Konrad Maruszczak

Klimatyzacja samochodowa włączona także jesienią i zimą? Dowiedz się po co

Większość kierowców kojarzy klimatyzację z okresem letnim. Jednak także zimą ważne jest, aby z niej korzystać. Czy włączona klimatyzacja samochodowa zimą ma sens i jakie płyną z tego korzyści?

Spis treści

Nie wyobrażamy sobie dzisiejszych samochodów bez klimatyzacji. Nawet, gdy na zewnątrz panuje temperatura zaledwie 20 stopni, ale świeci słońce, kabina może się bardzo szybko nagrzać i wtedy każdy korzysta z upragnionej funkcji. Ale czy używać klimatyzacji zimą?

Klimatyzacja samochodowa zimą – po co?

Przy korzystaniu z tej funkcji w okresie zimowym należy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze – bezpieczeństwo. Chłodne powietrze zimowe zawiera dużo wilgoci. Dodatkowo, wnosimy do wnętrza sporo wody (na butach, czy odzieży). Przez to para szybko osadza się na szybach i w dużym stopniu ogranicza widoczność.

Masz auto z klimatyzacją? Koniecznie stosuj zasadę 5 minut – jest kluczowa

Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i drobnoustrojów, które także w niskich temperaturach mogą się rozwijać. Lubią osadzać się na tapicerce w kanalikach wentylacyjnych, co w efekcie powoduje, że wdychamy te niechciane bakterie. Klimatyzacja wytwarza suche powietrze (zimne i ciepłe), co pozwala zminimalizować wilgoć, a także szybko odparować szyby.

Drugim aspektem jest sprawność całego układu. Zaleca się, aby w sezonie zimowym uruchomić klimatyzację przynajmniej raz w tygodniu na 15 minut, co pozwoli nasmarować wszystkie elementy układu.

klimatyzacja wsamochodowa
klimatyzacja w samochodzie

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

Niedziałanie tego systemu zimą nie musi oznaczać jeszcze awarii. Nowsze samochody są wyposażone w system zabezpieczający przed zamrożeniem skraplacza. Może się zdarzyć, że klimatyzacja nie włączy się, gdy na zewnątrz panuje temperatura -5 st. C.

Jak sprawdzić, czy klimatyzacja działa? Najpierw należy włączyć nawiew z obiegiem zamkniętym, a dopiero potem uruchomić klimatyzację. Ten zabieg powinien nagrzać układ i uruchomić system. Jeśli klimatyzacja osusza powietrze i dogrzewa kabinę, wszystko jest w porządku.

Masz klimę w aucie? Prawdopodobnie używasz jej źle – klimatyzacja w samochodzie ma minusy

Nieużywanie klimatyzacji zimą może generować wydatki

Klimatyzacja samochodowa nieużywana przez sezon jesienno-zimowy może skończyć się usterką układu. Jeśli zrezygnujemy z klimy zimą, może to spowodować korozję na elementach sprzęgła sprężarki – najważniejszego elementu całego układu. Sprężarka jest smarowana tylko podczas pracy klimatyzacji. Nieużywana jest więc narażona na szybsze zużycie.

Klimatyzacja w zimie to nie tylko walory praktyczne. Korzystanie z systemu jest konieczne dla trwałości jego elementów. Włączenie klimatyzacji na kwadrans raz w tygodniu to absolutne minimum. Nawet mimo zwiększonego spalania (od 0,3 do 1,5 l paliwa na 1 godzinę pracy klimatyzacji).

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze