally4 gotowy do sezonu 2021

Napęd jest przekazywany na koła przednie przez pięciobiegową przekładnię sekwencyjną i regulowany mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu typu 3‑way. Rajdowe zawieszenie ze sprężynami Eibach i amortyzatorami Öhlins jest w pełni regulowane.

Opel Corsa Rally4 gotowy do sezonu 2021

Homologacja Opla Corsy Rally4 jest planowana na 1 grudnia 2020 r. Produkcja samochodów dla klientów prywatnych rozpocznie się zaraz potem. Wtedy też można będzie składać zamówienia.

Opel Corsa Rally4 gotowy do sezonu 2021

W dalszej perspektywie Corsa Rally4 będzie wykorzystywana na drugim poziomie promocji uzdolnionych kierowców prowadzonej wspólnie przez Opla i ADAC. Promocja rozpoczyna się od ADAC Opel e‑Rally Cup, skąd najlepsi zawodnicy przechodzą do ADAC Opel Rally Junior Team, by zasiąść za kierownicą Opla Corsy Rally4. Kierowcy mogą więc spodziewać się wymagającego międzynarodowego programu, który pozwoli im realizować kolejne etapy rozwoju.

Najnowsze