Edyta Wrucha

Podróżniczka Lea Rieck dzieli się swoim doświadczeniem z motocyklistkami

Na swoim blogu Got2Go, Lea Rieck zamieściła kilka dobrych rad dla początkujących w samotnym podróżowaniu motocyklistek.

Podróżowanie samotnie nie oznacza samotności

– Po drodze spotkasz mnóstwo podobnych ludzi, z którymi możesz wymieniać swoje doświadczenia i z którymi porozumiesz się łatwiej, niż gdzie indziej, ponieważ podzielacie tą samą pasję podróżowania. Samotna podróżniczka może wzbudzić pewną uwagę, ale moje doświadczenia mówią, że ludzie w większości krajów będą sympatyczni. Są ciekawi, często mają opiekuńczy instynkt i chcą pomóc.

– Nie ma lepszego sposobu, niż podróżowanie solo, aby zaangażować się w odmienną kulturę. Nikt nigdy nie odbierze Ci doświadczeń, które zyskasz w podróży – one niesamowicie rozwijają. Nawet w życiu codziennym te doświadczenia pomogły mi wiele razy. W podróży nie mogę być niepewna, dlatego podejmowanie decyzji stało się dla mnie łatwiejsze.

Najlepsze miejsca na samotną wycieczkę

– Oczywiście są miejsca, do których wyjazd z czystym sumieniem można polecać, jednak nie powinnaś zbytnio ufać mediom, które obrazują dany kraj. Nawet jeśli ludzie, którzy nigdy nie byli w Pakistanie, ostrzegali mnie, żebym nie jechała w tamte regiony – to była jedna z najlepszych moich podróży. Ale oczywiście warto zbierać różne informacje dotyczące aktualnej sytuacji politycznej kraju, do którego zamierzasz się wybrać. Azja Południowo-Wschodnia i Azja Środkowa (zwłaszcza buddyjskie obszary dominujące) to są z mojego doświadczenia miejsca dobre i bezpieczne dla samotnie podróżującej kobiety.

Bezpieczeństwo a przygoda

– Moja pierwsza zasada podczas podróży: „Lepiej bezpiecznie, niż żeby potem było przykro”. Jeśli dzielnica jakiegoś miasta wydaje mi się podejrzana lub po prostu nie czuję się tam bezpieczna, bez szczególnego powodu – proszę innych podróżnych albo mieszkańców, żeby mi towarzyszyli do najbliższego supermarketu, czy gdzie tam chcę jechać. To samo dotyczy się miast po zmroku, choć w wielu krajach życie zaczyna się po zachodzie słońca z powodu upału w ciągu dnia. Kiedy mężczyźni, kobiety i dzieci nadal spacerują i grają na ulicach o 22:00 – czuję się bezpiecznie, bo mieszkańcy przecież nie chcą niepotrzebnie narażać się na niebezpieczeństwo.

Szacunek

– Podczas samotnej podróży powinieneś być wrażliwy na nowe otoczenie i rytuały mieszkańców. Ja na przykład zawsze mam szal, bo jego zastosowanie może być wszechstronne: ochroni przed słońcem, przed zimnem, a tam gdzie kobiety pokazują trochę mniej ciała – uzupełnią moją garderobę.

– Zwróć uwagę na swoje otoczenie i to, co robią inni – jeśli wszyscy biorą buty do domu, to powinnaś też tak zrobić. Często jest to klucz do kultury i warto zebrać na jej temat jakieś informacje. To może być trudniejsze dla kobiet, niż dla mężczyzn, ponieważ może być więcej kodeksów postępowania, z którymi musisz się zmierzyć. Ale jeśli mieszkańcy zauważą, że wykazujesz poważne zainteresowanie ich kulturą i że szanujesz ich styl życia, to jest bardziej prawdopodobne, że oni też będą Cię szanować i podzielą się swoimi tradycjami.

Noclegi

– Czy naprawdę potrzebujesz podwójnego łóżka i pokoju na własną rękę każdej nocy, by cieszyć się podróżą? Zapomnij o wszystkimi uprzedzeniach, bo hostel to najlepsze miejsce na spotkania z osobami, podobnymi do Ciebie. Częściej dostawałam niemoralne oferty w barach wysokiej klasy hoteli, niż kiedy spędzałam wieczory z innymi podróżnikami w tanich pokojach wieloosobowych. W schroniskach nie tylko znalazłam łóżko na noc, ale także przyjaciół i towarzyszy podróży.

Pieniądze przy sobie

– Wszyscy znamy historie o biednych turystach, którzy w dowolnym miejscu na świecie zostali okradzeni. Wszyscy słyszeliśmy ostrzeżenia, by nie brać ze sobą niczego cennego. Ale wystarczy po prostu włączyć mózg i nie nosić zbyt wiele kosztowności na wierzchu. Ja szczególnie podczas podróży samotnych zawsze mam wystarczającą ilość gotówki. Bo kiedy wieczorem odwiedzę restaurację, a droga powrotna do hotelu nagle wygląda mniej zachęcająco, niż w świetle słonecznym – to uspokaja mnie myśl, że zawsze mogę wezwać taksówkę. Pieniądze na pewno nie ratują z każdej niekomfortowej sytuacji, ale przynajmniej w kilku mogą pomóc.

Nawigacja

– Jedną z moich ulubionych aplikacji są mapy, które po pobraniu działają także w trybie offline. Większość smartfonów posiada wbudowany GPS, który znajduje pozycję na mapie i wskazuje kierunek, w którym należy się poruszać. Mapy te służą nie tylko do orientacji – wiele razy siedziałam w taksówce lub tuk-tuku i mogłam się upewnić, czy kierowca mnie zrozumiał lub czy mnie nie naciąga na dłuższy przejazd. Może to bzdury, ale czuję się bezpieczniej, jeśli mogę podążać za kierunkiem ruchu i jeśli wiem, dokąd zmierzam.

Jedzenie

– Podczas podróży solo nadejdzie moment, w którym będziesz jadła sama w restauracji, może po raz pierwszy w życiu. Jedzenie jest ważną częścią każdej kultury – lubię ten czas, kiedy mogę się posilić i obserwować zgiełk wokół mnie. Ale pamiętam, że na początku samotne spożywanie posiłku nie było dla mnie przyjemne, czułam się obserwowana i miałam zbyt wiele myśli o tym, co inni mogą pomyśleć. Ale prosta sztuczka pomogła mi przezwyciężyć moją niepewność – na początku zawsze brałam książkę na stół, w którą mogłam się wpatrywać, gdy nie wiedziałam co mam ze sobą zrobić. A kiedy miałam ze sobą przewodnik, to zawsze jest to zachęta do pogawędki z mieszkańcami, którzy dają najlepsze rady.

Uśmiech

– Uważam, że pozytywna postawa, nie tylko podczas podróży, doprowadzi do najdalszego celu. Nikt mi nie będzie pomagał, jeśli przywitam się z nim ponuro. Nawet jeśli czasami nie czuję się dobrze z uśmiechem to wiem, że bycie miłym i kilka dowcipów uchroniło mnie przed wieloma kłopotami np. na policyjnych punktach kontrolnych lub przejściach granicznych. A do tego trochę kobiecego uroku (i nie mam na myśli głębokiego dekoltu), w niektórych sytuacjach może być wielką zaletą. Uśmiech pomaga!

Niemiłe sytuacje

– W każdej podróży może przyjść moment, że coś pójdzie nie tak lub nie działa tak, jak chcesz. W obcym kraju te sytuacje mogą być znacznie bardziej trudne, niż oczekiwałaś. Staraj się pamiętać, że te trudne sytuacje są częścią podróży i że prawdopodobnie będziesz w stanie się z nich śmiać za jakiś czas. Pierwsze zatrucia jedzeniem są do kitu, ale w większości przypadków poczujesz się lepiej po jednym dniu. Opóźniony lot nie rozpocznie się szybciej, jeśli będziesz się martwić o to przez dwie godziny. I hotel, który wyglądał świetnie, ale w rzeczywistości jest budową, nie będzie piękniejszy, jeśli posiedzisz na łóżku w złym nastroju. Dobrą rzeczą dotyczącą podróżowania w pojedynkę jest to, że to tylko twoja decyzja, jak poradzisz sobie z trudnymi sytuacjami i czy wyciągniesz z nich jak najwięcej wniosków.

Co zabrać ze sobą w długą podróż motocyklową?

Więcej informacji o podróżach tej motocyklistki znajdziecie na blogu: http://got2go.de/

Najnowsze

Edyta Wrucha

Żużel i motocross z wózkiem bocznym?

Sidecary – motocykle z wózkiem bocznym, znamy z wyścigów i zlotów motocykli historycznych. A jakby wózek boczny połączyć z motocyklem żużlowym czy crossowym?

Jazda motocyklem z wózkiem bocznym wymaga zgranej współpracy dwóch zawodników, perfekcyjnej techniki, a również sprawności fizycznej. Gdy dodamy do tego powierzchnię szutrową oraz różne przeszkody, to otrzymamy jeszcze bardziej wymagający sport, a przede wszystkim genialne widowisko!

Wyścigi żużlowe z wózkiem bocznym świetnie przyjęły się w Nowej Zelandii, USA i Australii:

Niestety błędy popełnione przez zawodników na torze niosą za sobą duże konsekwencje:

Przy torach motocrossowych poprzeczka dla zawodników postawiona jest jeszcze wyżej. Dodatkowo takie zawody odbywają się nie tylko w randze lokalnej czy krajowej, ale i jako World Championship.

Liczymy na to, że tego typu rywalizacja stanie się popularna także w Polsce!

Najnowsze

Nowe BMW X2 – jakie jest?

W marcu 2018 r. światową premierę będzie miało nowe BMW X2.

Uwagę zwraca nie tylko ogromna atrapa chłodnicy, ale również dodatkowe logo BMW na słupkach C, nawiązujące do klasycznych coupé takich jak 2000 CS czy 3.0 CSL. X2 będzie – poza wersjami standardowymi – oferowane jako M Sport X oraz M Sport.

Na początku oferowane będą trzy warianty modelu: benzynowe BMW X2 sDrive20i o mocy 192 KM oraz dwa wysokoprężne: X2 xDrive20d o mocy 190 KM oraz iX2 xDrive25d o 231 KM. Obydwa modele z silnikiem wysokoprężnym wyposażone są standardowo w napęd na cztery koła xDrive i 8-stopniową skrzynię Steptronic. Model benzynowy ma sportową 7-biegową skrzynię Steptronic z dwoma sprzęgłami.

Na początku 2018 r. oferta zostanie rozszerzona o trzycylindrowe X2 sDrive18i oraz czterocylindrowe X2 xDrive20i, X2 sDrive18d iX2 xDrive18d. Zakres mocy silników benzynowych sięga od 140 KM do 192 KM. Modele wysokoprężne X2 sDrive18d mają moc 150 KM.

Modele M Sport i M Sport X wyposażone są standardowo w sportowy układ jezdny M o twardszej charakterystyce sprężyn i amortyzatorów. Opcjonalna dynamiczna kontrola amortyzatorów z zawieszeniem obniżonym o 10 mm umożliwia jeszcze bardziej indywidualne ustawianie układu jezdnego.

BMW X2 oferuje kierowcom najnowsze rozwiązania techniczne. Asystent jazdy w korku odciąża kierowcę w monotonnych sytuacjach podczas jazdy w gęstym ruchu. Jest on częścią opcjonalnego systemu asystującego kierowcy plus, który łączy w sobie szereg systemów wspomagających kierowcę działających na bazie kamery. Pomocą dla kierowcy jest także opcjonalny asystent parkowania. Rozpoznaje on samodzielnie odpowiednie luki parkingowe i na życzenie automatycznie parkuje samochód.

 

 

Najnowsze

Edyta Wrucha

Svetlana Baranova – mieszanka wybuchowa!

Svetlana Baranova to rosyjska zawodniczka enduro - równie piękna, co zdolna. W pełni wykorzystująca wszystkie swoje talenty i atuty urody.

{{ tn(15217) left }}Svetlana Baranova to rosyjska zawodniczka enduro, która znana jest najbardziej z lekko roznegliżowanych sesji z motocyklami. Nic w tym dziwnego, skoro Svetlana jest modelką, zajmuje się też zawodowo fotografią i tworzeniem filmów.

Największe jej pasje związane są jednak z adrenaliną, bo równie chętnie szaleje motocyklem, co na rowerze czy nartach.

Baranova jest członkiem rosyjskiego zespołu hard enduro. Tę niezwykle barwną zawodniczkę możecie bliżej poznać na filmie:

Profil zawodniczki na facebooku: https://www.facebook.com/sb.svetlanabaranova

Najnowsze

Klaudia Podkalicka na podium ostatniej rundy RMPST 2017

W miniony weekend odbył się rajd Inter Cars Baja Żagań, który był ostatnią rundą całego cyklu Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. Klaudia Podkalicka zakończyła zmagania w imprezie na 3. miejscu w swojej klasie T2, zajmując jednocześnie 10. lokatę w klasyfikacji generalnej.

Osiągnięty wynik dał Klaudii tytuł II V-ce Mistrza Polski w całym sezonie.

– Ten sezon był dla mnie bardzo trudny. Miałam różne przygody podczas startów, czasami gnębiły mnie drobne awarie, które skutecznie blokowały moją jazdę. Tym bardziej cieszę się z tak dobrego wyniku. Podium w Żaganiu pozwoliło mi ukończyć cały cykl zawodów jako II V-ce Mistrz, co nie jest łatwe, zwłaszcza w typowo męskim gronie. W rajdzie Baja Żagań zajęłam 10. pozycję w klasyfikacji generalnej, przy okazji jako jedyna kobieta za kierownicą, w TOP10. To mnie bardzo cieszy – podsumowuje Klaudia Podkalicka.

Klaudia Podkalicka startuje w rajdach terenowych od lat. Jest jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek w tej dyscyplinie. Kilkukrotnie stawała na podium rund Pucharu Świata – Baja Poland. W sezonie 2017 startowała w klasie T2 (samochody produkcyjne) za kierownicą Mitsubishi Pajero.

– Cały czas się rozwijam i chcę być coraz szybsza na terenowych trasach. Myślę o zmianie samochodu i przejściu do wyższej klasy. Wiem, że śmiało mogę konkurować z kolegami z T1, koleżanek jak na razie tu nie ma. – dodaje z uśmiechem na mecie rajdu Klaudia. – Cały czas pracuję nad budżetem, bo o tego bardzo wiele zależy. Ale to domena każdego zawodnika.

Poza startami w rajdach terenowych Klaudia aktywnie udziela się jako ekspert motoryzacyjny, a także kierowca w rajdach płaskich i instruktor jazdy. W grudniu planuje kolejny start w legendarnej Barbórce w Warszawie.

Najnowsze