Popękane tarcze, brak klocków, a to nie koniec problemów kierowcy tej ciężarówki!

Popękane tarcze hamulcowe, które w każdej chwili mogły się rozpaść i zablokować koło. Ciężarówkę w fatalnym stanie technicznym, którą przewożono 22 tony ładunku, zatrzymała lubelska ITD.

Kontrola odbyła się na drodze krajowej numer 17. Lubelscy inspektorzy ITD sprawdzili m.in. ciężarówkę, którą przewożono ładunek z Ukrainy na Łotwę. Kontrola obnażyła bardzo zły stan techniczny pojazdu.

Tarcze hamulcowe na dwóch osiach naczepy były mocno popękane. W każdej chwili mogły się rozpaść. Na jednej osi brakowało także klocków hamulcowych. Nieprawidłowości nie były wynikiem awarii w trasie, lecz efektem zaniedbania. Przewoźnik stworzył realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Po kontroli inspektorzy zakwestionowali zezwolenie okazane przez kierowcę. Prowadzący miał przy sobie dokument CEMT/EKMT, który jest ważny tylko wtedy, gdy pojazd spełnia rygorystyczne normy określające stan techniczny. Ta ciężarówka zdecydowanie odbiegała od standardów.

Inspektorzy wszczęli wobec przedsiębiorcy postępowanie administracyjne zagrożone karami: 12 000 złotych (brak właściwego zezwolenia) i 2000 złotych (zły stan techniczny). Do czasu wykonania naprawy naczepy i przedstawienia nowego zezwolenia, pojazd został skierowany na wyznaczony parking.

Najnowsze

Dlaczego formowanie wtryskowe jest rewolucyjną technologią?

Z formowania wtryskowego korzysta wiele firm z sektora przemysłowego. Dzięki tej metoda można szybko produkować wytrzymałe i względnie niedrogie podzespoły.

Jakie możliwości oferuje metoda formowania wtryskowego?
Jest to metoda, z której korzystają niemal wszystkie firmy zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszy się formowanie wtryskowe w branży automotive. Swoją popularność zawdzięcza temu, iż oferuje możliwości, które do momentu jego wynalezienia nie były jeszcze dostępne. Dzięki tego typu formowaniu powstają elementy o różnych, często nietypowych, kształtach. Oprócz firm ze wspomnianej branży automotive używają go także producenci zabawek, sprzętu medycznego i części do samolotów. Technologia formowania wtryskowego z roku na rok staje się coraz bardziej zaawansowana, co wynika z dostępu do coraz większej ilości tworzyw sztucznych i coraz większego zapotrzebowania na nie w różnych branżach.

Jedną z głównych zalet formowania wtryskowego jest możliwość wytwarzania przy jej użyciu produktów o różnych kształtach, korzystając przy tym wyłącznie z jednej technologii. Zadaniem firm korzystających z omawianej metody jest wyłącznie przygotowanie form, do których wystarczy wlać materiał plastyczny. Ponadto, taką produkcję można w pełni zautomatyzować, choć niezbędne jest też wsparcie wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Na czym polega formowanie wtryskowe?
Najpierw materiał plastyczny trafia do jednostki wtryskowej. W jej cylindrze, pod wpływem wysokiej temperatury i tarcia, tworzywo zaczyna się topić. Następnie ślimak wtryskarki zbiera stopiony materiał i następują wtrysk tworzywa. Podczas tego etapu wspomniany ślimak nie obraca się, lecz jest przesuwany do przodu. W efekcie stopiona masa trafia do formy. Gdy już znajdzie się w formie, rolą ślimaka jest uzupełnianie naczynia, aby nie zabrakło w nim materiału plastycznego. Po zastygnięciu tworzywa można otworzyć formę i wyjąć z niej gotową część. Co ciekawe, od razu będzie już gotowa do dalszej pracy — jest to jedna z głównych zalet urządzenia. Formowanie wtryskowe, dzięki swojej wysokiej wydajności, zrewolucjonizowało wiele branż. Dużą popularnością cieszą się również produkowane przy jego użyciu opakowania transportowe z tworzyw sztucznych.

Dzięki niemu powstają także m.in.: wytrzymałe zderzaki, nadkola, listwy progowe czy kolumny kierownicy. Z formowania wtryskowego korzysta wiele firm z branży motoryzacyjnej.

Najnowsze

Luksusowy Mercedes – jak często serwisować pojazd?

Z pewnością dbasz o swojego Mercedesa najlepiej jak potrafisz. Zastanawiałeś się kiedyś czy serwisujesz go wystarczająco często? Zapewne zabierasz go na coroczny przegląd, ale czy to wystarczy? Sprawdź w jakich jeszcze sytuacjach dobrze jest pojechać ze swoim pojazdem do autoryzowanego serwisu.

Utrzymanie auta w dobrym stanie – podstawy
Nawet najlepsze i najdroższe modele samochodów, w trakcie codziennej eksploatacji stopniowo zużywają się. Aby samochód służył nam jak najdłużej, a jazda nim sprawiała wciąż taką samą przyjemność, warto regularnie kontrolować stan tych części, które są narażone na najszybsze zepsucie. W Autoreducie doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego podpowiemy Ci, jak często odwiedzać autoryzowany serwis Mercedesa w Warszawie, żeby utrzymać pojazd w nieustannie sprawnej kondycji? Przedstawiamy podstawową ściągawkę, na której znajdziesz najszybciej zużywające się elementy auta.

Samochód w warsztacie – nie czekaj aż coś się zepsuje
Jeżeli zagłębimy się w specyfikę działania poszczególnych części pojazdu, dojdziemy do wniosku, że nie ma ustalonej odgórnie ilości serwisów auta w ciągu roku. Najlepiej by było jechać z Mercedesem do ASO tak często jak to jest potrzebne, czyli za każdym razem, kiedy zauważymy że coś jest nie tak. Nie warto bagatelizować drobnych usterek, ponieważ ignorowane przez dłuższy czas mogą doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Są jednak elementy wyposażenia, których żywotność wynosi około roku i warto regularnie monitorować ich stan.

Najczęściej wymieniane elementy pojazdu
To co najszybciej zużywa się w aucie: filtry, olej silnikowy i wycieraczki, warto zastępować nowymi raz do roku. Wycieraczki warto wymieniać na wiosnę – guma zbierająca wodę, może być nieco nadwyrężona po zimowych mrozach, dlatego aby nasz sprzęt działał niezawodnie podczas wiosennych i letnich deszczy – warto zaopatrzyć się w nowy. Również filtr kabinowy układu klimatyzacji dobrze wymieniać w tym okresie – regularnie wymieniany, zmniejszy ryzyko nieprzyjemnego zapachu napływającego do kabiny auta wraz z klimatyzacją. Zwróć uwagę na regularny serwis całej klimatyzacji. Odgrzybianie i dbanie o jej czystość to ważna sprawa, zwłaszcza jeżeli mamy wśród użytkowników auta alergików.

Elementy, które zużywają się wolniej, takie jak płyn hamulcowy czy filtry paliwa możemy wymieniać rzadziej, nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy monitorować ich stanu podczas standardowych wizyt serwisowych w autoryzowanym serwisie Mercedesa w Warszawie. Warto zwracać uwagę również na poziom płynu chłodniczego, gdyż jego brak może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Biorąc pod uwagę te czynniki można dojść do wniosku, że auto najlepiej jest serwisować dwa razy do roku: przed sezonem zimowym i na wiosnę – czyli wraz z wymienianymi oponami. Regularne wizyty w autoryzowanym serwisie Mercedesa w Warszawie, sprawią, że Twoje ukochane auto będzie sprawne przez długi czas, a Ty będziesz mógł z przyjemnością podróżować

Najnowsze

Porsche 911 Carrera Coupé i 911 Carrera Cabriolet: polskie ceny. Seria 911 wita nowego członka!

Porsche poszerza gamę ósmej generacji modelu o odmiany 911 Carrera. Nowy samochód sportowy trafia na rynek z nadwoziami Coupé i Cabriolet.

Jego trzylitrowy, sześciocylindrowy silnik typu bokser z doładowaniem biturbo generuje moc 283 kW (385 KM). Carrera to podstawowy wariant 911, o 11 kW (15 KM) mocniejszy od poprzednika. Jego wysokiej klasy standardowe cechy i funkcje praktycznie nie różnią się od tych w 911 Carrera S. Należą do nich: szlachetnie wykończone wnętrze z ekranem dotykowym o przekątnej 10,9 cala, wszechstronna łączność, a także innowacyjne systemy wspomagające, takie jak tryb Porsche Wet, który zapewnia jeszcze bezpieczniejsze prowadzenie na mokrej nawierzchni. 911 Carrera charakteryzuje się kołami i hamulcami o mniejszej średnicy oraz odmiennym kształtem końcówek układu wydechowego.

Podobnie jak w przypadku wariantu Carrera S, silnik, podwozie i hamulce 911 Carrera zostały zaprojektowane z myślą o wyjątkowo sportowym charakterze. Jego trzylitrowy, sześciocylindrowy silnik typu bokser korzysta z nowych turbosprężarek z kołami turbiny i kompresora o mniejszej średnicy. Za przeniesienie siły napędowej odpowiada nowa ośmiobiegowa przekładnia dwusprzęgłowa (PDK). W rezultacie 911 Carrera Coupé przyspiesza od 0-100 km/h w 4,2 s, osiągając prędkość maksymalną 293 km/h. Opcjonalny pakiet Sport Chrono pozwala „urwać” z czasu sprintu 0,2 s. Zużycie paliwa w cyklu łączonym (skorelowane z NEDC) odmiany Coupé wynosi 9,0 l/100 km, a Cabriolet – 9,2 l/100 km.

Zestaw odpowiadający za dynamikę jazdy obejmuje mieszaną konfigurację ogumienia z oponami 235/40 ZR na 19-calowych obręczach z lekkich stopów na przedniej osi oraz 20-calowymi felgami z oponami 295/35 ZR z tyłu. Siłę hamowania na obu osiach zapewniają 330-milimetrowe tarcze hamulcowe z czarnymi, czterotłoczkowymi stałymi zaciskami typu monoblok.

Ceny Porsche 911 Carrera Coupé w Polsce startują od 520 000 zł, a 911 Carrera Cabriolet – od 589 000 zł. Nowe modele można już zamawiać. Wersja z napędem na wszystkie koła będzie dostępna niebawem.


 

Najnowsze

Kobiety w transporcie drogowym – jest ich już dwa razy więcej!

Według danych Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) 98 proc. zawodowych kierowców stanowią mężczyźni. Bardzo powoli w świat męskich ciężarówek wkraczają kobiety, które za kierownicą 40-tonowego pojazdu radzą sobie tak samo dobrze, jak panowie.

Panie stanowią już ponad 19 proc. kadry pracowniczej w obrębie całego sektora TSL[1], w tym spedycji, kadry zarządzającej i administracji. Najnowszy raport International Road Transport Union (IRU) pokazuje, że jedynie 2 proc. z nich pracuje za kółkiem.

W polskich firmach transportowych kierowcy w ruchu międzynarodowym mogą zarobić od 5000 do 8500 złotych netto, to nawet o 3300 zł więcej niż wynosi średnia krajowa. Mimo takich warunków finansowych przewoźnicy już od dłuższego czasu borykają się z brakiem kandydatów do pracy. Według badań przeprowadzonych przez IRU od października 2018 do stycznia b.r. niedobór kierowców w przedsiębiorcach specjalizujących się w przewozach towarów osiągnął poziom 21 proc. Problem nieustannie się pogłębia – według badania przeprowadzonego przez OCRK już ponad połowa polskich przewoźników ma problem z zapełnieniem wakatów, a popyt na usługi transportowe stale rośnie.

Już od kilku lat Unia Europejska oraz organy ustawodawcze i wykonawcze poszczególnych państw członkowskich poszukują rozwiązania problemu braku rąk do pracy w charakterze kierowcy zawodowego. Jednym z rozwiązań może być zwiększenie zatrudnienia pań w tej branży, co obok dopuszczenia do zawodowej jazdy osób z całkowitym lub częściowym ubytkiem słuchu i przywrócenia kierunków kształcących przyszłych kierowców w szkołach, by zachęcać młodych do pracy w branży transportowej, jest dobrym kierunkiem zmian – mówi ekspert OCRK, Kamil Wolański.

Jest szansa?
Tendencje są spadkowe. W Polsce w sektorze transportu i magazynowania zatrudnionych jest 19,31 proc. osób płci żeńskiej, a jeszcze w 2015 r. odsetek ten był wyższy i wynosił 20,36 proc.[2]. Jak wskazują dane Komisji Europejskiej najwięcej kobiet zatrudnionych w transporcie obecnie znajduje się na Cyprze (28,74 proc.) oraz u naszych sąsiadów – na Słowacji (26,96 proc.) i w Czechach (26,64 proc.).[3] W 2016 r. największy związek zawodowy w Wielkiej Brytanii Freight Transport Association (FTA) opublikował dane ankiety, z których wynika, że aż 79 proc. kobiet chciałoby zasiąść za kierownicą ciężarówki.[4] Organizacja doszukuje się powodów, dla których większość z pań nie decyduje się na wstąpienie do zawodu. Okazuje się, że są to głównie zbyt wysokie koszty uzyskania prawa jazdy kat. C i E.

Jeszcze trzy lata temu kobiety stanowiły 1 proc. kierowców zawodowych. Obecnie IRU podaje, że możemy mówić o podwojeniu tej liczby. Oczywiście, specyfika pracy truckera jest dla wielu osób trudna do zaakceptowania. Mówimy tutaj o wielodniowych trasach. To nawet 244 dni w roku poza domem. Kierowca przejeżdża rocznie średnio 87 tys. km, czyli mógłby ponad dwukrotnie okrążyć ciężarówką Ziemię, a rekordziści robią to nawet pięciokrotnie. Trudne warunki socjalne, groźba kradzieży i napadów mogą zniechęcać do tej profesji. Jednak warto zwrócić uwagę, że jest to także ciekawy sposób na życie. Aktualnie coraz częściej możemy obserwować przykłady par, które jeżdżą w podwójnej obsadzie – zauważa ekspert OCRK. – Nie da się ukryć, że kobiety mierzą się ze znacznie wyższymi barierami wejścia do zawodu – m.in. ze względu na stereotypy. Panie zauważają ten problem – aż 63 proc. z nich przyznaje, że zły wizerunek zawodowych kierowców zniechęca je do podjęcia pracy w tym zawodzie. Zdanie to podzielają także mężczyźni – tak samo odpowiedziało niespełna 60 proc. zbadanych panów.

Dla odważnych
Mimo złej reputacji zawodowcy lubią swoją pracę. Tak przyznało 78,9 proc. kierowców, argumentując, że zawód ten pozwala na poznawanie nowych miejsc (47,9 proc.) i nowych ludzi (29,6 proc.). Badania pokazują, że kierowcy także wysoko cenią sobie w tej profesji kwoty wynagrodzeń (39,6 proc.) oraz duże możliwości zmiany pracy związane z deficytem na rynku wykwalifikowanej kadry (15,9 proc.).[5] Kamil Wolański, ekspert z OCRK ocenia, że

Brak kierowców jest jednym z najpoważniejszych problemów, z którymi mierzy się obecnie branża transportowa w Europie. Działania, które zostały podjęte w celu zwiększenia zainteresowania zawodem, są słuszne. Warto jeszcze popracować nad poprawą postrzegania tego zawodu przez społeczeństwo, a także modelem wsparcia kobiet na rynku pracy.

Najnowsze