Nie odśnieżasz dokładnie samochodu? Nowy taryfikator mandatów może być okrutny

Wielu kierowców nie przejmuje się ograniczeniami oraz potencjalnymi karami, jakie niesie ze sobą niewłaściwe odśnieżenie samochodu. Oto na jakie kary narażamy się według (nowego) taryfikatora.

Zimą, szczególnie gdy opady śniegu są intensywne, na drogach często można zobaczyć samochody, wyglądające na… nieprzystosowane do ruchu. Problemem nie jest jednak stan techniczny lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko częściowo, z niewielkim lufcikiem, pozwalającym na obserwację sytuacji tylko bezpośrednio przed pojazdem.. Kierowca takiego auta jedzie „na wyczucie” i w oczywisty sposób nie może widzieć innych samochodów i pieszych, przez co zagraża ich bezpieczeństwu.

Taryfikator mandatów 2022. Ile zapłacisz za mandaty za prędkość, brak pasów czy używanie komórki? Nawet 2500 złotych!

Często też podczas jazdy z nadwozia jadącego samochodu spada śnieg czy bryły lodu, uszkadzając inne samochody lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Uderzając w pieszego, może doprowadzić do tragedii. Leniwi kierowcy nie wiedzą przy tym, że narażają samych siebie. Przykładowo śnieg z dachu może się zsunąć na przednią szybę, całkowicie zasłaniając widok.

W każdej z powyższych sytuacji kierujący nieodśnieżonym samochodem świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają jego obowiązki. Zgodnie z kodeksem drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji.

Nowe mandaty 2022 – pierwsi kierowcy już je odczuli!

Za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim narażamy się na mandat w wysokości 200 złotych, za zaśnieżone reflektory i urządzenia sygnalizacyjne – 300 złotych, a za niewidoczną tablicę rejestracyjną – 500 złotych. Dodatkowo, gdy dojdzie do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci za to wykroczenie mogą nałożyć mandat karny w wysokości minimum 1000 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze