Pijana w sztok kierująca przebiła ogrodzenie, złamała drzewo i wjechała w dom

Tak naprawdę można tu mówić o sporym szczęściu, ponieważ udało się uniknąć tragedii. Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje to, dlaczego niektórzy potrafią wsiąść za kierownicę, chociaż są całkowicie zamroczeni alkoholem.

Policjanci z lubuskiego komisariatu otrzymali około godziny 8 rano zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w gminie Krzeszyce. Przybyły na miejsce patrol musiał przyznać, że podobnego „zdarzenia” jeszcze nie widział. Policjanci zobaczyli kompletnie zniszczone ogrodzenie posesji, złamany całkiem sporych rozmiarów świerk i Forda C-Maxa wbitego w elewację domu.

Pijana rozbijała swoim BMW inne auta, a jazdę zakończyła w domu towarowym!

W samochodzie nadal znajdowała się kobieta, więc policjanci ruszyli jej z pomocą. Przy wsparciu zgłaszających wspólnymi siłami udało się otworzyć zniszczone drzwi. Kierująca była przytomna, ale nie do końca świadoma tego, co właśnie się wydarzyło. Kilka słów zamienionych z funkcjonariuszami dało jasną odpowiedź co było przyczyną zdarzenia. Od 54-latki wyczuwalna była bardzo silna woń alkoholu.

Kierująca pod wpływem narkotyków szalała na drodze. A potem próbowała uciec przed policją polem

Przeprowadzone badanie wykazało, że prowadziła samochód mając ponad trzy promile w swoim organizmie! Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby przewidzieć, co mogłoby się stać gdyby akurat w momencie zdarzenia na chodniku lub terenie posesji znajdowała się jakaś postronna osoba. Teraz 54-latka musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Kobiecie grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna. Ponadto poniesie koszty pokrycia naprawy wyrządzonych szkód.

Najnowsze

Paula Lazarek

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego – jak przygotować swój motocykl?

Przed sezonem musimy poświęcić trochę czasu na przygotowanie dwóch kółek do jazdy. Nie skupiajmy się jednak tylko na umyciu czy wymianie oleju. Nieużywane przez kilka miesięcy motocykle na pewno będą wymagać także sprawdzenia stanu naładowania akumulatora, ciśnienia w oponach, a także sprawności i wydajności oświetlenia.

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego już coraz bliżej. Zanim jednak wyruszymy na drogi, warto przygotować się do jazdy i jeszcze przed pierwszą trasą zrobić gruntowny przegląd swojego jednośladu.

Doładuj akumulator
Długi postój jednośladu mógł sprawić, że jego akumulator nie jest w najlepszej kondycji. Wszyscy wiemy, że na stan i tempo rozładowania akumulatora wpływ mają różne czynniki, jak na przykład temperatura – zarówno ta zbyt wysoka jak i zbyt niska sprawiają, że jego sprawność się pogarsza. Dlatego dłuższy okres zimowej bezczynności stanowi dla motocykli spore wyzwanie.

Chcąc od razu wyruszyć w trasę, gdy tylko odpuszczą mrozy warto wcześniej skontrolować stan akumulatora i jeśli okaże się to konieczne – naładować go. Są firmy na rynku, które oferują inteligentne prostowniki (BATTERYcharge), które ładują wszystkie typy akumulatorów. Należy szukać modeli, które dobrze nadają się do jednośladów – można nimi naładować akumulatory 6 i 12 V.

Sprawdź ciśnienie w oponach
Opony są jedynym punktem kontaktu pojazdu z powierzchnią drogi. Dlatego prawidłowe ciśnienie to podstawa bezpieczeństwa i odpowiedniej przyczepności na drodze, ale to nie wszystko. Odpowiednio napompowane koła to także dłuższa ich trwałość i mniejsze zużycie paliwa.

Do utrzymania właściwego stanu ciśnienia w oponach przydadzą się poręczne kompresory, które niektóre firmy oferują dzięki specjalnym adapterom – sprawdzą się przy konserwacji kół motocykli. Wszystkie urządzenia tego typu zostały zaprojektowane w taki sposób, by były maksymalnie funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu i trwałe.

Skontroluj oświetlenie
W motocyklach sprawność reflektorów jest szczególnie istotna. Odpowiednio dobrane źródła światła w znaczny sposób poprawią widoczność oraz wpłyną na bezpieczeństwo jazdy i komfort prowadzenia jednośladu. 

Ponieważ większość jednośladów ma tylko jeden reflektor i awaria może uniemożliwić poruszanie, każdy motocyklista powinien wozić ze sobą zapasową żarówkę. Warto pamiętać także, że nawet najlepsza żarówka nie spełni swojej roli, jeśli reflektor będzie zabrudzony. Warstwa brudu i błota może ograniczyć skuteczność oświetlenia nawet o 90%.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Po tragicznym wypadku Romain Grosjean wraca do F1!

Kilka miesięcy po dramatycznym wypadku, do którego doszło podczas Grand Prix Bahrajnu w sezonie 2020, gdy cały świat Formuły 1 wstrzymał oddech, zastanawiając się czy Romain Grosjean żyje, Francuz wraca za kierownicę bolidu F1.

Tuż po starcie wyścigu o Grand Prix Bahrajnu w sezonie 2020, bolid Romaina Grosjeana wpadł w bariery, rozpadł się na dwie części i stanął w płomieniach. Francuz z zespołu Haasa próbował wcisnąć się w lukę między rywalami, ale nie do końca dobrze to obliczył i zderzył się z Daniłem Kwiatem. Od tego momentu był już tylko pasażerem we własnym bolidzie.

Bolid Haasa uderzył w barierkę, rozpadł się na dwie części i eksplodował. Wybuchł potężny pożar. Przednia część VF-20 przebiła barierę. Kierowcę uratował system halo. Grosjean zdołał o własnych siłach wydostać się z samochodu i natychmiast trafił pod opiekę służb ratunkowych. Samochód medyczny pojawił się na miejscu wypadku po ośmiu sekundach. Romain Grosjean wyszedł z płomieni po 28 sekundach.

Grosjean doznał oparzeń dłoni, co wykluczyło go z udziału w dwóch ostatnich wyścigach sezonu, kończąc przedwcześnie jego karierę w F1.

Przeczytaj też: GP Bahrajnu: dramatyczny wypadek Grosjeana

Siedem miesięcy po dramatycznym wypadku, Romain Grosjean wraca na tor Formuły 1!

Podczas Grand Prix Francji, Romain Grosjean będzie miał szansę przejechać się zwycięskim bolidem Mercedesa z sezonu 2019, W10, należącym do siedmiokrotnego mistrza świata Lewisa Hamiltona. Francuz zaliczy kilka przejazdów pokazowych podczas weekendu Grand Prix oraz otrzyma pełny dzień testowy na Paul Ricard kilka dni później, 29 czerwca.

Romain Grosjean nie ukrywa swojego podekscytowania powrotem za kierownicę bolidu F1:

Jestem bardzo podekscytowany, że mogę wskoczyć z powrotem do samochodu F1. To stanowi dla mnie wyjątkową okazję, a prowadzenie Mercedesa, który wygrał mistrzostwa świata, będzie szczególnym przeżyciem.

Jestem bardzo wdzięczny Mercedesowi i Toto za tę szansę. Po raz pierwszy usłyszałem o możliwości poprowadzenia Mercedesa, kiedy leżałem w moim łóżku szpitalnym w Bahrajnie. Wtedy Toto rozmawiał z mediami i przekazał takie zaproszenie.

F1 nie miało szansy ścigać się we Francji w 2020 roku z powodu COVID-19, więc jazda Mercedesem przy okazji Grand Prix Francji 2021, a następnie testy na moim domowym torze Paul Ricard, będą wyjątkowe. Nie mogę doczekać się, aż nadejdzie ten dzień.

Przeczytaj też: Będzie śledztwo w sprawie wypadku Romaina Grosjeana

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Luzowanie koronawirusowych obostrzeń a jazda samochodem. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować swoje auto do powrotu na drogi!

Rozpoczyna się powolne luzowanie koronawirusowych obostrzeń. Dzieci wracają do szkół, ponownie otwarto galerie handlowe i sklepy budowlane, na powrót zwiedzających czekają muzea. Wraz z luzowaniem obostrzeń z pewnością można się spodziewać wzrostu liczby samochodów na drogach. Kierowco! Pamiętaj, by odpowiednio przygotować swoje auto do jazdy!

Wiele osób mocno ograniczyło lub całkowicie zrezygnowało z jazdy samochodem podczas lockdownu. Na szczęście lockdown powoli się kończy i wzrasta tempo luzowania koronawirusowych obostrzeń, a to oznacza, że coraz częściej będziemy mieli okazję pojechać gdzieś autem. Dla swojego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych użytkowników dróg, pamiętajmy, by odpowiednio przygotować się do powrotu na drogi!

Wskazówki, jak zadbać o swój samochód:

  • Sprawdź poziom oleju i płynu do spryskiwaczy.
  • Sprawdź, czy wszystkie światła są czyste i działają.
  • Jeśli po uruchomieniu auta zapalą się jakiekolwiek lampki ostrzegawcze i pozostaną włączone, upewnij się, że wiesz, co oznaczają i podejmij odpowiednie działania naprawcze.
  • Sprawdź opony. Szczególną uwagę zwróć na ciśnienie oraz na stan bieżnika. Wszystko, co wydaje ci się podejrzane, powinno zostać jak najszybciej sprawdzone w warsztacie.

Przeczytaj też: Mandat za złe opony. Kiedy nam grozi?

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa na drodze:

  • Zawsze zapinaj pasy, nawet podczas najkrótszych podróży. I upewnij się, że wszyscy pasażerowie w samochodzie mają zapięte pasy. Zapięcie pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko śmierci o 45% w przypadku kierowców i osób na przednich siedzeniach oraz zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń o 50%.
  • Przestrzegaj ograniczeń prędkości.
  • Zrób badanie wzroku. Dobry wzrok to podstawa bezpiecznej jazdy, więc jeśli nie sprawdzałeś wzroku w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zarezerwuj wizytę u okulisty.
  • Zachowaj czujność podczas jazdy. Pozbądź się niebezpiecznych czynników rozpraszających, takich jak telefony komórkowe, i rób regularne przerwy podczas długich podróży.
  • Pamiętaj o innych użytkownikach drogi i ich prawach

Przeczytaj też: Kierowcy samochodów kontra rowerzyści. Czy przyjazna i bezpieczna koegzystencja na drodze jest możliwa?

Najnowsze

Kierowca przyspieszył na widok pieszej? Czy zamknął oczy i wcisnął gaz?

Jakim cudem może dojść do potrącenia pieszego na środku przejścia i w biały dzień przy doskonałej widoczności? To nagranie daje odpowiedź na podobne pytania.

Sytuacja, do jakiej doszło w Kórniku, była bardzo osobliwa. I bardzo niebezpieczna. Kierowca Peugeota 307 zatrzymał się na ulicy przy lewej krawędzi, a kiedy auto z kamerą zbliżyło się do niego, wjechał przed nie. Zrobił to nie spiesząc się, ale autor nagrania jechał z niewielką prędkością, więc nie było to dużym problemem.

Piesza weszła wprost pod auto, policja nie widzi jej winy

Dziwne jest dopiero to, co wydarzyło się potem. Na nagraniu doskonale widać, kiedy piesza wchodzi na przejście. Wtedy kierowca Peugeota dodaje gazu, jakby chciał przejechać kobietę. Ta ratuje się ucieczką, a samochód co prawda hamuje, ale trudno ocenić, czy w jakiś sposób pomogło to uniknąć nieszczęścia.

Piesza wchodzi pod koła auta i doprowadza do kolizji!

Trudno doprawdy ocenić, co tu się właściwie stało i dlaczego kierowca Peugeota przyspieszył, pomimo pieszej na przejściu. Macie jakieś pomysły?

Najnowsze