Quantcast
Karolina Chojnacka

Nowy wzór tablic rejestracyjnych. Jest decyzja ministerstwa w sprawie zmian! Czy ucieszy ona kierowców?

Większa czcionka na nowych tablicach rejestracyjnych miałaby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców, a także ułatwić pracę policji. Zapobiegłaby ona także dramatycznym pomyłkom, ułatwiając odróżnienie litery O od cyfry 0.

Jakiś czas temu pisałyśmy, że Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych, za pośrednictwem interpelacji zgłoszonej przez Sławomira Skwarka, posła Prawa i Sprawiedliwości, który zresztą podkreślał, zgłosiło wniosek o zmianę wzoru tablic rejestracyjnych.

Producenci tablic rejestracyjnych twierdzili, że ze względów praktycznych, należałoby wprowadzić pewne usprawnienia w zakresie stosowanych na tablicach czcionek, aby poprawić ich czytelności i utrudnić fałszerstwa.

Nowe tablice rejestracyjne. Jaka jest decyzja ministerstwa?

Ministerstwo Infrastruktury Ministerstwo Infrastruktury odrzuciło interpelację posła Sławomira Skwarka, której celem było wprowadzenie nowego wzoru tablic rejestracyjnych.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, zauważył, że aktualny wzór, który wprowadzony był 1 stycznia 2018 roku, konsultowany był z producentami tablic. Ministerstwo zakwestionowało również argument o problemach z identyfikacją znaków na tablicach, przytaczając statystyki, według których pracownicy Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym odrzucili tylko 0,38% naruszeń z powodu nieczytelnej tablicy rejestracyjnej, przy czym większość przypadków związana była z warunkami atmosferycznymi, a nie wyglądem tablicy. Ponadto podkreślono, że w Polsce stosuje się system przydzielania tablic, minimalizujący ryzyko pomyłki.

Dzięki decyzji Ministerstwa Infrastruktury kierowcy nie będą zmuszeni wydawać 80 złotych na nowe tablice rejestracyjne.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 roku będzie można pozostawić dotychczasowy numer rejestracyjny przy przerejestrowywaniu samochodu zarejestrowanego w całej Polsce, a nie tak jak dotychczas tylko w tym samym starostwie, jeżeli tablice będą trzymane w należytym stanie, czytelne oraz wydane na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, czyli zgodne z obowiązującym wzorem tablic. Jeśli po zmianach zaproponowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych wzór tablic by się zmienił, to wszystkim przerejestrowywanym samochodom, nawet po styczniu 2022 roku, należałoby wymienić tablice na nowe, bo zmienił się wzór.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze