Nissan 370Z „niszczy” GT-R

Panowie lubią czasami rywalizować w różnych, dziwnych kategoriach. Bardzo często dają temu upust jadąc samochodem. Kierowca tego czerwonego Nissana GT-R musiał jednak się bardzo zdziwić.

Niektórym właścicielom szybkich i drogich samochodów wydaje się, że są najlepsi i najszybsi na drodze. Tak myślał ten, dość arogancki kierowca, dosiadający Nissana GT-R po lekkim tuningu – modyfikacje podniosły moc silnika jego Nissana do 700 KM. Kiedy dojechał do niego Nissan 370Z – wystarczyło spojrzeć kpiąco, pomachać ręką prowokująco i odjechać mocno przyspieszając, aby rozpocząć rywalizację.

Okazało się jednak, że gość z GT-R’a nie trafił na standardową wersję Nissana 370Z. Pod maską tego egzemplarza pracował zestaw twin-turbo pozwalający wygenerować 670 KM maksymalnej mocy. Mimo że samochód był minimalnie słabszy nominalnie, to w tym przypadku zagrała masa pojazdu, która w 370Z jest 275 kilogramów mniejsza niż w GT-R. 

Rezultat i minę drugiego kierowcy widać na filmie poniżej.

Najnowsze

Fiat Aegea – włoski atak na segment kompakt

Kilka godzin temu Fiat pokazał swojego najnowszego przedstawiciela w segmencie kompakt. Podczas targów motoryzacyjnych w Stambule zaprezentowano model Aegea, który zastąpi model Linea.

Jego poprzednik nie zrobił oszałamiającej kariery – Fiat Linea został wycofany ze sprzedaży jakiś czas temu, a w gamie modelowej Fiata brakowało konkretnego przedstawiciela w segmencie C. Aż do dzisiaj.

Kilka godzin temu dziennikarze obecni na targach w Stambule mogli zobaczyć model Aegea. Samochód został zaprojektowany we włoskim centrum FCA Style Centre, a jego produkcja odbywa się w tureckim zakładzie Bursa. Stamtąd auto trafi do 40 krajów, w tym Polski. 

Samochód ma konkurować w segmencie kompakt przede wszystkim na rynkach rozwijających się. Długość modelu Aegea to 4.5 metra, szerokość 1.78 m, a wysokość 1.48 m. Rozstaw osi wynosi 2.64 metra, a pojemność bagażnika to 510 litrów. 

We wnętrzu pomieści się pięć osób, a pod maską będą oferowane silniki benzynowe (dwa warianty) oraz wysokoprężne (dwie opcje). Zakres mocy wszystkich jednostek wyniesie od 95 do 120 KM. W zależności od silnika będzie można wybierać pomiędzy skrzynią ręczną, a automatyczną. Najoszczędniejsze wersje będą zużywać mniej niż 4 l/100 km (dane producenta). 

Na pokładzie Fiata Aegea pojawi się nowy system rozrywki Uconnect. Pięciocalowy ekran dotykowy będzie współpracował z nawigacją TomTom. Obsłuży technologię Bluetooth i będzie można podłączyć do niego urządzenia przez porty USB, AUX oraz iPod.

Auto pojawi się na rynku w listopadzie. Na początku zadebiutuje na rynku tureckim. Potem pojawi się w innych krajach. Cennik modelu nie został jeszcze ujawniony.

 

Najnowsze

Auta w USA będą „rozmawiać”

Władze w Stanach Zjednoczonych szukają sposobów na zmniejszenie liczby wypadków oraz ofiar śmiertelnych. Zamiast karać mandatami i zabieraniem prawa jazdy, pracują nad nowym technologicznym rozwiązaniem, który zaradzi problemowi.

Amerykańska organizacja odpowiedzialna za bezpieczeństwo na drogach (NHTSA) policzyła, że jest możliwe zredukowanie ponad 500 tysięcy wypadków rocznie i liczby ponad tysiąca ofiar tych zdarzeń. Wszystko dzięki innowacyjnemu systemowi wymiany informacji pomiędzy samochodami.

O technologii V2V (Vehicle to Vehicle) mówi się już od jakiegoś czasu, ale do tej pory prace szły dość mozolnie. Podobno stworzono już odpowiedni system wymiany informacji, który na początek pozwoli kontrolować sytuacje związane z lewoskrętem oraz kontrolą ruchu na skrzyżowaniach. W niedalekiej przyszłości samochody wyposażone w takie rozwiązanie w standardzie mają pojawić się na drogach. 

System będzie ostrzegał inne samochody zbliżające się do skrzyżowania o tym, że ktoś wyjeżdża z bocznej uliczki – manerw może być słabo widoczny. Równie dobrze inny kierowca może wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle. System będzie ostrzegał nie tylko wizualnie i werbalnie, ale także czynnie, używając autonomicznego hamulca awaryjnego. Dzięki temu nawet przy braku reakcji kierowcy będzie możliwe reagowanie, a w konsekwencji uniknięcie wypadku.

Producenci samochodów wiedzą już o tych planach NHTSA i powoli przygotowują się do wdrożenia systemu na pokładach swoich nowych modeli. Wytyczne w tej kwestii wyznaczy amerykański Departament Transportu. Póki co, ciężko mówić o konkretnych datach.

Najnowsze

Jaguar wybuduje fabrykę w Polsce?

Od jakiegoś czasu wiadomo, że koncern Tata Motors poszukuje miejsca pod inwestycję dla fabryki jednej ze swych firm, a w tym przypadku chodzi o Jaguar Land Rover. Polska znalazła się na krótkiej liście koncernu.

Jak donosi „Puls Biznesu” brytyjski producent będący od kilku lat pod skrzydłami indyjskiego koncernu planuje ekspansję na terenie środkowo-wschodniej Europy.

Tata Motors poszukuje działki o powierzchni 300-500 ha, gdzie mógłby wybudować nie tylko montownię samochodów, ale także fabrykę podzespołów oraz centrum edukacyjne. Gdyby informacje te się potwierdziły, pracę może znaleźć tam nawet 6 tysięcy osób.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zaproponowała tereny należące do LSSE (Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), leżącej pod Środą Śląską. Plusem tej lokalizacji jest bliskość do autostrady A3 oraz budowanej drogi ekspresowej S3. Sam teren leży przy drodze krajowej nr 94. 

Koncern Jaguar Land Rover produkuje obecnie auta w pięciu zakładach, umiejscowionych w Wielkiej Brytanii, Chinach oraz Indiach.

Na oficjalnie potwierdzenie lokalizacji fabryki przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale nasz kraj znajduje sie na krótkiej liście, gdzie najgroźniejszym konkurentem są Czechy.

 

Najnowsze

Ruszają targi motoryzacyjne w Silesia City Center

Od 21 do 30 maja w katowickim centrum handlowym Silesia City Center będzie można oglądać najnowsze samochody. Rozpoczynają się tam Targi Motoryzacyjne Silesia Moto.

Przez ponad tydzień w Silesia City Center będą rezydować nowości z polskich salonów. Najwięksi dealerzy będą tam prezentować samochody w trzech strefach: samochody sportowe, samochody luksusowe oraz SUV i Crossover.

Na targach pojawią się tacy dealerzy jak Toyota, Hyundai, Subaru, Nissan, Jeep, Range Rover, Ford, Mitusbishi czy Suzuki. Organizatorzy spodziewają się, że najwięcej chętnych przyciągnie wystawa aut sportowych i luksusowych. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z modelami Audi, BMW, Jaguara, Inifiniti oraz Lexusa. 

Targi Silesia Motor to nie tylko samochody, ale także możliwość porozmawiania z ekspertami z branży oraz handlowcami. Jest to pierwsza impreza tego typu organizowana w katowickim centrum Silesia. Organizatorzy liczą, że będzie to gratka nie tylko dla fanów motoryzacji, ale także osób, które znajdą się tam przy okazji zakupów.

 

Najnowsze