Karolina Chojnacka

Organizator Grand Prix Holandii apeluje: „Nie buczcie na Lewisa Hamiltona”

Lewis Hamilton udziela po wyścigu wywiadu, kibice buczą. Lewis Hamilton odbiera trofeum na podium, kibice gwiżdżą. To obrazki, które kibice Formuły 1 znają bardzo dobrze. Jedni krytykują gwiżdżących twierdząc, że ich zachowanie to przejaw rasizmu. Drudzy ich bronią, argumentując, że tak kibice wyrażają swoje niezadowolenie wobec niesportowych zachowań Hamiltona. Czy podobne sceny zobaczymy podczas Grand Prix Holandii?

W pierwszy weekend września Formuła 1 po 36 latach ponownie pojawi się na torze Zandvoort. Z pewnością na trybunach zasiądą setki tysięcy holenderskich kibiców, chcących zobaczyć w akcji swojego idola, Maxa Verstappena.

Max Verstappen traci w klasyfikacji generalnej osiem punktów do prowadzącego Lewisa Hamiltona. Rywalizacja o mistrzowski tytuł robi się coraz bardziej napięta. Wszystko z powodu kraksy na Silverstone. Podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii Lewis Hamilton zbyt optymistycznie postanowił wykonać manewr wyprzedzania, w wyniku którego Max Verstappen z prędkością 290 km/h wylądował w bandzie. Zespół Red Bulla podał, że przeciążenie w chwili wypadku wyniosło 51G. Hamilton uznał, że nie będzie przepraszać Verstappena, bo nie ma za co. To nie spodobało się kibicom.

Gdy Formuła 1 przeniosła się na Węgry, Lewis Hamilton, delikatnie mówiąc, nie został zbyt ciepło przyjęty przez holenderską część trybun. Nie brakowało gwizdów i buczenia. Wszyscy spodziewają się, że ten scenariusz podwórzy się, gdy kierowcy będą rywalizować na Zandvoort, gdzie zdecydowana większość publiczności będzie trzymać kciuki za Verstappena.

Szef Grand Prix Holandii, Jan Lammers, zaapelował do miejscowych kibiców, by ci nie buczeli i nie wygwizdywali Lewisa Hamiltona. W rozmowie z dziennikiem „De Telegraaf” powiedział:

Kiedy Hamilton przyjedzie do Holandii na Grand Prix, upewnijcie się, że spotka się z szacunkiem, a nie buczeniem . Pokażmy swoją przyzwoitość, gdy przyjedzie tu siedmiokrotny mistrz świata. Powinniśmy być z tego dumni. Buczenie jest wręcz antyspołeczne i niemądre.

Jeśli chcesz, by ciebie szanowano, musisz okazywać szacunek innym. Jako entuzjaści sportów motorowych, musimy pokazać, że lepiej radzimy sobie z taką sytuacją. Upewnijmy się, iż nie będzie trzeba się wstydzić.

Lammers w swoim apelu nawiązał również do kontrowersyjnych zdarzeń z Silverstone:

Jesteś kibicem Maxa Verstappena? Skoro tak, rób rzeczy, które mu pomagają, i z których może być dumny. Wiem, że trudno wybaczyć komuś, kto nie przyznaje się do błędu, ale Max wzniósł się ponad to, więc i wy możecie.

Przed nami jeszcze wiele wyścigów i wspaniałych pojedynków na torze. Pozwólmy, by walka była tylko na nim.

Grand Prix Holandii, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, odbędzie się w dniach 3-5 września.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze