Nowe wcielenie MINI ma już 15 lat

Nowe wcielenie MINI ma już 15 lat
W 1994 roku koncern BMW przejął prawa do marki Mini, która kilka lat później wypuściła na rynek odświeżoną gamę modeli, która cały czas się rozrasta. W tym roku wypada okrągła rocznica tego wydarzenia.

To już prawie dwadzieścia dwa lata temu niemiecki koncern z Bawarii przejął podupadającą markę Mini, aby po sześciu latach wprowadzić pierwszy, odświeżony model już pod nazwą MINI.

Pracownicy fabryki w Oxfordzie kilka dni temu świętowali rocznicę zejścia pierwszego egzemplarza z linii produkcyjnej. Nowe wcielenie MINI rozpoczęło swój żywot 26 kwietnia 2001 roku. Pierwszy model, który zszedł z taśmy produkcyjnej miał czerwone nadwozie oraz biały dach. Od tamtego momentu producent dostarczył ponad 2,5 mln samochodów do ponad 110 krajów na całym świecie.

Od momentu uruchomienia taśmy zatrudnienie wzrosło z 2500 do 4500 osób. Produkcja jest realizowana na trzech zmianach, a dziennie powstaje nawet tysiąc samochodów. Fabryka w Oksfordzie funkcjonuje od 1959 roku. Podczas przywracania do życia marki Mini przeprowadzono tam ekspresową modernizację, która trwała zaledwie 13 miesięcy.

W tej chwili powstają tam wszystkie modele MINI, razem z wersjami pięciodrzwiowymi, JCW czy nowym Clubmanem. Już niedługo może do nich dołączyć nowy, kompaktowy sedan.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.