Karolina Chojnacka

Najlepsze darmowe aplikacje dla kierowców. Google Maps, Yanosik i wiele innych

Nowoczesne technologie sprawiają, że jazda samochodem staje się przyjemniejsza. I pisząc o nowoczesnej technologii nie mamy na myśli tylko wyposażenia pojazdu, ale i... wyposażenie telefonu. Aby zaplanować podróż, nie potrzeba już grubej mapy czy wcześniej sporządzonej listy miejsc wartych odwiedzenia. To wszystko może nam zastąpić telefon z darmowymi aplikacjami.

Telefon i samochód. Jeszcze kilka lat temu mało kto spodziewał się, że te dwa światy zostaną połączone w tak skuteczny, wygodny i bezpieczny sposób. Integracja urządzeń mobilnych z autami przeszła długą drogę, od prostych zestawów głośnomówiących, aż do teraz, gdy nowe samochody mają bezprzewodowe ładowarki, a system multimedialny łączy się ze smartfonem, dając dostęp do niezliczonych aplikacji, map, serwisów streamingowych i innych funkcji przydatnych w trasie.

Google Maps

Google Maps ułatwiają życie kierowcom, potrafiąc znaleźć najkrótszą drogę. A do tego reagują na bieżąco na zmieniające się warunki ruchu (oferując objazdy) oraz stale poszerzają funkcjonalność. Od pewnego czasu kierowcy mogą oznaczać np. patrole policyjne napotkane na drodze – tak żeby inni kierujący nie wpadli na kontroli prędkości.

Google Maps pomoże ci oszczędzić paliwo

Yanosik

Aplikacji Yanosik nie trzeba przedstawiać kierowcom, którzy pokonują tysiące kilometrów miesięcznie. Z jej dobrodziejstw mogą również skorzystać ci, którzy wybierają się w trasy tylko raz na jakiś czas. Wszystko zaczęło się od możliwości informowania innych kierowców o policyjnych patrolach. Z czasem Yanosik stał się również aplikacją do nawigacji i informującą o utrudnieniach, wypadkach i robotach drogowych, które napotykamy na drodze. Całość bazuje na raportach innych użytkowników i od lat sprawdza się bardzo dobrze. Choć polski program może służyć do nawigacji, ujęliśmy go w osobnym podpunkcie, ze względu na jego znacznie szersze możliwości i zastosowanie, które doceniło wielu zawodowych kierowców.

Fuelio

To polska aplikacja, która umożliwia  prowadzenie dziennika tankowań, a także dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem pojazdu. Dzięki zapisywaniu informacji o poprzednich tankowaniach, które należy wprowadzać ręcznie, można lepiej śledzić zmianę cen na konkretnej stacji. Dostępny jest także prosty kalkulator, który umożliwia obliczenie przybliżonych kosztów trasy.

Aplikacja jest darmowa, a do jej użytkowania nie jest potrzebne utworzenie żadnego konta, dane zapisywane są lokalnie, ale po skonfigurowaniu możecie wykonywać ich backup do chmury.

Autopay

Już od kilku lat za pomocą aplikacji Autopay można automatycznie płacić za przejazd odcinkami autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Gdańskiem oraz A4 od Krakowa do Katowic. Dla kierowców, którzy korzystają z aplikacji Autopay szlabany podnoszą się same, a należna kwota automatycznie ściągana jest z karty płatniczej i do tego jest niższa niż w przypadku regulowania należności manualnie. Od niedawna Autopay automatycznie obsługuje również płatności na odcinkach A2 Konin-Łódź oraz A4 Wrocław-Gliwice.

Autopay nie działa w oparciu o stałą lokalizację, ma intuicyjny proces rejestracji, a do tego nie wymaga założenia konta przedpłaconego, a pobiera środki z konta bankowego kierowcy.

Mobilet

Bardzo często gdy parkujemy samochód w centrum miasta, konieczne jest uiszczenie stosownej opłaty. Najpierw trzeba znaleźć parkomat, później wbić do niego numer rejestracyjny, a następnie opłacić parkowanie. Czy opłaty można dokonać w inny, łatwiejszy sposób? Oczywiście że tak. Pozwala na to aplikacja Mobilet. Płatność odbywa się bezgotówkowo, kierowca ma pełną kontrolę nad czasem parkowania i rozlicza się co do faktycznie wykorzystanej minuty. System działa w ponad 100 miastach Polski.

samochody elektryczne
Wiele miejsc w płatnych strefach parkowania niestrzeżonego jest wyznaczanych częściowo na chodniku. Na takich miejscach zbyt ciężki pojazd parkować nie może (fot. materiały prasowe)

AutoGuard Black Box

Rejestrator jazdy jest jednym z ulubionych gadżetów motoryzacyjnych współczesnych kierowców. Dzięki aplikacji AutoGuard Black Box rejestrator można zrobić… ze swojego telefonu! Aplikacja wraz z obrazem zapisuje takie dane jak prędkość, dane GPS czy pobliskie adresy. Program może też robić automatycznie zdjęcia w sytuacji, którą uzna za kluczową.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze