Agnieszka Serafinowicz

Co musisz mieć w samochodzie? Wielu o tym zapomina i dostaje mandat

Co musisz mieć w samochodzie? Lista obowiązkowego wyposażenia jest wyjątkowo krótka, ale i tak wielu zapomina o niezbędnych przedmiotach.

Spis treści

W myśl polskich przepisów ruchu drogowego każdy pojazd musi być nie tylko w pełni sprawny, co potwierdzają obowiązkowe badania techniczne, ale powinien być również odpowiednio wyposażony. Co musisz mieć w samochodzie? To zaledwie dwa przedmioty, ale i tak wielu o tym zapomina. My proponujemy coś jeszcze dla własnego bezpieczeństwa.

Co musisz mieć w samochodzie? Ważne dwa przedmioty

Lista obowiązkowego wyposażenia, jakie musi znaleźć się w aucie jest narzucona w Polsce prawnie. Definiuje ją Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (akt ten posiada tekst jednolity opublikowany w Dz. U. 2016 poz. 2022). Zgodnie z tym rozporządzeniem kierowca powinien mieć w swoim samochodzie zaledwie dwa obowiązkowe przedmioty: sprawną gaśnicę z ważnym terminem ważności oraz certyfikowany (ze znakiem homologacji) trójką ostrzegawczy, tylko tyle i – jak się okazuje – aż tyle, bo wielu kierowców zapomina nawet o tym. A to grozi mandatem karnym.

co musisz mieć w samochodzie

Co musisz mieć w samochodzie – jakie mandaty za brak wyposażenia?

Niektórzy liczą, że nie trafią na kontrole drogowe, podczas których funkcjonariusze mogli by mieć zastrzeżenia do braku obowiązkowego wyposażenia, gdy jednak taka kontrola nastąpi, kierowcy bez obowiązkowego wyposażenia pojazdu nie mają co liczyć na taryfę ulgową. Owszem, policjant nie ukaże nas mandatem gdy mamy gaśnicę, która niedawno straciła termin ważności, ale jej brak nie będzie traktowany pobłażliwie. Brak gaśnicy może wiązać się z mandatem, którego wysokość zależy od uznania policjanta i mieści się w widełkach od zaledwie 20 do aż 500 zł.

Z taką samą karą musi liczyć się kierowca, którego auto jest pozbawione drugiego obowiązkowego przedmiotu: trójkąta ostrzegawczego. W takim przypadku mandat to również od 20 do 500 zł. Warto też pamiętać, że brak wystawienia trójkąta ostrzegawczego w razie awarii pojazdu może skutkować karą 150 zł. Na karę w tej kwocie narażają się również kierowcy niesprawnych aut holowanych, które również powinny być oznakowane trójkątem (przypomnij sobie zasady prawidłowego holowania pojazdu).

Co musisz mieć w samochodzie – nie tylko policjant może to sprawdzić

Warto pamiętać również, że obowiązek sprawdzenia wyposażenia auta ciąży również na diagnostach przeprowadzających badania techniczne. Wielu kierowców z zaskoczeniem dowiaduje się wówczas, że ich pojazd nie przejdzie badania technicznego z powodu braku gaśnicy. Fakt posiadania przeterminowanej gaśnicy nie jest już traktowany tak surowo, choć zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach, a dokładniej punktem 7.2. diagnosta może zakończyć przegląd samochodu wynikiem negatywnym zarówno w przypadku braku gaśnicy, jak i w przypadku stwierdzenia, że jest ona niezgodna z wymaganiami.

Ten drugi przypadek jest jednak traktowany ulgowo bo mamy w lukę w postaci braku jednolitego zdefiniowania tych wymagań w kontekście prowadzenia badań technicznych pojazdów, a ponadto posiadanie gaśnicy niezgodnej z wymaganiami może być traktowane przez diagnostę jako tzw. usterka drobna, co nie wyklucza pojazdu z dalszej eksploatacji. W przeciwieństwie do usterki istotnej (brak gaśnicy).

co musisz mieć w samochodzie - trójkąt ostrzegawczy
Trójkąt ostrzegawczy należy do obowiązkowego wyposażenia aut w Polsce (fot. Wikimedia Commons)

Co musisz mieć w samochodzie – nie dlatego, że tak mówią przepisy, ale dlatego że warto

Na koniec jeszcze przypomnienie, co naprawdę warto mieć w samochodzie:

  • odpowiednio wyposażona apteczka z instrukcją pierwszej pomocy;
  • kamizelka odblaskowa;
  • zapasowe żarówki i bezpieczniki;

O dodatkowe wyposażenie warto zadbać szczególnie, gdy wybieramy się w dłuższą, zagraniczną podróż. Co prawda na mocy Konwencji wiedeńskiej służby obcych państw, które ją ratyfikowały nie powinny wlepiać mandatów polskim kierowcom np. za brak apteczki, która np. w danym państwie jest obowiązkowa, bo na mocy Konwencji, auto powinno spełniać wymogi obowiązkowego wyposażenia kraju, w którym zostało zarejestrowane. Jednak próby ukarania kierowców-turystów wciąż mają miejsce i choć rzecz jest do odkręcenia (prawnie), to jest bardzo kłopotliwa. Masz apteczkę, czy kamizelkę? Będziesz bezpieczniejszy, a te przedmioty nie zabierają wiele miejsca. Jedziesz do Chorwacji? Weź zapasowe żarówki i bezpieczniki, po co sobie psuć urlop, gdy jakiś chorwacki służbista się uprze (choć nie ma racji).

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze