Karolina Chojnacka

Podwyżka mandatów będzie drastyczna? Projekt trafił do sejmowej podkomisji

Mandat w wysokości 650 tysięcy euro za przekroczenie prędkości? Niektóre europejskie kraje bardzo surowo traktują piratów drogowych. W Polsce, póki co, tak wysokie kary nie grożą kierowcom. W Sejmie powołano podkomisję, która ma zająć się dalszymi pracami nad projektem nowelizacji, zaostrzającej kary za wykroczenia drogowe.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz między innymi Kodeksu wykroczeń dotyczącej tych kwestii odbyło się w Sejmie na początku października. Po głosowaniu, projekt trafił do dalszych prac w sejmowej komisji infrastruktury.

Podwyżka mandatów będzie drastyczna? Projekt trafił do sejmowej podkomisji

We wtorek, 12 października, prezydium komisji, zawnioskowało jednak o powołanie w sprawie podkomisji. Zgodnie z zaakceptowaną przez komisję propozycją podkomisja ma liczyć 11 posłów. W jej skład weszło sześciu przedstawicieli PiS: Maria Kurowska, Paweł Rychlik, Adam Śnieżek, Robert Warwas, Jerzy Polaczek oraz Piotr Król. Ze strony Koalicji Obywatelskiej zgłoszono trzech przedstawicieli: Macieja Laska, Dariusza Jońskiego oraz Krzysztofa Truskolaskiego. Skład podkomisji uzupełnili Maciej Kopiec z Lewicy i Stefan Krajewski z PSL-Koalicji Polskiej.

Jak poinformowano podkomisja rozpocznie prace nad projektem w przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej 20 października.

Jak bardzo wzrosną mandaty?

Projekt nowelizacji zakłada między innymi podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tysięcy złotych oraz zwiększenie wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym – do 3,5 tysiąca złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 4,5 tysiąca złotych.

Regulacja zakłada także ustanowienie minimalnej wysokości kary grzywny na poziomie 1,5 tysiąca złotych wobec sprawcy kierującego pojazdem mechanicznym, który przekracza dopuszczalną prędkość jazdy o ponad 30 km/h (niezależnie od tego czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy poza nim). Jeśli sprawca, będąc prawomocnie ukarany popełni inne wykroczenie drogowe – określone w przepisach – w ciągu 2 lat, zostanie ukarany grzywną w wysokości od 3 do 30 tysięcy złotych.

Karze grzywny od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, niestosująca się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym. Inny z artykułów przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia. Taka sama kara będzie groziła za prowadzenie pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze