Karolina Chojnacka

Odcinkowy pomiar prędkości na S8. Kiedy powstanie i na jakiś odcinkach drogi?

Ten sam system nadzoru na autostradzie A1 zaowocował tysiącami mandatów. Należy pamiętać, że w przypadku odcinkowego pomiaru prędkości liczy się średnia prędkość. Zwolnienie przed początkiem i końcem odcinka pomiaru nic nie da i nie uchroni nas przed mandatem.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że zestawy do odcinkowego pomiaru prędkości zostaną zainstalowane na dwóch odcinkach S8. To oznacza, że S8 będzie pierwszą w Polsce drogą ekspresową objętą odcinkowym pomiarem prędkości.

Pierwszy odcinkowy pomiar prędkości, o długości około 12 kilometrów, 12 km, powstanie pomiędzy węzłem Łabiszyńska a węzłem Piłsudskiego (Marki). Drugi, o długości około 5 kilometrów, powstanie pomiędzy węzłem Konotopa a węzłem Bemowo (ul. Lazurowa). Obydwa odcinkowe pomiary prędkości będą sprawdzały średnią prędkość kierowców dla obydwu kierunków jazdy.

Przeczytaj też: Kierowcy tirów też muszą czasem wyprzedzić na autostradzie? Ci zablokowali trzy pasy!

Obydwa systemy mają zostać zbudowane i uruchomione do końca października 2021 roku. Specjalne kamery mają zapewnić wysokiej jakości zdjęcia zbyt szybko poruszających się pojazdów oraz będą identyfikować  pas ruchu, po którym poruszał się kierowca łamiący przepisy.

Czemu zdecydowano się na pomiar prędkości właśnie na tych odcinkach S8? Główny Inspektorat Transportu Drogowego informuje, że decyzja została poprzedzona analizą bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz kilkoma wizjami lokalnymi. Między innymi liczba wypadków zdecydowała, że to te odcinki zostaną objęte dozorem.

Odcinkowy pomiar prędkości na S8

Przeczytaj też: Nowy system poboru opłat e-TOLL. Jakie zmiany wprowadzi i jak będzie działać? Jakie kary grożą za brak opłaty?

Gdy z końcem stycznia na odcinkach autostrady A1pomiędzy Częstochową a Łodzią uruchomiono dwa zestawy do odcinkowego pomiaru prędkości, tylko w ciągu pierwszej doby zarejestrowano 1300 przypadków łamania limitu prędkości. W sześć tygodni „złapano” 41 tysięcy kierowców, którzy nie przestrzegali przepisów.

Koszt inwestycji, która zostanie zainstalowana na odcinkach S8 to około 4 milionów złotych. Sądząc po tym co się działo na A1, zakładamy, że koszty te szybko się zwrócą za sprawą łamiących ograniczenia prędkości kierowców.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze