Nie wjedziesz starszym autem i motocyklem do centrum miasta!

Politycy Platformy Obywatelskiej znaleźli kolejny sposób, jak utrudnić życie właścicielom starszych samochodów. Władze miasta będą mogły wprowadzić tzw. ekosfery, w których zabrania się wjazdu pojazdom nie spełniających określonej normy.

Samochody będą musiały być wyposażone w specjalne naklejki na przedniej szybie, informujące o klasie ekologicznej, którą spełnia dany pojazd – podobnie jest już w Niemczech. 

Podział na kategorie będzie zależny od daty pierwszej rejestracji. Naklejkę czerwoną otrzymają auta z silnikami diesla, wyprodukowane w latach 1997-2001. Modele wyprodukowane w latach 2001-2006 żółtą, a 2006-2010 zieloną. W najwyższej klasie znajdą się diesle, których pierwsza rejestracja nastąpiła po 2010 roku. 

W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym podział będzie mniej skomplikowany. Wszystkie auta zarejestrowane po 1993 roku trafią do klasy czwartej, a w najwyższej znajdą się wszystkie wyprodukowane po 2001 roku. Auta z silnikami wysokoprężnymi wyprodukowane przed 1997 rokiem i benzyniaki sprzed 1993 roku, nie będą mogły wjeżdżać do stref. Przepisy będą umożliwiały to tylko mieszkańcom oraz autom zabytkowym.

Naklejki ze strefami będą dotyczyły również motocykli. Właściciele nie będą jednak musieli przyklejać ich na jednoślad, tylko będą musieli okazywać je podczas kontroli. Motocykle wyprodukowane w latach od 1 września 1980 do 16 czerwca 1999 otrzymają klasę trzecią. Do czwartej klasy załapią się maszyny wyprodukowane w okresie 17 czerwca 1999 – 30 czerwca 2007. Wszystkie motocykle wyprodukowane po 30 czerwca 2007 będą klasyfikowane w klasie piątej.

Aby otrzymać naklejkę właściciel pojazdu będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek do starosty. Koszt takiej nalepki to 10 złotych. Jej brak będzie karany mandatem. Jak wysokim? Tego jeszcze nie wiadomo. Co ciekawe, będą możliwe „awanse” do wyższych kategorii. Wystarczy wymienić silnik na nowszy, a następnie udać się do stacji kontroli pojazdów, by zbadać emisję szkodliwych substancji. Wątpimy jednak w to, że znajdzie się na to wielu chętnych.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Znowu „Pogoda dla bogaczy”
Biednych których nie będzie stać na drogi nowy samochód nie wjadą do miasta . A bogatym było już za ciasno więc wymyślili sobie przepis że tylko samochodami takimi jakimi oni posiadają czyli nowymi będzie można wjechać do centrum miasta, a biedota zostawiać samochody na przedmieściach. Zauważcie że wszystkie przepisy biją w ta najuboższą i najbiedniejszą klasę.
Tak samo jest z autostradami . Na jeżdżenie po autostradach stać tylko bogatych, a więc naszym (biednych) kosztem bogaci sobie wybudowali drogi i po nich jeżdżą bo nas biednych nie stać!!!
A może w ogóle niech wymyślą przepis,żeby poniżej dziesięciu lat nie rejestrować samochodów. Zobaczcie jak tym którzy dużo zarabiają i stać ich na drogie samochody rozwiążą się problemy na drogach -brak korków, brak miejsc parkingowych, Itd…. Wiedza co robią żeby w Polsce żyło się lepiej BOGATYM!!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Trochę tak to wygląda. Jednak moim zdaniem w centrach dużych, zakorkowanych miast, ruch samochodowy powinien być poważnie ograniczony. Mieszkam w Warszawie i sprzedałem auto. Samochód jest dla mnie okropnie niepraktyczny. Korzystam z komunikacji miejskiej, która jednak nie może sprawnie działać z powodu nadmiaru samochodów. Wydaje mi się, że nie da się inaczej rozwiązać tego problemu jak kolejnymi zakazami i ograniczeniami ruchu samochodowego. Modyfikacja infrastruktury załatwi problem tylko na krótki czas.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

SAM NIE MAM ZA DUZO KASY NA MLODE AUTO ALE SADZE ZE TO DOBRY POMYSL. ZBLIZA SIE 2016r WIEC AUTA SPRZED 1993r PRAWIE LAPIA SIE NA ZABYTKOWY WIEK (23 LATA sic!!!) I CO TU DUZO GADAC DO 20 TO JESZCZE ALE PONAD JESLI TO NIE JEST POWAZNIE DOTOWANA JEDNOSTKA TO JUZ RACZEJ SYPIACY SIE RYDWAN NA DZIALKE I Z POWROTEM I PO ZAKUPY TO JUZ NIE NA DALSZE WYJAZDY.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze