Karolina Chojnacka

Nowy wzór tablic rejestracyjnych. Czy poprawiona czcionka zwiększy bezpieczeństwo?

Producenci tablic rejestracyjnych chcą zwiększyć bezpieczeństwo kierowców. W jaki sposób? Zmieniając wzór czcionki i wyciągając z naszych portfeli kolejne złotówki.

Poseł Sławomir Skwarek z Prawa i Sprawiedliwości złożył niezwykle interesującą interpelację do Ministra Infrastruktury, do której dotarł Tomasz Budzik z portalu Autokult.pl.  Do biura poselskiego wpłynął wniosek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Tablic Rejestracyjnych dotyczący usprawnień w zakresie wyglądu i funkcjonalności tablic rejestracyjnych. Poseł przesłał go dalej.

Nowy wzór tablic rejestracyjnych w trosce o bezpieczeństwo kierowców?

Producenci tablic rejestracyjnych twierdzą, że ze względów praktycznych, należałoby wprowadzić pewne usprawnienia w zakresie stosowanych na tablicach czcionek – chodzi o poprawę ich czytelności. Dodatkowo te zmiany miałby ułatwić pracę Policji, Inspekcji Transportu Drogowego czy Straży Granicznej.

Oto one zaproponowane modyfikacje:

  • pogrubienie kreski obecnych czcionek – pogrubienie kreski pozwoliłoby zwiększyć powierzchnię dla przyczepności folii termotransferowej, którą pokrywane są przetłoczenia. To zwiększyłoby trwałość i czytelności tablic (to słowa producentów).
  • zmiana kształtu liter i cyfr
  • trudności fałszowania liter (poprzez zaklejanie lub doklejanie elementów np. 8 przerobiona na 3)
  • łatwości automatycznego (maszynowego) rozpoznawania tablic – odróżnienie litery O od cyfry 0

Nie znamy nikogo, kto miałby trudności w rozróżnianiu O od 0, ale może fotoradary albo systemy naliczające opłaty za autostrady mają? Oczywistym jest, że skuteczniejsze odczytywanie tablic pozwoli na minimalizację strat wpływów do budżetu państwa, na czym oczywiście skorzystamy wszyscy.

Tablice specjalne na ciągniki rolnicze

Producenci tablic rejestracyjnych zwrócili również uwagę posła na sprawę przekładania tablic z motocykli na maszyny rolnicze. Przekonują, że właściciele ciągników rolniczych przekładają na nie tablice rejestracyjne z motocykli, bo odpowiada im ich kształt, a przy okazji minimalizują ryzyko kontroli drogowej, bo dokumentów rejestracyjnych zwykle ciągniki nie mają (często nie są homologowane do poruszania się po drogach publicznych). Dlatego Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych chce tablicom na ciągniki zmienić tło ma pomarańczowe i uzasadniają to tak:

Pojazdy te poruszają się znacznie wolniej w stosunku do innych pojazdów, tym samym nieoznakowane w indywidualny sposób mogą stwarzać zagrożenie na drogach.

Dzięki zmianie koloru tablic, nie tylko zakończy się proceder ich przekładania, ale także znacznie zmniejszy się liczba wypadków i kolizji z pojazdami rolniczymi.

Czy rzeczywiście tak łatwo pomylić motocykl z ciągnikiem? Czekamy na wasze komentarze.

Ile będą kosztować nowe tablice rejestracyjne?

Koszt wymiany tablic rejestracyjnych to 80 złotych.

Warto zwrócić uwagę, że z końcem stycznia 2002 roku wejdą w życie przepisy, w myśl których nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych po nabyciu pojazdu. Obecnie można ich nie wymieniać, gdy rejestracja wypadałaby w tym samym powiecie, jak w trakcie poprzedniej rejestracji. I 80 złotych pozostanie w kieszeni.

Jest tylko pewien haczyk… Artykuł Ustawy Prawo o ruchu drogowym, zezwalający na zatrzymanie starych tablic, zawiera pewien warunek. Tablice muszą być utrzymane w należytym stanie, czytelne oraz wydane na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, czyli zgodne z obowiązującym wzorem tablic.

Jeśli po zmianach zaproponowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych wzór tablic by się zmienił, to wszystkim przerejestrowywanym samochodom, nawet po styczniu 2022 roku, należałoby wymienić tablice na nowe, bo zmienił się wzór. I 80 złotych nie zostanie w portfelu.

Ale przecież 80 złotych to stosunkowo niska cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za zwiększenie bezpieczeństwa? Chętnie zapoznamy się ze zdaniem naszych czytelników w tej kwestii. Zachęcamy do komentowania.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze