Agnieszka Serafinowicz

Zmiany w kodeksie karnym – pijany kierowca straci auto

Zaostrzenie kar pozbawienia wolności dla pijanych. Złapany pijany kierowca straci też auto. Nowe zmiany w Kodeksie Karnym.

Nocą 16 listopada Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu Karnego. Zgodnie z uchwalonymi nowymi przepisami, samochody prowadzone przez pijanych kierowców będą konfiskowane, ale nie w każdym przypadku.

Przede wszystkim istotny jest poziom wykrytego w organizmie kierowcy alkoholu. Przepadek auta będzie orzekany, gdy kierowca złapany na „podwójnym gazie” ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Jeżeli jednak alkohol zostanie wykryty u kierowcy, który spowoduje wypadek, wówczas próg decydujący o konfiskacie auta wyniesie już 0,5 promila we krwi kierowcy.

Pijany kierowca i nie jego auto? Też straci więcej

W sytuacji, gdy samochód prowadzony przez osobę nietrzeźwą nie będzie własnością kierowcy, wówczas ma być orzekany przepadek równowartości pojazdu. W jaki sposób wartość takiej kary ma być obliczana? Podstawą ma być wartość danego pojazdu określona w polisie ubezpieczeniowej. Gdyby dane auto nie było ubezpieczone, wówczas podstawą do wymierzenia kary finansowej będzie średnia wartość rynkowa danego modelu. W przypadku, gdyby kierowca był pracownikiem lub kierowcą zawodowym, który prowadzi auto pracodawcy, wówczas sąd orzekać będzie nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W przypadku, gdy osoba „pod wpływem” prowadzi pojazd niemechaniczny, wówczas takie pojazdy nie będą zabierane.

Pijany kierowca i wypadek – zaostrzenie kar pozbawienia wolności

Zgodnie z przegłosowanymi zmianami, wzrosnąć ma również kara więzienia za spowodowanie przez pijanego kierowcę wypadku, w którym ofiary poniosły ciężkie obrażenia lub śmierć. Według obowiązujących dziś przepisów maksymalna kara, na jaką sąd może skazać pijanego kierowcę, który spowodował groźny wypadek, wynosi 12 lat pozbawienia wolności. Po zmianach już przegłosowanych przez Sejm maksymalna kara wyniesie 16 lat pozbawienia wolności.

pijany kierowca otrzyma większą karę

Zaostrzone kary dla pijanych kierowców – od kiedy będą obowiązywać?

Co do zasady, nowela kodeksu karnego wejdzie w życie 3 miesiące po ogłoszeniu zmian w Dzienniku Ustaw. Na razie zmiany zostały przegłosowane przez Sejm, który odrzucił już weto Senatu, jednak nowe przepisy czekają teraz na podpis Prezydenta Rzeczypospolitej.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze