Nowy problem Tesli. Tym razem może urwać się koło!

Była już odpadająca kierownica, był dach szklany, który odfruwał w czasie jazdy. Teraz pojawiał się jeszcze poważniejszy problem, ale amerykańskich producent wypiera się odpowiedzialności!

Najnowszy problem dotyczy Modeli S oraz X, wyprodukowanych w kalifornijskiej fabryce we Fremont z przeznaczeniem na rynek chiński. W Europie nie mamy się więc czego obawiać, przynajmniej oficjalnie. Sytuacja jest jednak o tyle poważna, że dotyczy 29 193 samochodów, które wyprodukowano między 17 września 2013, a 16 sierpnia 2017 roku. Mówimy więc o problemie, który przez kilka lat występował i przez ten czas nie został zdiagnozowany.

Tesla 3 zafundowała kierowcy nie lada niespodziankę…”kierownica mi odpadła”!

Problemy konkretnie są dwa i oba dotyczą zawieszenia – przedniego oraz tylnego. W niektórych autach występują oba, a w niektórych tylko jeden. W uproszczeniu, na skutek dużych sił działających na zawieszenie, jak najechanie na krawężnik ze zbyt dużą prędkością lub wjechanie w dużą dziurę, może doprowadzić do uszkodzenia zawieszenia. Problemem mają być sworznie wahaczy, a więc elementy odpowiedzialne za odpowiednie prowadzenie kół przez wahacze. W razie ich uszkodzenia, koło może zacząć poruszać się w dowolną stronę, również położyć poziomo. Teoretycznie usterka taka może doprowadzić do tragedii.

Szklany dach Tesli Model Y odpadł na autostradzie!

Tesla przyznaje, że problem może wystąpić, ale wskazuje na wyłączną winę samych kierowców. Według przedstawicieli producenta prawdziwą przyczyną problemów jest niewłaściwe i agresywne użytkowanie samochodu. Podkreślają też, że problem jest nieznany poza rynkiem chińskim, co dowodzi winy tamtejszych kierowców. Mimo nieuznawania własnej odpowiedzialności i winy za uszkodzenia zawieszenia, Tesla zgodziła się „współpracować z lokalnymi władzami”. Serwisy producenta mają wymienić potencjalnie wadliwe elementy we wszystkich samochodach, w których uważa się, że problem może wystąpić. Taki gest dobrej woli wynika bez wątpienia z tego, że rynek chiński jest zbyt duży, a władze mają na niego zbyt duży wpływ, żeby opłacało się wchodzić z nimi w otwarty konflikt.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

ale zostają trzy !!!

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze