O czym pamietać reanimując niemowlaka

Dzień Dziecka jest szczególną okazją, aby porozmawiać o bezpieczeństwie najmłodszych.  O czym jednak należy pamiętać jeśli już dojdzie do wypadku,  a pasażerem jest niemowlak?!

 

Prawidłowe ułożenie palców podczas RKO
fot. PCK

10 rzeczy, o których należy pamiętać udzielając pierwszej pomocy niemowlakowi poszkodowanemu w wypadku drogowym:

1. Przed rozpoczęciem jazdy samochodem z niemowlakiem, należy pamiętać , aby delikatnie umieścić go w odpowiednim foteliku ( koniecznie homologowanym). Nie można też zapomnieć o zapięciu pasów. Ważne jest, aby pasy nie były zapięte zbyt mocno, ponieważ w momencie wypadku będą one pierwszą barierą, która uderzy w ciało maleństwa.

2. Jeśli już dojdzie do wypadku należy pamiętać, aby niemowlaka wyjmować z samochodu w foteliku. Dopiero po znalezieniu bezpiecznego miejsca podjąć próbę odpięcia pasów i wyjęcia z niego dziecka. Oczywiście jeśli nie ma możliwości wyjęcia fotelika,  wyjmując maleństwo  koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim ułożeniu ręki na plecach dziecka. (Własną dłonią, którą umieszczamy pod paszką, unieruchamiamy główkę i cały kręgosłup.

3. Po wyjęciu dziecka z fotelika, kładziemy go w bezpiecznym miejscu na płaskiej powierzchni, cały czas pamiętając o asekuracji.

4. Jeśli dziecko oddycha, cały czas sprawdzamy kontrolujemy jego oddech – nachylając się blisko ust niemowlęcia. Sprawdzając jego stan, poprzez delikatne przysuniecie ucha do ust niemowlaka, nie wolno odchylać jego główki do tyłu.  W przypadku kiedy oddech jest słabo wyczuwalny obserwujemy przez 10 sekund (!!! )czy klatka piersiowa się porusza.

5.  W przypadku kiedy mamy pewność, że dziecko oddycha możemy je okryć, tak aby nie traciło ciepłoty ciała, po czym wzywamy karetkę lub prosimy aby ktoś inny ją wezwał.  Do jej przyjazdu cały czas pamiętamy, aby co minutę kontrolować oddech dziecka.

6.  W przypadku kiedy nie mamy pewności, czy nasza pociecha oddycha, delikatnie rozbieramy dziecko, tak aby mieć możliwość przyjrzenia się z bliska klatce piersiowej. Jeśli mimo to nie widzimy żadnych oznak życia delikatnie ( trzykrotnie) wdmuchujemy powietrze w jego usta i nos – w przypadku niemowlaka należy pamiętać, aby były to „lekkie” podmuchy.  Warto dodać, że Jeśli klatka nie unosi się przy oddechach, należy przed każdym następnym jeszcze raz skorygować położenie głowy dziecka.

7. Jeśli oddech nie wróci rozpoczynamy RKO – uciskając opuszkami  dwóch palców klatkę piersiową w dolnej części mostka.

8. 30 uścisków najlepiej robić seriami po 10, aby utrzymać odpowiednie tempo (ok. 2 uścisków na sekundę). Po każdej 30. Należy wykonać 2 oddechy ratownicze.  Optymalnie 120 uścisków na minutę powinno dać rezultat.

9. Jeśli niemowlę nie wykazuje żadnych objawów, czynności kontynuujemy do skutku lub do przyjazdu karetki.

10. Jeśli istnieje możliwość, wskazane jest aby RKO wykonywały dwie osoby, aby zapewnić odpowiednie tempo uścisku

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Pasy w foteliku powinny być zapiete na tyle mocno aby wsuwajac palec pod pas ramienny nie można było wykonać tzw uszczypnięcia pasa. Zbyt luźno napięte pasy w trakcie wypadku pozwalają rozpędzić się ciału dziecka, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do wypadnięcia dziecka z fotelika. Pamiętajmy również aby nie podkładać zadnych kocyków, poduszek itp pod dziecko lub pasy, znacznie zmniejsza to szanse aby fotelik spełnił swoje zadanie.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze