Ewa Kania

To ulubiony przycisk kierowców, którzy nie chcą płacić srogich mandatów. Ale trzeba umieć go używać

Po wprowadzeniu nowego taryfikatora, jedno przewinienie, może oznaczać mandat nawet na kilka tysięcy złotych. Kierowcy powinni się więc mieć na baczności, a nieocenioną pomocą może być dla nich jeden niepozorny przycisk.

Sposoby na uniknięcie mandatu? Tylko jeden jest całkowicie niezawodny

Jaki jest najlepszy sposób na uniknięcie mandatu? Jedni korzystają z aplikacji do ostrzegania przed patrolami policji, inni liczą na życzliwe mrugnięcie światłami przez innych kierowców, a jeszcze inni bazują na intuicji oraz znajomości ulubionych miejsc funkcjonariuszy z radarami.

Brutalna i odwieczna prawda jest taka, że najbardziej skuteczny sposób to… przestrzegać przepisów. Nie każdemu taka odpowiedź się podoba, ale w czasach, kiedy kierowcy muszą uważać na policjantów z radarami, nieoznakowane radiowozy, fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości, a nawet drony, naprawdę coraz trudniej mieć pewność, czy ktoś nas właśnie nie namierza.

Jak włączyć ogranicznik prędkości w samochodzie? Zasada działania

Najczęściej kierowcy są zatrzymywani za zbyt szybką jazdę, co nie dziwi zważywszy dość liberalne podejście Polaków do ograniczeń prędkość. Wielu kierujących robi to nieświadomie i bezwiednie, poruszając się z prędkością, którą uważają za odpowiednią, a nie z taką, jaka widnieje na znaku.

Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z ogranicznika prędkości, który nie pozwoli nam na zbyt szybą, nieświadomą jazdę. Przycisk go aktywujący znajduje się w jednej grupie z przełącznikami do tempomatu (zwykle obie te funkcje oferowane są razem, ale bywały przypadki, kiedy można było zamówić osobno tylko jedną z nich). Zwykle ma on oznaczenie LIM lub piktogram, wyobrażający prędkościomierz z wyznaczoną na nim granicą, w stronę której zmierza strzałka. Podobny jest do przełącznika tempomatu, ale tam strzałka wskazuje na konkretne miejsce na skali prędkościomierza.

Zakopianka zostanie rozbudowana. GDDKiA ogłosiła kolejny przetarg – znamy szczegóły

Po aktywowaniu ogranicznika prędkości, przełącznikami do regulacji prędkości na tempomacie, wybieramy maksymalną wartość, do jakiej możemy się rozpędzić. Od tego momentu, kiedy tylko zbliżymy się do zadanej prędkości, auto zmniejszy dopływ paliwa, nie pozwalając nam na zbyt szybką jazdę.

Jak wyłączyć ogranicznik prędkości?

Ogranicznik dezaktywujemy tym samym przyciskiem, którym go włączyliśmy. Zostaje on wyłączony także kiedy uruchomimy tempomat  – w wielu samochodach te przełączniki są połączone, pozwalając na wybranie tylko jednej funkcji.

Producenci przewidzieli także „awaryjny wyłącznik” limitera prędkości. Jeśli wciśniemy gaz w podłogę, auto odzyska pełną moc. W takiej sytuacji elektronika uznaje, że nagle potrzebujemy przyspieszyć, może być to spowodowane jakąś niebezpieczną sytuacją na drodze, więc nie powinna nas w żaden sposób ograniczać.

Taryfikator mandatów za prędkość 2023

W kontekście ogranicznika prędkości, dobrze przypomnieć sobie obecnie obowiązujący taryfikator mandatów za prędkość. Nie są one niskie, a karę otrzymamy za jazdę o nawet kilka kilometrów na godzinę zbyt szybko. Z kolei przy poważniejszych przekroczeniach obowiązuje zasada recydywy – jeśli w ciągu dwóch lat ponownie zostaniemy przyłapani na zbyt szybkiej jeździe, kara będzie podwójna.

  • do 10 km/h – 50 zł, 1 pkt. karny,
  • od 11 do 15 km/h – 100 zł, 2 pkt. karne,
  • od 16 do 20 km/h – 200 zł, 3 pkt. karne,
  • od 21 do 25 km/h – 300 zł, 5 pkt. karnych,
  • od 26 do 30 km/h – 400 zł, 7 pkt. karnych ,
  • od 31 do 40 km/h – 800 zł (recydywa 1600 zł), 9 pkt. karnych,
  • od 41 do 50 km/h – 1000 zł (recydywa 2000 zł), 11 pkt. karnych,
  • od 51 do 60 km/h – 1500 zł (recydywa 3000 zł), 13 pkt. karnych,
  • od 61 do 70 km/h – 2000 zł (recydywa 4000 zł), 14 pkt. karnych,
  • ponad 70 km/h – 2500 zł (recydywa 5000 zł), 15 pkt. karnych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze