Ewa Kania

Wielu kierowców popełnia ten błąd podczas odśnieżania auta. Grozi za to mandat i to nie jeden

Opady śniegu oznaczają dla większości kierowców konieczność wyciągnięcia miotełki, skrobaczki i mozolne odśnieżanie samochodu. Niektórzy chcą sobie przy okazji trochę „pomóc” albo idą na skróty, co może skończyć się nawet kilkoma mandatami.

Spis treści

Czy można odśnieżać samochód przy włączonym silniku?

Niejeden kierowca stosował ten prosty sposób na poprawę komfortu podczas jazdy zimą. Odśnieżenie samochodu chwilę trwa, więc na ten czas uruchamiamy silnik, który trochę się w tym czasie rozgrzeje i szybciej ogrzejemy kabinę. Niektórzy liczą też, że w ten sposób łatwiej będzie im odmrozić szyby.

Niestety metoda taka jest wysoce nieefektywna, a do tego niezgodna z prawem. Silnik będzie potrzebował sporo czasu, żeby rozgrzać się na postoju i zdołać ogrzać kabinę, a taka długotrwała praca na biegu jałowym i przy niedogrzaniu, jest dla niego korzystna. Przepisy natomiast mówią jasno, że kierującemu zabrania się:

  • pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym
  • używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem
  • oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu

Czy droga wewnętrzna to to samo co strefa zamieszkania? Błąd może być kosztowny

Pierwszy punkt kojarzą chyba wszyscy, drugi natomiast wytrąca argument tym, którzy rozgrzewają auto na postoju poza terenem zabudowanym. Trzeci punkt to natomiast sposób na „pomysłowych” kierowców, którzy wiedzą, że auto na postoju szybko się nie rozgrzeje i po uruchomieniu go, wracają do domu dopić kawę. Dlatego polecamy rozgrzewanie silnika zgodnie ze sztuką i z przepisami – po uruchomieniu czekamy najwyżej kilka- kilkanaście sekund (jeśli jest duży mróz) i ruszamy. Jedziemy płynnie, nie wkręcamy silnika na wysokie obroty i dajemy czas na rozgrzanie się wszystkim podzespołom.

Jaki mandat za odśnieżanie samochodu na włączonym silniku?

Tak jak pisaliśmy, odśnieżając auto z włączonym silnikiem, możemy złamać nawet trzy przepisy, a za każdy z nich otrzymać osobny mandat. Zgodnie z taryfikatorem grozi nam:

  • 100 zł za silnik włączony na postoju powyżej minuty w terenie zabudowanym
  • do 300 zł za używanie samochodów w sposób uciążliwy
  • 50 zł za oddalanie się od pojazdu z pracującym silnikiem

Czy można dostać mandat za niedokładnie odśnieżony samochód?

Niewłaściwe odśnieżenie pojazdu to kolejny błąd, jaki można popełnić zimą i za niego także można uzbierać kilka mandatów:

  • do 500 zł za niewłaściwie przygotowany samochód do jazdy (jeśli nie mamy odpowiedniej widoczności lub śnieg z naszego dachu prószy na auta jadące za nami)
  • 200 zł za nieoczyszczone ze śniegu i lodu światła
  • 100 zł za niewidoczne tablice rejestracyjne

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze