Ewa Kania

Czy mój samochód pojedzie na benzynie E10 od nowego roku? Sprawdzisz to specjalnym narzędziem

Od 1 stycznia 2024 roku na polskich stacjach pojawi się nowe paliwo E10. Kierowcy teoretycznie nie powinni odczuć różnicy podczas jazdy na takiej benzynie, ale nie dotyczy to wszystkich. Niektóre silniki źle znoszą pracę na E10, co może zakończyć się kosztowną awarią.

Spis treści

Paliwo E10 – co to jest i dlaczego pojawił się na stacjach?

Podczas tankowania samochodu mogliście zauważyć, że od kilku lat dystrybutory na stacjach paliw mają dodatkowe oznaczenia. Przy benzynie Pb95 jest to oznaczenie E5. Wskazuje ono, że paliwo ma 5-procentową domieszkę biopaliw. Od 1 stycznia przyszłego roku zostanie ono całkowicie zastąpione przez paliwo E10. Jak nietrudno się domyślić, ma ono 10-procentową domieszkę biokomponentów.

Taka benzyna potrzebuje mniej ropy naftowej, a do tego emituje mniej CO2 podczas spalania. Dlatego uważa się ją za bardziej korzystną dla środowiska i stąd zwiększanie udziału biokomponentów.

Czy paliwo E10 może zniszczyć silnik samochodu?

Nie jest to powszechny problem, ale może wystąpić. Nie wszystkie silniki tolerują paliwo E10, a wśród potencjalnych problemów mówi się o degradacji elementów gumowych i powstawaniu nieszczelności oraz uszkadzaniu aluminiowych elementów. Możliwe jest wypalenie uszczelki pod głowicą, wypalenie gniazd zaworowych oraz korozja układu paliwowego.

Które silniki są wrażliwe na paliwo E10 – wyszukiwarka

Zwykle problemy z benzyną E10 dotyczą aut z pierwszymi silnikami wyposażonymi we wtrysk bezpośredni. Teoretycznie wszystkie samochody z 2010 roku i nowsze powinny być wolne od problemu, ale nie warto ryzykować. Jeżeli na klapce wlewu paliwa nie macie informacji na temat paliwa, jakie toleruje wasz samochód, zajrzyjcie do instrukcji.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło też specjalną wyszukiwarkę, w której wystarczy wpisać markę waszego samochodu, model oraz rocznik i otrzymacie listę silników oraz informacje, czy tolerują one benzynę E10. Radzimy jednak podchodzić do niej z ostrożnością. Nie wszystkie współczesne samochody się tam znajdują, za to spotkać można wiele egzotycznych. Zdarzają się też błędy w oznaczeniach silników oraz informacje, że w tym samym aucie silnik z wtryskiem bezpośrednim toleruje E10, a z wielopunktowym nie. W razie wątpliwości dobrze skonsultować się też z serwisem marki.

Wyszukiwarkę samochodów tolerujących paliwo E10 znajdziecie tutaj.

Co zrobić, jeśli moje auto nie toleruje paliwa E10?

Taki scenariusz to poważny problem, ponieważ paliwo E5 zostanie po nowym roku wycofane całkowicie z Polski. Jedyne wyjście to tankowanie benzyny Pb98, która nadal będzie dostępna w wersji E5.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze