Patrz jak cofasz
Nawet 25% kolizji ma związek z cofaniem. To dużo, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że statystyczny kierowca cofając, przejeżdża niewiele ponad półtora kilometra rocznie. Jak wykonywać ten manewr bezpiecznie?
fot. Motocaina
|
W ubiegłym roku na polskich drogach nieprawidłowe cofanie było przyczyną ponad 600 wypadków,
w których śmierć poniosło 21 osób, a 614 zostało rannych.*
Najczęściej popełniane błędy podczas cofania to wykonywanie tego manerwu bez należytej koncentracji i przy zbyt dużej prędkości.
Podstawowa zasada bezpiecznego cofania to uważne obserwowanie przestrzeni obok i za samochodem w lusterkach. Nie powinno się jednak polegać tylko na nich ze względu na martwy punkt, czyli miejsce nieco z tyłu i z boku pojazdu, którego nie widać w żadnym lusterku. Zachowanie wyjątkowej ostrożności jest szczególnie istotne podczas cofania w miejscach, gdzie jest wiele osób oraz innych samochodów, np. na parkingach galerii handlowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które ze względu na niski wzrost mogą nie zostać zauważone przez cofającego kierowcę. Jeśli jest taka możliwość, warto aby kierowca skorzystał z pomocy pasażera, który wysiądzie i wskazując drogę z zewnątrz ułatwi cofanie.
Najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka kolizji związanego z manewrem cofania jest unikanie sytuacji, w których kierowca jest zmuszony cofać. Jeśli jednak np. podczas parkowania nie da się ich uniknąć, należy pamiętać o tym, że lepiej jest zaparkować auto tyłem, ponieważ tak ustawiony pojazd umożliwi bezpieczny wyjazd. Zasada jest taka, że jeśli tylko jest to możliwe, samochód powinien być ustawiony tak, aby po wejściu do niego można było od razu jechać bez konieczności cofania
– podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Cofając pamiętaj o:
– dokładnym rozejrzeniu się dookoła zanim rozpoczniesz cofanie;
– utrzymywaniu minimalnej prędkości podczas wykonywania tego manewru;
– kontrolowaniu w lusterkach tego co dzieje się wokół samochodu;
– prawidłowym używaniu kierunkowskazów;
– zachowaniu szczególnej ostrożności, nawet jeśli wydaje Ci się, że wokół nie ma żadnych pojazdów ani osób;
– poproszeniu pasażera o pomoc, jeśli wymaga tego sytuacja.
Źródła: University of Minnesota, Center for Transportation Studies, www.policja.pl, Szkoła Jazdy Renault
Najnowsze
-
Test Skoda Enyaq Coupe RS Maxx. Ile warta jest najdroższa Skoda w historii?
Kiedy debiutowała na rynku, wielu przecierało oczy w niedowierzaniu. Elektryczna Skoda wyceniona na ponad 300 tys. złotych zwiastowała poważną zmianę wiatru w ofercie czeskiego producenta. Co otrzymamy, kupując najdroższy model w historii marki? Sprawdziłyśmy to, testując model Enyaq Coupe w topowej wersji wyposażenia RS Maxx. -
Finał trzeciego sezonu TOYOTA GR CUP
-
Dynamiczne i wszechstronne: Audi Q5 Sportback drugiej generacji
-
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
-
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
Zostaw komentarz: