Pamiętajmy o zmianie opon sezonowych

Za oknem powoli coraz cieplej. Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Niedługo nadejdzie czas na zmianę opon z zimowych na letnie. Przy okazji warto przybliżyć, czemu właściwie należy to zrobić.

fot. motocaina.pl

Tym, co użytkownik zauważa w pierwszej kolejności, jest różnica w konstrukcji bieżnika. O ile opony zimowe są bardziej ponacinane, co zwiększa przyczepność na ośnieżonej jezdni, o tyle powierzchnia opony letniej jest bardziej gładka. To ogranicza emisję hałasu, ale również obniża opór toczenia. Dodatkową zaletą jest obecność szerokich rowków obwodowych, zapewniających odprowadzenie wody spod opony w przypadku deszczu.

Te różnice są widoczne gołym okiem i wyczuwalne podczas użytkowania. Inne jednak są mniej oczywiste. Opony sezonowe letnie i zimowe są produkowane z innych mieszanek. Materiał, z którego wykonana jest opona letnia, wykazuje większą odporność na ścieranie i gwarantuje większą przyczepność w ciepłej temperaturze, jednak zimą twardnieje, przez co opona staje się mniej elastyczna. Opony zimowe natomiast zostały zaprojektowane w ten sposób, by zapewniać przyczepność i skracać drogę hamowania nawet przy dużych mrozach.

Na szczęście w naszym społeczeństwie świadomość wyraźnie się zmienia. Coraz więcej z nas zaczyna zdawać sobie sprawę, że zmiana opon sezonowych to jeden z warunków bezpieczeństwa na drodze. Jeszcze kilka lat temu nie było to wcale takie oczywiste. Pamiętajmy zatem, żeby – kiedy temperatura zacznie przeciętnie oscylować w granicach 7 stopni – zmienić opony na letnie, zapewniając im tym samym dłuższy żywot, a nam, kierowcom, większy komfort jazdy.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze