Niepozorni mocarze – Audi S1 i Audi S1 Sportback

Czy małe rzeczywiście musi oznaczać niezbyt... żwawe? Oczywiście, że nie. Wielu producentów udowodniło, że nawet najmiejsze samochody mogą uchodzić za sportowe. Audi prezentuje zatem S1 i S1 Sportback - dwa mocne klejnoty w gamie.

Audi S1 i S1 Sportback z silnikiem 2.0 TFSI o mocy 231 KM i momencie obrotowym  370 Nm mają stały napęd na cztery koła quattro i przeprojektowane podwozie. Sprint do setki zajmuje im odpowiednio 5,8 lub 5,9 sekundy, a maksymalna prędkość to 250 km/h.

Audi S1
fot. Audi

Sercem napędu quattro jest wielopłytkowe sprzęgło umieszczone przy tylnej osi. Elektroniczna blokada sprzęgła z selektywnym rozkładem napędu na poszczególne koła, to jedna z funkcji systemu stabilizacji toru jazdy ESC. System posiada dwustopniową możliwość dezaktywacji i uzupełnia pracę sprzęgła wielopłytkowego, dodatkowo delikatnie przyhamowując koła będące po wewnętrznej stronie zakrętu. Współpraca obu systemów ma sprawiać, że pojazd jest bardzo zwrotny i stabilny.

W Audi S1 i S1 Sportback zmodyfikowano łożyska przegubów przedniego zawieszenia, co ma zwiększyć spontaniczną reakcję podczas skrętu. Z tyłu pojazdu, konstrukcję czterowahaczową zastąpiono osią z wahaczami zespolonymi, typową dla modeli A1. Jest ona sportowa i sztywna.

Powiększona pompa hamulcowa oraz dużych rozmiarów tarcze hamulcowe – przednie o średnicy 310 mm – mają zapewniajać dobre hamowanie. Na życzenie, czerwone zaciski hamulcowe kół przednich ozdabia się emblematem „S1”. Oba modele opuszczają fabrykę na kołach o średnicy 17 cali, z oponami w rozmiarze 215/40 R17. Opcjonalnie dostępne są 18-calowe obręcze z oponami 225/35 R18.

W autach zamontowano ksenonowe reflektory Xenon plus. Diodowe światła tylne otrzymały nową, poziomą stylizację. Wiele detali, przede wszystkim przedniego i tylnego zderzaka, progów i układu wydechowego, nabrało wyrazistości. Dzięki opcjonalnemu, zewnętrznemu pakietowi stylistycznemu quattro, obejmującemu np. spojler dachowy, samochody zyskały jeszcze bardziej dynamiczny  wygląd.

Audi S1 Sportback
fot. Audi

Wewnątrz zegary mają typowe dla modeli S ciemnoszare podziałki. Nakładki na pedałach wykonano ze szczotkowanej stali szlachetnej. Alternatywnie do montowanych seryjnie sportowych foteli, zamówić można siedzenia sportowe S ze zintegrowanymi zagłówkami. Na życzenie, pojazd wyposażony w pakiet stylistyczny „wnętrze quattro”, zyskuje wyraźne kolorowe akcenty.

Audi S1 i S1 Sportback trafią do salonów sprzedaży w drugim kwartale 2014 roku. Dzięki systemowi Audi connect z telefonem pokładowym, w obu modelach dostępny jest internet. Pasażerowie, za pomocą punktu dostępowego Hotspot (WLAN) mogą do woli surfować i mailować, wykorzystując swoje urządzenia mobilne. Z kolei kierowca, może korzystać w pojeździe z dopasowanych do jego potrzeb usług online Audi connect.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze