Nowe zasady rejestracji aut w 2017 roku

Minister finansów zapowiedział jakie zmiany szykuje resort w kwestii akcyzy od samochodów. Zmiany mają wejść w życie z pierwszym dniem 2017 roku.

Nowe regulacje mają określić w sposób klarowny stawkę podatku, jaki trzeba będzie zapłacić w przypadku aut nowych, a także pojazdów sprowadzanych. Zmianę wywołały coraz częstsze sytuacje, w których zaniżano wartość samochodów, co prowadziło do zaniżenia podstawy opodatkowania akcyzą. Często, żeby mieć podkładkę pod taki proceder, podmieniano niektóre części na zużyte, przez co biegli rzeczoznawcy szacowali niższą wartość pojazdu. 

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, a wszystko na to wskazuje, to podstawą opodatkowania będzie nie tylko pojemność silnika, ale także wiek pojazdu. Samochody będą podzielone na jeden z czterech przedziałów: wyprodukowane do 2004 roku, wyprodukowane w latach 2005-2009, 2010-2015 oraz 2016 i młodsze. 

Kwestię pojemności podzielono na następujące zakresy: poniżej 1,2 litra, od 1,2 do 1,5, od 1,5 do 2 litrów. Kolejne stawki będą wzrastać kolejno o 500 cm3 pojemności. Minister finansów, Wiesław Jasiński, zapewnia że stawki dla starszych pojazdów z małymi silnikami będą podobne do tych, które obowiązują obecnie. Uprzywilejowane będą osoby kupujące nowsze samochody. Ponadto resort zamierza wprowadzić spójną z prawem drogową definicję samochodu ciężarowego. 

Zmiany przepisów mają pozytywnie wpłynąć na budżet państwa, jeżeli poziom rejestracji utrzyma się w następnych latach. w samym zeszłym roku zarejestrowano 1,144 mln samochodów.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Dogadali się z Dylerami nowych aut.Większy problem z sprowadzaniem mniej kasy dla M.finansów .Biedny i zdrowo myślący nie kupi nowego auta .No i będzie za kilka lat Kuba.Przy okazji Ministrze co z tablica mi probnymi dla komisów .U.E oprócz Polski rozwiązała ten problem.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze