Karolina Chojnacka

Policja ostrzega: „Nie pozwól łosiom lizać twojego samochodu”

Sól drogowa działa na łosie jak narkotyk.

Problem na szczęście nie dotyczy polskich kierowców i polskich łosi. To problem kanadyjskich kierowców i kanadyjskich łosi, które są uzależnione od zlizywania soli drogowej z samochodów.

Dla niektórych brzmi to może głupio, jak miejska legenda o tematyce zimowej lub jakaś dziwna historia osoby o nadpobudliwej wyobraźni, ale jest to prawdziwy problem, z którym niektórzy kierowcy mają do czynienia z szokującą regularnością. Dość powszechne jest, że kanadyjscy urzędnicy muszą umieszczać znaki, aby przypomnieć kierowcom, że sól drogowa nie jest normalną częścią dobrze zbilansowanej diety łosia.

Przeczytaj też: Bliskie spotkanie z łosiem

Joe Urie, właściciel Jasper Tour Company w wywiadzie dla CBC, powiedział:

Nienawidzę tego mówić, ale sól drogowa jest dla łosi jak narkotyk. Łosie mogą zlizać sól z asfaltu, ale nauczyły się, że jest równie smaczna, i prawdopodobnie bardziej skoncentrowana, jeśli zliże się ją z  karoserii samochodu. Jest to problem, który staje się coraz bardziej powszechny wraz ze wzrostem populacji łosi (jest odwrotnie proporcjonalna do populacji wilków, która maleje). Dodatkowo łosie coraz bardziej komfortowo czują się w otoczeniu ludzi.

Przeczytaj też: Zderzył się z łosiem, zwierzę wpadło do środka!

A co jeśli łoś nie będzie mógł powstrzymać sie przed zlizaniem soli z samochodu? Kierowca powinnien próbować odstraszyć łosia, na przykład trąbiąc klaksonem, ale nigdy nie powinien próbować go odepchnąć.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze