Konrad Maruszczak

Naprawa klimatyzacji samochodowej. Ile to kosztuje i co warto o tym wiedzieć?

Naprawa klimatyzacji samochodowej nie należy do prostych czynności, a sam system jest nękany wieloma awariami. Jeśli nie zareagujesz w porę, naprawa może kosztować tysiące złotych. Sprawdzamy, jak wygląda naprawa klimatyzacji samochodowej i jakie są jej typowe usterki?

Spis treści

Naprawa klimatyzacji samochodowej to rzecz, o której musimy pamiętać, bo przecież ten system jest jednym z elementów wyposażenia, które uważamy za „must have”. Bez niej trudne są podróże nie tylko latem w upalne dni, ale też zimą, gdy klimatyzacja przydaje się do wyeliminowania nadmiernej ilości wilgoci. Jak każdy element w samochodzie wymaga przeglądów i serwisu, aby służyła długo i bezawaryjnie. Ma to także przełożenie na nasze zdrowie, bo przecież to klimatyzacja odpowiada za jakość powietrza w kabinie, więc jej prawidłowe funkcjonowanie oznacza dobre powietrze, którym oddychamy w aucie.

Warto przyjrzeć się poniższym poradom i sprawdzić, na jakie awarie może być narażony układ, a także jak wygląda naprawa klimatyzacji samochodowej.

Budowa klimatyzacji samochodowej

Do podstawowych elementów budowy każdego układu klimatyzacji należą:

  • sprężarka,
  • skraplacz,
  • parownik.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, o każdy z tych elementów należy dbać, jeśli chcemy, aby nasz układ klimatyzacji funkcjonował bez zarzutu.

Zadaniem sprężarki klimatyzacji jest przemieszczanie czynnika chłodzącego oraz zwiększanie jego ciśnienia i temperatury. Skraplacz to wymiennik ciepła, który odprowadza ciepło z czynnika chłodniczego przejętego. Z kolei parownik natomiast odbiera ciepło z powietrza kabiny oraz osusza je.

Naprawa klimatyzacji samochodowej – jak usunąć usterki?

Do najczęstszych awarii w układzie klimatyzacji należą nieszczelność, usterka kompresora oraz uszkodzenie chłodnicy. Gdy układ jest nieszczelny może dochodzić do wycieku płynu chłodniczego oraz oleju smarującego kompresor. Brak środka smarnego oznacza zatarcie się kompresora, co prawie na pewno skończy się awarią. Wówczas konieczna będzie kosztowna regeneracja lub wymiana na nowy.

Nieszczelność klimatyzacji sprawdza się za pomocą otwarcia układu ciśnieniowego oraz jego czyszczenie. Do środka wpuszcza się barwnik UV, który w przypadku nieszczelności, widoczny jest w świetle ultrafioletowym.

Do uszkodzenia chłodnicy najczęściej dochodzi w przypadku stłuczki lub wypadku. To element, który najczęściej znajduje się z przodu auta i jest jednym z najbardziej narażonych na awarię. Chłodnica klimatyzacji lubi też rdzewieć, co oznacza wymianę elementu na nowy. Jej ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet 2500 zł.

Serwis klimatyzacji samochodowej – jak często to robić?

Kluczem jest tutaj regularność, dlatego warto robić przegląd klimatyzacji chociaż raz w roku. Nie chodzi tylko o nabicie czynnika i ozonowanie, ale także o dokładny serwis i sprawdzenie szczelności, aby za wczasu wykryć ewentualne defekty.

Podczas każdego serwisu klimatyzacji samochodowej należy wymienić filtr kabinowy (najlepiej z wkładem węglowym), uzupełnić czynnik (ubywa go ok. 15% rocznie) oraz przeprowadzić ozonowanie, czyli dokładną dezynfekcję kabiny, a także szczelin układu klimatyzacji.

Czy warto korzystać z klimatyzacji samochodowej?

Do korzystania z klimatyzacji latem nikogo nie musimy namawiać. Przyjemnie chłodne powietrze, gdy na zewnątrz panuje upał jest nieocenione podczas krótkich podróży w mieście, czy w długich trasach.

Jednak nie każdy wie, że korzystanie z klimatyzacji jest bardzo korzystne także zimą. Znacznie osusza kabinę auta, w której zimą gromadzi się sporo wilgoci, a także wydłuża żywotność całego układu. Niekorzystanie z układu klimatyzacji w samochodzie może skończyć się jego usterką. Do najczęstszych należy korozja na elementach sprzęgła sprężarki – najważniejszego elementu całego układu. Warto pamiętać o tym, że olej w sprężarce jest rozprowadzany tylko wtedy, gdy klimatyzacja jest włączona.

Warto więc korzystać z klimatyzacji przez cały rok, nawet mimo zwiększonego spalania (od 0,3 do 1,5 l paliwa na 1 godzinę pracy klimatyzacji).

Ile kosztuje serwis klimatyzacji samochodowej?

Cena naprawy jest uzależniona od środków, z jakich korzysta dany serwis, a także od miejsca lokalizacji. Serwis klimatyzacji samochodowej w dużym mieście może kosztować nawet 250-300 zł. W mniejszych miejscowościach ten wydatek może być nawet o połowę tańszy. Nie warto się sugerować tylko ceną, bo jej atrakcyjność może sugerować brak profesjonalizmu serwisu, a jednocześnie nieskuteczną naprawę. Przy wyborze serwisu klimatyzacji samochodowej warto zwrócić uwagę na ilość jego opinii.

Koszty naprawy układu klimatyzacji mogą być też uzależnione od ilości czynnika R1234yf, który trzeba uzupełnić w danym pojeździe. Standardowe auto osobowe ma zbiornik o pojemności ok. 500-600 g. Natomiast w dużych autach (np. SUVach) może być go więcej. Pierwsze 100 g R1234yf może kosztować ok. 250 zł, a następne 70-100 zł.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze