Quantcast
Daria Mikólska

Policja uzbroiła się w nowe motocykle BMW. Wyjechały na drogi

Policja drogowa odbiera właśnie pierwsze egzemplarze z 478 motocykli BMW R 1250 RT.

Polska policja odbiera nowe motocykle. W ręce funkcjonariuszy wydziału drogowego trafi w sumie 478 egzemplarzy BMW R 1250 RT, które będą służyć na polskich drogach. Piraci drogowy mogą już zacząć spoglądać w lusterko wsteczne.

W tym roku policjanci jeżdżący na motocyklach mają duże powody do radości. Właśnie docierają pierwsze partie nowych jednośladów, które zasilą komendy policji w całym kraju. To efekt podpisanego w zeszłym roku kontraktu opiewającego na 66 mln złotych.

Przetarg wygrał importer marki BMW, który ma w ofercie turystyczny model R 1250 RT. Motocykle zostały przystosowane pod wymogi policji. Co ciekawe, na podobnych maszynach pracują funkcjonariusze w Niemczech.

Zobacz: Instant karma, czyli kompilacja wykroczeń polskich kierowców i natychmiastowych reakcji policji

Policyjne BMW nie różnią się pod względem napędu od cywilnych modeli. Motocykle napędzają silniki typu bokser o pojemności 1254 cm3. Maksymalna moc jednostki to 136 KM, a maksymalny moment obrotowy to 143 Nm. Motocykle mają 25-litrowy zbiornik paliwa, który zapewni im odpowiedni zasięg podczas codziennej służby.

Policja odbiera nowe motocykle BMW
Policja odbiera nowe motocykle BMW (fot. Policja)

Motocykle przygotowane dla policjantów są o kilkadziesiąt kilogramów cięższe od cywilnych wersji. Wszystko za sprawą dodatkowego wyposażenia. Na miejscu pasażera znajduje się zintegrowany kufer z centralą radiową. Oprócz tego motocykl wyposażono w dodatkowe, niebiesko-czerwone sygnały uprzywilejowania LED, wzmocnione boczne kufry, megafony, oświetlenie pomocnicze, a także gmole z przodu i z tyłu.

Motocykle przygotowane dla policji mają również zmieniony pierwszy bieg, który pozwala na łatwą jazdę z niską prędkością. Taka funkcja przydaje się podczas policyjnej eskorty w czasie wizyt różnych oficjeli. Motocykle mają być postrachem piratów drogowych, dlatego będą się rozpędzać do ponad 200 km/h.

Przeczytaj koniecznie: Policjanci na motocyklach wyruszyli na łowy

Szkolenia policjantów przy odbierze pierwszych maszyn już trwają. Na potrzeby treningowe zarezerwowano 25 egzemplarzy BMW. W sumie przeszkolonych zostanie 956 funkcjonariuszy. Policja zamówiła też 876 zestawów ubrań motocyklowych.  Wszystkie zamówione motocykle mają trafić do policjantów w całym kraju jeszcze w 2022 roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze