Karolina Chojnacka

Nowe znaki od dziś na polskich drogach. Za ich nieprzestrzeganie grozi surowa kara!

Już dziś na polskich drogach pojawią się nowe znaki. Będą one szczególnie przydatne dla tych kierowców, którzy jeżdżą samochodami elektrycznymi lub hybrydami plug-in. Warto je zapamiętać, bo za ich nieprzestrzeganie będzie grozić mandat lub grzywna.

Od grudnia 2021 roku na polskich drogach będzie można zobaczyć coraz więcej oznaczeń dotyczących samochodów elektrycznych i hybryd plug-in.

Nowe znaki D-23b i D-23c na polskich drogach

Nowe znaki oznaczone symbolem D-23b i D-23c będą wskazywały kolejno stację paliw z punktem ładowania pojazdów elektrycznych oraz samodzielny punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Znaki będą miały za zadanie ułatwić znalezienie miejsca, w którym kierowcy będą mogli uzupełnić energię w samochodzie ładowanym z wtyczką, co do tej pory bez specjalnej aplikacji było raczej trudne.

Znaki będą pomocne dla kierowców aut zelektryfikowanych zwłaszcza na trasach szybkiego ruchu i autostradach. Oznaczenia wskazujące ładowarki znajdziemy między innymi na zbiorczych tablicach informujących o tym co znajdziemy na najbliższym MOP-ie.

Nowe znaki D-23b i D-23c będą wyglądały następująco:

Nowe znaki D-23b i D-23c, fot. Dziennik Ustaw
Nowe znaki D-23b i D-23c, fot. Dziennik Ustaw

Kolejną zmianą czekającą kierowców, będzie stosowanie nowego skrótu do oznaczania miejsc przeznaczonych do parkowania oraz ładowania pojazdów elektrycznych. Dotychczasowe oznaczenie „EE” zostanie zastąpione przez „EV” (od ang. „electric vehicle” – pojazd elektryczny), powszechnie stosowane na świecie.

Nowe znaki na polskich ulicach, fot. materiały prasowe / PSPA
Nowe znaki na polskich ulicach, fot. materiały prasowe / PSPA

Nowe przepisy wprowadzają także tabliczki „EV” oraz „EV ładowanie”, a także „EV ładowanie do …. minut/godzin”, zastrzegające miejsca postojowe odpowiednio tylko dla samochodów elektrycznych, tylko dla aut elektrycznych w czasie ładowania oraz tylko dla samochodów elektrycznych w czasie ładowania trwającego nie więcej niż określoną liczbę minut lub godzin. W ten sposób będą oznaczane zarówno koperty z napisem „EV”, jak i normalne miejsca parkingowe z napisem „EV”. W obu przypadkach mogą one posiadać zielone tło, co powinno znacznie ułatwić znajdowanie stacji ładowania przez kierowców aut zelektryfikowanych i zniechęcać pozostałych użytkowników dróg do zajmowania tych miejsc.

Za nieprzestrzeganie nowych znaków będzie grozić surowa kara

Na nowe znaki powinni zwracać uwagę wszyscy kierowcy, nie tylko ci jeżdżący samochodem elektrycznym. Za nieprzestrzeganie nowych znaków będzie grozić surowa kara.

Zatrzymanie samochodu na miejscu postojowym z pionowym znakiem „EV ładowanie” w przypadku, gdy samochód nie będzie się ładować, będzie grozić mandatem karnym. Podobnie jak przekroczenie czasu ładowania w sytuacji, gdy został on określony na znaku.

Ile będzie kosztować nieprzestrzeganie nowych oznaczeń? Biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w korespondencji z portalem WysokieNapiecie.pl, wyjaśnia:

Gdy kierujący pojazdem (napędzanym na przykład silnikiem spalinowym) nie będzie respektował normy (dyspozycji) płynącej z przyjętego oznakowania (pionowego, poziomego), wskazującej wyraźnie na przeznaczenie miejsce postoju, w tym przypadku dla pojazdów elektrycznych, organ kontroli ruchu drogowego może zastosować pouczenie, mandat karny w wysokości 100 złotych albo sporządzić wniosek o ukaranie do sądu, gdzie kara grzywny może wynieść do 5 tysięcy złotych.

Komentarze:

narodowiec - 2 grudnia 2021

Ja pi3r-olę, kupa debili w tym kraju rządzi. Jestem kierowcą, ale nie skończyłem anglistyki. Mam w d… oznaczenia i napisy w języku innym niż polski. Żyję w Polsce, a nie w europejskim spędzie bydła gdzie się polszczyzny zapomina!!!
Odmawiam przyjęcia mandatu z powodu niezrozumienia znaku i skrótu „EV”. Proszę kierować wniosek do sądu. Tyle.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze