Karolina Chojnacka

Najstarszy Aston Martin na świecie, czyli A3. Jest wyjątkowa okazja, by zobaczyć go na żywo!

Lionel Martin i Robert Bamford założyli w 1913 roku firmę Bamford and Martin Limited, która rok później zmieni swą nazwę na Aston Martin. Kilka dekad później samochody tej marki będą synonimem luksusu i sportowego charakteru. A3 jest najstarszym Astonem Martinem na świecie.

Aston Martin w wielkim stylu będzie obchodził 100. urodziny najstarszego znanego i wciąż istniejącego samochodu swojej marki! Sędziwy A3 z 1921 roku spędzi swoje urodziny na Concours of Elegance, jednym z najbardziej prestiżowych pokazów samochodów na świecie. Impreza odbędzie się we wrześniu 2021 na przedmieściach Londynu.

Aston Martin A3

Jak sama nazwa wskazuje, A3 to to trzeci samochód zbudowany przez Astona Martina i jest napędzany silnikiem typu A, czterocylindrowym bocznozaworowym, dostrojonym do mocy około 11 KM.

Na początku lat 20. XX wieku A3 ustanowił kilka rekordów prędkości! Między innymi osiągnął prędkość ponad 138 km/h podczas 100-milowego wyścigu odbywającego się na torze Brooklands

Po szeroko zakrojonych testach Aston Martin sprzedał A3 w 1923 roku. Przez jakiś czas wędrował z rąk do rąk kolejnych właścicieli, aż kupił go mężczyzna imieniem R.W. Mallabar, który odesłał go z powrotem do siedziby Astona Martina z powodu awarii korbowodu. I zniknął. Światu objawił się ponownie dopiero w 2002 roku, kiedy pojawił się na aukcji i odkryto jego historyczne znaczenie.

Przeczytaj też: Aston Martin AMR21, czyli powrót brytyjskiej legendy do Formuły 1

Aston Martin otrzymał A3 jako hojną darowiznę w 2003 roku i zlecił firmie Ecurie Bertelli wykonanie pełnej – i bardzo długiej – renowacji historycznego modelu. Jego szkielet został odbudowany od podstaw z drewna jesionowego i otrzymał reprodukcję korpusu wykonaną z ręcznie tartych paneli. Podczas kapitalnego remontu jego silnik również został przebudowany, więc staruszek porusza się o własnych siłach.

Czy to oznacza, że A3 przyjedzie na Concours of Elegance o własnych siłach? Nie wiadomo. Niezależnie od tego, jak i kiedy tam dotrze, będzie wygrzewał się w słońcu obok gwiazdorskiej gamy samochodów wyścigowych w barwach Gulf i Martini oraz innych maszyn o historycznym znaczeniu.

Przeczytaj też: Aston Martin Vantage V12 Zagato Heritage TWINS – wyjątkowa para kolekcjonerskich egzemplarzy

Entuzjaści, którzy chcą osobiście zobaczyć Astona Martina A3, będą musieli udać się do Pałacu Hampton Court między 3 a 5 września 2021 roku. Bilety są już dostępna w sprzedaży na oficjalnej stronie Concours of Elegance.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze