Karolina Chojnacka

Nowe przepisy jednak są skuteczne? Liczba wypadków wyraźnie spadła

Minęło pół roku od wprowadzenia nowych przepisów. Wbrew obawom znacznej części kierowców, sytuacja na drogach nie pogorszyła się, a wręcz przeciwnie, uległa ona poprawie. Przynajmniej w okolicach przejść dla pieszych.

Od 1 czerwca 2021 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy w ruchu drogowym; to między innymi ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego oraz uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Najwięcej kontrowersji wśród kierowców wzbudził zapis o pierwszeństwie pieszych przed pojazdami (z wyjątkiem tramwajów) już w momencie, gdy wchodzą na przejście, a nie dopiero wtedy, gdy się na nim znajdują. Twierdzono, że zamiast zmniejszyć, zwiększy się liczba wypadków z udziałem pieszych. Praktyka pokazała jednak, że stało się inaczej.

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, do których dotarli dziennikarze portalu Autokult.pl, wynika, że liczba wypadków na przejściach dla pieszych w okresie czerwiec-listopad 2021 roku, była wyższa niż rok wcześniej, ale też wyraźnie niższa niż w latach 2018-2019 (należy jednak pamiętać, że 2020 rok był specyficzny pod względem ruchu ze względu na wybuch pandemii koronawirusa). Co istotne, liczba śmiertelnych ofiar potrąceń na przejściach zmalała.

Zdecydowanie więcej mandatów wystawiono kierowcom łamiącym przepisy na przejściach. Od czerwca do listopada 2021 roku wykroczenie nieustąpienia pierwszeństwa pieszym na przejściu popełniło 6441 kierowców. W porównywalnym okresie 2020 roku policja wykryła 3890 takich zdarzeń, w 2019 roku – 5033, a w 2018 roku – 4324.

Na autostradach bez zmian

Nowe przepisy z dokładnie określiły także minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu na autostradzie. Ma on mieć przynajmniej tyle metrów, ile wynosi połowa wartości prędkości określonej w km/h. W praktyce oznacza to, że przy prędkości 140 km/h powinno być to 70 metrów, a przy prędkości 120 km/h – 60 metrów.

Teoretycznie powinno być bezpiecznej, a w praktyce liczba wypadków na autostradach i drogach ekspresowych wzrosła. Od czerwca do listopada 2021 roku na autostradach zdarzyły się  229 wypadków. W porównywalnym okresie 2020 roku policja było 190 takich zdarzeń, w 2019 roku – 192, a w 2018 roku – 215.

W Polsce ginie najwięcej pieszych - nasz kraj ciągle utrzymuje się w czołówce niechlubnych statystyk

Zmiany w przepisach, które weszły w życie 1 czerwca 2021 roku, mają zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach. Dane dotyczące pieszych dają nadzieję, że to początek tendencji spadku liczby wypadków w okolicach przejść, szczególnie tych najtragiczniejszych. Wiele do zrobienia jest jeszcze w sprawie odstępu na autostradach i drogach ekspresowych. Nie ma wątpliwości, że na pozytywny efekt zmian jeszcze trochę poczekamy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze