Karolina Chojnacka

Południowa Obwodnica Warszawy. Tunel pod Ursynowem już otwarty. Kierowcy muszą uważać na prędkość!

Najdłuższy tunel w Polsce został wreszcie otwarty. Tunel na trasie S2 pod Ursynowem był jedną z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców Warszawy i okolic inwestycji.

Od 20 grudnia 2021 roku kierowcy mogą korzystać z 4,6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów wraz z tunelem pod Ursynowem. To ostatni zrealizowany fragment trasy S2 Południowej Obwodnicy Warszawy, której długość obecnie wynosi ok. 33 kilometrów.

Inwestycja ta jest ważna nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ułatwiając komunikację między dzielnicami. To przede wszystkim uzupełnienie ciągu dla kierowców przemieszczających się tranzytem na osi wschód-zachód autostradą A2.

Otwarcie S2 POW z tunelem pod Ursynowem - pierwsze samochody na trasie
Otwarcie S2 POW z tunelem pod Ursynowem – pierwsze samochody na trasie, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Pierwotnie tunel miał zostać oddany do użytku jeszcze w 2020 roku. W ostatnich miesiącach z inwestycją związanych było też sporo problemów – najpierw z jakością nawierzchni, która na odcinku 400 m wymagała wymiany, a potem układ wentylacji nie przeszedł testów przeciwpożarowych, a na koniec okazało się, że brakuje stosownej dokumentacji do odbioru inwestycji.

Ostatni odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy oddany do ruchu

Tunel pod Ursynowem w ciągu trasy S2 będzie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce. Dwunawowy tunel liczy 2335 metry, a ruch na bieżąco będą kontrolować 134 kamery. Polsce. W każdej nawie jezdnia o szerokość ok. 14,5 metra ma po trzy pasy ruchu i pas awaryjny. Tunel schodzi pod powierzchnię między ul. Indiry Gandhi a ul. Pileckiego, a wychodzi na skarpie za ul. Nowoursynowską.

Dzięki inteligentnym czujnikom i tablicom informacyjnym, będzie można w zależności od sytuacji dostosować ograniczenie prędkości czy dostępność poszczególnych pasów.

Odcinkowy pomiar prędkości w tunelu pod Ursynowem

W tunelu pod Ursynowem w ciągu trasy S2 działa odcinkowy pomiar prędkości, który kontroluje przestrzeganie ograniczenia przez kierowców. W tunelu samochody mogą jechać nie szybciej niż 80 km/h.

Południowa Obwodnica Warszawy. Tunel pod Ursynowem już otwarty
Południowa Obwodnica Warszawy. Tunel pod Ursynowem już otwarty, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Ograniczenia dla ciężarówek

Na oddanym do ruchu odcinku obowiązuje ograniczenie tonażowe dla pojazdów ciężarowych powyżej 16 ton. Zakaz poruszania się samochodów powyżej 16 ton obowiązuje w godzinach szczytu komunikacyjnego, czyli 7.00 – 10.00 i 16.00 – 20.00 z wyłączeniem pojazdów z identyfikatorem C-16.

S2 – Południowa Obwodnica Warszawy

Droga ekspresowa S2 – Południowa Obwodnica Warszawy – spina autostradę A2 wchodzącą w skład europejskiej trasy E30, najważniejszego szlaku komunikacyjnego na osi wschód-zachód przebiegającego przez Europę.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze