Edyta Klim

Podróżniczka Lea Rieck dzieli się swoim doświadczeniem z motocyklistkami

Na swoim blogu Got2Go, Lea Rieck zamieściła kilka dobrych rad dla początkujących w samotnym podróżowaniu motocyklistek.

Podróżowanie samotnie nie oznacza samotności

– Po drodze spotkasz mnóstwo podobnych ludzi, z którymi możesz wymieniać swoje doświadczenia i z którymi porozumiesz się łatwiej, niż gdzie indziej, ponieważ podzielacie tą samą pasję podróżowania. Samotna podróżniczka może wzbudzić pewną uwagę, ale moje doświadczenia mówią, że ludzie w większości krajów będą sympatyczni. Są ciekawi, często mają opiekuńczy instynkt i chcą pomóc.

– Nie ma lepszego sposobu, niż podróżowanie solo, aby zaangażować się w odmienną kulturę. Nikt nigdy nie odbierze Ci doświadczeń, które zyskasz w podróży – one niesamowicie rozwijają. Nawet w życiu codziennym te doświadczenia pomogły mi wiele razy. W podróży nie mogę być niepewna, dlatego podejmowanie decyzji stało się dla mnie łatwiejsze.

Najlepsze miejsca na samotną wycieczkę

– Oczywiście są miejsca, do których wyjazd z czystym sumieniem można polecać, jednak nie powinnaś zbytnio ufać mediom, które obrazują dany kraj. Nawet jeśli ludzie, którzy nigdy nie byli w Pakistanie, ostrzegali mnie, żebym nie jechała w tamte regiony – to była jedna z najlepszych moich podróży. Ale oczywiście warto zbierać różne informacje dotyczące aktualnej sytuacji politycznej kraju, do którego zamierzasz się wybrać. Azja Południowo-Wschodnia i Azja Środkowa (zwłaszcza buddyjskie obszary dominujące) to są z mojego doświadczenia miejsca dobre i bezpieczne dla samotnie podróżującej kobiety.

Bezpieczeństwo a przygoda

– Moja pierwsza zasada podczas podróży: „Lepiej bezpiecznie, niż żeby potem było przykro”. Jeśli dzielnica jakiegoś miasta wydaje mi się podejrzana lub po prostu nie czuję się tam bezpieczna, bez szczególnego powodu – proszę innych podróżnych albo mieszkańców, żeby mi towarzyszyli do najbliższego supermarketu, czy gdzie tam chcę jechać. To samo dotyczy się miast po zmroku, choć w wielu krajach życie zaczyna się po zachodzie słońca z powodu upału w ciągu dnia. Kiedy mężczyźni, kobiety i dzieci nadal spacerują i grają na ulicach o 22:00 – czuję się bezpiecznie, bo mieszkańcy przecież nie chcą niepotrzebnie narażać się na niebezpieczeństwo.

Szacunek

– Podczas samotnej podróży powinieneś być wrażliwy na nowe otoczenie i rytuały mieszkańców. Ja na przykład zawsze mam szal, bo jego zastosowanie może być wszechstronne: ochroni przed słońcem, przed zimnem, a tam gdzie kobiety pokazują trochę mniej ciała – uzupełnią moją garderobę.

– Zwróć uwagę na swoje otoczenie i to, co robią inni – jeśli wszyscy biorą buty do domu, to powinnaś też tak zrobić. Często jest to klucz do kultury i warto zebrać na jej temat jakieś informacje. To może być trudniejsze dla kobiet, niż dla mężczyzn, ponieważ może być więcej kodeksów postępowania, z którymi musisz się zmierzyć. Ale jeśli mieszkańcy zauważą, że wykazujesz poważne zainteresowanie ich kulturą i że szanujesz ich styl życia, to jest bardziej prawdopodobne, że oni też będą Cię szanować i podzielą się swoimi tradycjami.

Noclegi

– Czy naprawdę potrzebujesz podwójnego łóżka i pokoju na własną rękę każdej nocy, by cieszyć się podróżą? Zapomnij o wszystkimi uprzedzeniach, bo hostel to najlepsze miejsce na spotkania z osobami, podobnymi do Ciebie. Częściej dostawałam niemoralne oferty w barach wysokiej klasy hoteli, niż kiedy spędzałam wieczory z innymi podróżnikami w tanich pokojach wieloosobowych. W schroniskach nie tylko znalazłam łóżko na noc, ale także przyjaciół i towarzyszy podróży.

Pieniądze przy sobie

– Wszyscy znamy historie o biednych turystach, którzy w dowolnym miejscu na świecie zostali okradzeni. Wszyscy słyszeliśmy ostrzeżenia, by nie brać ze sobą niczego cennego. Ale wystarczy po prostu włączyć mózg i nie nosić zbyt wiele kosztowności na wierzchu. Ja szczególnie podczas podróży samotnych zawsze mam wystarczającą ilość gotówki. Bo kiedy wieczorem odwiedzę restaurację, a droga powrotna do hotelu nagle wygląda mniej zachęcająco, niż w świetle słonecznym – to uspokaja mnie myśl, że zawsze mogę wezwać taksówkę. Pieniądze na pewno nie ratują z każdej niekomfortowej sytuacji, ale przynajmniej w kilku mogą pomóc.

Nawigacja

– Jedną z moich ulubionych aplikacji są mapy, które po pobraniu działają także w trybie offline. Większość smartfonów posiada wbudowany GPS, który znajduje pozycję na mapie i wskazuje kierunek, w którym należy się poruszać. Mapy te służą nie tylko do orientacji – wiele razy siedziałam w taksówce lub tuk-tuku i mogłam się upewnić, czy kierowca mnie zrozumiał lub czy mnie nie naciąga na dłuższy przejazd. Może to bzdury, ale czuję się bezpieczniej, jeśli mogę podążać za kierunkiem ruchu i jeśli wiem, dokąd zmierzam.

Jedzenie

– Podczas podróży solo nadejdzie moment, w którym będziesz jadła sama w restauracji, może po raz pierwszy w życiu. Jedzenie jest ważną częścią każdej kultury – lubię ten czas, kiedy mogę się posilić i obserwować zgiełk wokół mnie. Ale pamiętam, że na początku samotne spożywanie posiłku nie było dla mnie przyjemne, czułam się obserwowana i miałam zbyt wiele myśli o tym, co inni mogą pomyśleć. Ale prosta sztuczka pomogła mi przezwyciężyć moją niepewność – na początku zawsze brałam książkę na stół, w którą mogłam się wpatrywać, gdy nie wiedziałam co mam ze sobą zrobić. A kiedy miałam ze sobą przewodnik, to zawsze jest to zachęta do pogawędki z mieszkańcami, którzy dają najlepsze rady.

Uśmiech

– Uważam, że pozytywna postawa, nie tylko podczas podróży, doprowadzi do najdalszego celu. Nikt mi nie będzie pomagał, jeśli przywitam się z nim ponuro. Nawet jeśli czasami nie czuję się dobrze z uśmiechem to wiem, że bycie miłym i kilka dowcipów uchroniło mnie przed wieloma kłopotami np. na policyjnych punktach kontrolnych lub przejściach granicznych. A do tego trochę kobiecego uroku (i nie mam na myśli głębokiego dekoltu), w niektórych sytuacjach może być wielką zaletą. Uśmiech pomaga!

Niemiłe sytuacje

– W każdej podróży może przyjść moment, że coś pójdzie nie tak lub nie działa tak, jak chcesz. W obcym kraju te sytuacje mogą być znacznie bardziej trudne, niż oczekiwałaś. Staraj się pamiętać, że te trudne sytuacje są częścią podróży i że prawdopodobnie będziesz w stanie się z nich śmiać za jakiś czas. Pierwsze zatrucia jedzeniem są do kitu, ale w większości przypadków poczujesz się lepiej po jednym dniu. Opóźniony lot nie rozpocznie się szybciej, jeśli będziesz się martwić o to przez dwie godziny. I hotel, który wyglądał świetnie, ale w rzeczywistości jest budową, nie będzie piękniejszy, jeśli posiedzisz na łóżku w złym nastroju. Dobrą rzeczą dotyczącą podróżowania w pojedynkę jest to, że to tylko twoja decyzja, jak poradzisz sobie z trudnymi sytuacjami i czy wyciągniesz z nich jak najwięcej wniosków.

Co zabrać ze sobą w długą podróż motocyklową?

Więcej informacji o podróżach tej motocyklistki znajdziecie na blogu: http://got2go.de/

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze