Podróżniczka Lea Rieck dzieli się swoim doświadczeniem z motocyklistkami

Podróżniczka Lea Rieck dzieli się swoim doświadczeniem z motocyklistkami
Na swoim blogu Got2Go, Lea Rieck zamieściła kilka dobrych rad dla początkujących w samotnym podróżowaniu motocyklistek.

Podróżowanie samotnie nie oznacza samotności

- Po drodze spotkasz mnóstwo podobnych ludzi, z którymi możesz wymieniać swoje doświadczenia i z którymi porozumiesz się łatwiej, niż gdzie indziej, ponieważ podzielacie tą samą pasję podróżowania. Samotna podróżniczka może wzbudzić pewną uwagę, ale moje doświadczenia mówią, że ludzie w większości krajów będą sympatyczni. Są ciekawi, często mają opiekuńczy instynkt i chcą pomóc.

Podróżniczka Lea Rieck dzieli się swoim doświadczeniem z motocyklistkami

- Nie ma lepszego sposobu, niż podróżowanie solo, aby zaangażować się w odmienną kulturę. Nikt nigdy nie odbierze Ci doświadczeń, które zyskasz w podróży - one niesamowicie rozwijają. Nawet w życiu codziennym te doświadczenia pomogły mi wiele razy. W podróży nie mogę być niepewna, dlatego podejmowanie decyzji stało się dla mnie łatwiejsze.

Najlepsze miejsca na samotną wycieczkę

- Oczywiście są miejsca, do których wyjazd z czystym sumieniem można polecać, jednak nie powinnaś zbytnio ufać mediom, które obrazują dany kraj. Nawet jeśli ludzie, którzy nigdy nie byli w Pakistanie, ostrzegali mnie, żebym nie jechała w tamte regiony – to była jedna z najlepszych moich podróży. Ale oczywiście warto zbierać różne informacje dotyczące aktualnej sytuacji politycznej kraju, do którego zamierzasz się wybrać. Azja Południowo-Wschodnia i Azja Środkowa (zwłaszcza buddyjskie obszary dominujące) to są z mojego doświadczenia miejsca dobre i bezpieczne dla samotnie podróżującej kobiety.

Bezpieczeństwo a przygoda


- Moja pierwsza zasada podczas podróży: "Lepiej bezpiecznie, niż żeby potem było przykro". Jeśli dzielnica jakiegoś miasta wydaje mi się podejrzana lub po prostu nie czuję się tam bezpieczna, bez szczególnego powodu - proszę innych podróżnych albo mieszkańców, żeby mi towarzyszyli do najbliższego supermarketu, czy gdzie tam chcę jechać. To samo dotyczy się miast po zmroku, choć w wielu krajach życie zaczyna się po zachodzie słońca z powodu upału w ciągu dnia. Kiedy mężczyźni, kobiety i dzieci nadal spacerują i grają na ulicach o 22:00 - czuję się bezpiecznie, bo mieszkańcy przecież nie chcą niepotrzebnie narażać się na niebezpieczeństwo.

Szacunek


- Podczas samotnej podróży powinieneś być wrażliwy na nowe otoczenie i rytuały mieszkańców. Ja na przykład zawsze mam szal, bo jego zastosowanie może być wszechstronne: ochroni przed słońcem, przed zimnem, a tam gdzie kobiety pokazują trochę mniej ciała – uzupełnią moją garderobę.

Podróżniczka Lea Rieck dzieli się swoim doświadczeniem z motocyklistkami


- Zwróć uwagę na swoje otoczenie i to, co robią inni - jeśli wszyscy biorą buty do domu, to powinnaś też tak zrobić. Często jest to klucz do kultury i warto zebrać na jej temat jakieś informacje. To może być trudniejsze dla kobiet, niż dla mężczyzn, ponieważ może być więcej kodeksów postępowania, z którymi musisz się zmierzyć. Ale jeśli mieszkańcy zauważą, że wykazujesz poważne zainteresowanie ich kulturą i że szanujesz ich styl życia, to jest bardziej prawdopodobne, że oni też będą Cię szanować i podzielą się swoimi tradycjami.

Noclegi

- Czy naprawdę potrzebujesz podwójnego łóżka i pokoju na własną rękę każdej nocy, by cieszyć się podróżą? Zapomnij o wszystkimi uprzedzeniach, bo hostel to najlepsze miejsce na spotkania z osobami, podobnymi do Ciebie. Częściej dostawałam niemoralne oferty w barach wysokiej klasy hoteli, niż kiedy spędzałam wieczory z innymi podróżnikami w tanich pokojach wieloosobowych. W schroniskach nie tylko znalazłam łóżko na noc, ale także przyjaciół i towarzyszy podróży.


Pieniądze przy sobie


- Wszyscy znamy historie o biednych turystach, którzy w dowolnym miejscu na świecie zostali okradzeni. Wszyscy słyszeliśmy ostrzeżenia, by nie brać ze sobą niczego cennego. Ale wystarczy po prostu włączyć mózg i nie nosić zbyt wiele kosztowności na wierzchu. Ja szczególnie podczas podróży samotnych zawsze mam wystarczającą ilość gotówki. Bo kiedy wieczorem odwiedzę restaurację, a droga powrotna do hotelu nagle wygląda mniej zachęcająco, niż w świetle słonecznym - to uspokaja mnie myśl, że zawsze mogę wezwać taksówkę. Pieniądze na pewno nie ratują z każdej niekomfortowej sytuacji, ale przynajmniej w kilku mogą pomóc.

Nawigacja

- Jedną z moich ulubionych aplikacji są mapy, które po pobraniu działają także w trybie offline. Większość smartfonów posiada wbudowany GPS, który znajduje pozycję na mapie i wskazuje kierunek, w którym należy się poruszać. Mapy te służą nie tylko do orientacji - wiele razy siedziałam w taksówce lub tuk-tuku i mogłam się upewnić, czy kierowca mnie zrozumiał lub czy mnie nie naciąga na dłuższy przejazd. Może to bzdury, ale czuję się bezpieczniej, jeśli mogę podążać za kierunkiem ruchu i jeśli wiem, dokąd zmierzam.


Jedzenie

- Podczas podróży solo nadejdzie moment, w którym będziesz jadła sama w restauracji, może po raz pierwszy w życiu. Jedzenie jest ważną częścią każdej kultury - lubię ten czas, kiedy mogę się posilić i obserwować zgiełk wokół mnie. Ale pamiętam, że na początku samotne spożywanie posiłku nie było dla mnie przyjemne, czułam się obserwowana i miałam zbyt wiele myśli o tym, co inni mogą pomyśleć. Ale prosta sztuczka pomogła mi przezwyciężyć moją niepewność - na początku zawsze brałam książkę na stół, w którą mogłam się wpatrywać, gdy nie wiedziałam co mam ze sobą zrobić. A kiedy miałam ze sobą przewodnik, to zawsze jest to zachęta do pogawędki z mieszkańcami, którzy dają najlepsze rady.

Uśmiech

- Uważam, że pozytywna postawa, nie tylko podczas podróży, doprowadzi do najdalszego celu. Nikt mi nie będzie pomagał, jeśli przywitam się z nim ponuro. Nawet jeśli czasami nie czuję się dobrze z uśmiechem to wiem, że bycie miłym i kilka dowcipów uchroniło mnie przed wieloma kłopotami np. na policyjnych punktach kontrolnych lub przejściach granicznych. A do tego trochę kobiecego uroku (i nie mam na myśli głębokiego dekoltu), w niektórych sytuacjach może być wielką zaletą. Uśmiech pomaga!

Niemiłe sytuacje


- W każdej podróży może przyjść moment, że coś pójdzie nie tak lub nie działa tak, jak chcesz. W obcym kraju te sytuacje mogą być znacznie bardziej trudne, niż oczekiwałaś. Staraj się pamiętać, że te trudne sytuacje są częścią podróży i że prawdopodobnie będziesz w stanie się z nich śmiać za jakiś czas. Pierwsze zatrucia jedzeniem są do kitu, ale w większości przypadków poczujesz się lepiej po jednym dniu. Opóźniony lot nie rozpocznie się szybciej, jeśli będziesz się martwić o to przez dwie godziny. I hotel, który wyglądał świetnie, ale w rzeczywistości jest budową, nie będzie piękniejszy, jeśli posiedzisz na łóżku w złym nastroju. Dobrą rzeczą dotyczącą podróżowania w pojedynkę jest to, że to tylko twoja decyzja, jak poradzisz sobie z trudnymi sytuacjami i czy wyciągniesz z nich jak najwięcej wniosków.

Co zabrać ze sobą w długą podróż motocyklową?

Więcej informacji o podróżach tej motocyklistki znajdziecie na blogu: http://got2go.de/

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.