Nowe dowody rejestracyjne od połowy maja. Co się zmienia? Kogo czeka wymiana?

Już od połowy maja w Polsce będą wydawane nowe dowody rejestracyjne. Nowy wzór dokumentów nie ułatwi życia kierowcom, ale utrudni je oszustom.

Nowe dowody rejestracyjne – od kiedy?

Od 16 maja 2022 roku zmienione dowody rejestracyjne będą wydawane tym osobom, które przyjdą do urzędów miejskich i starostw, żeby zarejestrować pojazd czy wymienić zniszczony dokument. Nie będzie konieczności wymiany posiadanego dowodu rejestracyjnego na nowy. Po 1 maja 2022 roku pozostanie on ważny i legalny:

Dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność. Pozwolenia czasowe oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

Co więcej, w wielu urzędach jeszcze po 16 maja 2022 roku kierowcy dostaną w dowody rejestracyjne obecnego wzoru. Zgodnie z rozporządzaniem, dowody rejestracyjne wyprodukowanych przed 1 maja 2022 roku będą mogły być wydawane do 11 lipca 2022 roku. Dowody rejestracyjne wyprodukowane od 1 maja będą jednak musiały być zgodne z nowym wzorem.

Nowe dowody rejestracyjne – co się zmienia?

Ministerstwo Infrastruktury jakiś czas temu opublikowało wzór nowych dowodów rejestracyjnych. Na pierwszy rzut oka w zasadzie nic się nie zmienia. Nie zmienia się ani układ tabelek, ani ich zawartość.

Rozporządzenie przystosuje wzór dowodu rejestracyjnego do zmienionej w 2018 roku ustawy o dokumentach publicznych, która ma utrudnić życie oszustom. Nowy wzór dowodów rejestracyjnych ma lepiej chronić dokumenty przed podrobieniem.

S.1 w dowodzie rejestracyjnym
Nowy wzór dowodów rejestracyjnych, fot. Ministerstwo Infrastruktury

Jak informuje ministerstwo, w nowym dokumencie użyto między innymi włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym oraz niewidoczne w świetle dziennym, ale aktywne pod lampą UV, mikrodruk z napisem „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym czy numer rejestracyjny umieszczony na dokumencie metodą perforacji laserowej.

Nowy wzór dowodów rejestracyjnych, fot. Ministerstwo Infrastruktury
Nowy wzór dowodów rejestracyjnych, fot. Ministerstwo Infrastruktury

Nowy wzór dowodów rejestracyjnych nie ułatwi życia kierowcom, ale utrudni je oszustom. Zdaniem policji spora ilość kradzionych samochodów jest szmuglowana przez wschodnią granicę. Nie da się tego jednak zrobić bez dokumentów. Dzięki zmianie wzoru dowodów rejestracyjnych, podrabianie dokumentów, przynajmniej na jakiś czas, stanie się trudniejsze.

Wprowadzenie nowych dowodów rejestracyjnych stoi jednak pod znakiem zapytania. Przepisy mające wprowadzić nowe dowody rejestracyjne dalej znajdują się w Rządowym Centrum Legislacji. Co prawda, jest to rozporządzenie, które nie wymaga długiej ścieżki legislacyjnej, ale ostatnia zmiana w dokumentach datowana jest na 21 lutego 2022 roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze