Edyta Klim

Motocykle – częścią skandynawskiego folkloru (video)

Kihnu to mała estońska wyspa, gdzie czas się zatrzymał. Wielkie przywiązanie do tradycji obejmuje także motocykle, którymi jeżdżą min. kobiety w ludowych strojach.

Kihnu to estońska wyspa, na której są tylko cztery wioski (16 km2) oraz gmina, szkoła, szpital, muzeum i port. Tam czas się całkiem zatrzymał, a tradycje są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Unikatowej kulturze wyspy bliżej jednak do tradycji skandynawskich, niż estońskich.

Mieszkańcy wyspy od lat sprawują te same role i wykonują te same, tradycyjne prace. Kobiety zwykle opiekują się domem, zajmują rzemiosłem i rękodziełem, śpiewaniem, a mężczyźni pracują przy połowach w porcie. Wszyscy na co dzień noszą tradycyjne stroje, a sama wyspa stała się popularną atrakcją dla turystów.

Co ciekawe, na wyspie zachowało się ok. 50-ciu motocykli z lat 50-tych. Prawie wszystkie przystosowano do codziennych prac, poprzez zamontowanie wózka bocznego do przewozu dzieci lub drewnianej przyczepki transportowej. Motocykle są tu praktycznym środkiem transportu, także dla kobiet.

Chyba najbardziej rozpoznawalną mieszkanką wyspy jest 91-letnia Virve Koster, bardziej znana jako “Kihnu Virve” –  ludowa wokalistka z wyspy Kihnu. Ona także jeździ sowieckim motocyklem, wożąc w przyczepce swojego psa Ketu.

W 2003 roku przestrzeń kulturowa Kihnu została proklamowana Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Najnowsze

Edyta Klim

„Chalecos Rosas 2019” – różowa parada motocyklistek w Hiszpanii

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Piersi hiszpańskie motocyklistki w różowych kamizelkach wyjechały na ulice.

Chalecos Rosas 2019 to już czwarta edycja motocyklowej parady motocyklistek z grupy „Las Princesas del Asfalto” oraz „Federación Balear”, która ma na celu nagłośnienie problemu raka piersi oraz wielkiego znaczenia jego wczesnego wykrywania.

20 października o godzinie 10.00 grupa ok. 100 motocyklistek poprowadziła paradę ok. 3000 motocyklistów z Polígon de Son Oms do restauracji Cases de Son Sant Martí. Patronami tej edycji parady byli: motocyklowa zawodniczka Marta Machuca oraz Izan Guevar – zwycięzca European Talent Cup.

Rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet rodzajem choroby nowotworowej. A głównym powodem, przez którego wiele kobiet umiera z powodu nowotworu, jest zbyt późne jego wykrycie. Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują badanie piersi i mammografię – dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi.

Obecnie, w zdecydowanej większości przypadków, wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wyleczenie. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badań diagnostycznych piersi!

Najnowsze

Tak dochodzi do śmiertelnych wypadków

Kolizja na drodze może zdarzyć się każdemu. Zdarzają się niestety kierowcy, których sposób jazdy niesie ze sobą o wiele większe ryzyko.

Samochód z kamerą zbliża się do skrzyżowania, na którym znajduje się sygnalizacja świetlna. Zwróćcie uwagę, że od samego początku wyświetlany jest sygnał żółty. Autor nagrania nie jechał powoli, ale bez większego problemu zatrzymał się we właściwym miejscu.

Nagle obok niego przejeżdża z dużą prędkością inny samochód, którego kierowca chyba w ogóle nie próbował hamować. Cudem udało mu się ominąć skręcające w lewo auto, które w porę się zatrzymało. Zderzenie przy tak dużej prędkości mogło naprawdę skończyć się tragicznie.

Najnowsze

Samochodem pod sam nagrobek, czyli oblężenie cmentarzy w Gdańsku

Kilka razy do roku cmentarze przeżywają istnie oblężenie, a największe czeka nas za kilka dni. Zwykle dla zmotoryzowanych oznacza to problemy ze znalezieniem miejsca do zaparkowania, ale w gdańskich nekropoliach pojawił się zupełnie inny kłopot.

Problem o którym mowa dotknął przede wszystkim cmentarze Srebrzysko oraz Łostowicki. Tam kierowcy nie tylko tarasowali chodniki i rozjeżdżali trawniki, ale także podjeżdżali autami pod groby bliskich! Jak do tego doszło?

Regulamin cmentarzy komunalnych w Gdańsku przewiduje możliwość wjechania samochodem na ich teren, ale mogą to zrobić wyłącznie osoby mające więcej, niż 65 lat oraz niepełnosprawni. Weryfikacją zajmują się pracownicy stojący przy bramach wjazdowych i szlabanach.

Najwyraźniej coś zawiodło, ponieważ na wspomnianych cmentarzach wręcz zaroiło się od samochodów, które parkowały wzdłuż alejek dla pieszych, na trawnikach i pod samymi grobami. Wyraźnie utrudniało to ruch pieszych, a niektórzy z nich byli też trącani przez samochody snujące się pomału po nekropolii.

Aby uniknąć kolejnych takich sytuacji Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oznajmił, że wprowadzi całkowity zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych od 30 października do 2 listopada.

A jakie są wasze doświadczenia w dojazdach na cmentarze we Wszystkich Świętych? Spotkaliście się kiedyś z kierowcami, którzy dojeżdżali pod same groby bliskich?

Źródło i więcej zdjęć z gadańskich cmentarzy tutaj.

Najnowsze

KONKURS – Odpowiedz na pytanie i wygraj książkę: „Sen Winowajcy” Gustawa Strukowskiego!

Mamy dla was konkurs, w którym możecie wygrać książkę Gustawa Strukowskiego - "Sen Winowajcy". To wciągający kryminał napisany przez zawodowego kierowcę. Sprawdźcie szczegóły - czekamy na wasze odpowiedzi konkursowe!

„Sen winowajcy” to kryminał napisany przez zawodowego kierowcę, Gustawa Strukowskiego. Pracę w transporcie rozpoczął w 2015 roku w polskiej firmie, gdzie miał okazję jeździć „firanką” po znacznej części Europy. Pomysł na książkę zrodził się w trasie i tam też została ona spisana. Aby wygrać książkę „Sen Winowajcy” wystarczy odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego to właśnie Ty powinnaś/powinieneś wygrać tę nagrodę?”. 

Liczymy na waszą szczerość, kreatywność i pomysłowość! Prosimy o odpowiedzi w komentarzach, umieszczonych zarówno za pomocą Facebooka pod artykułem na motocaina.pl (może decydować również liczba like’ów Twoich znajomych pod Twoim komentarzem), jak i korzystając z naszego systemu komentowania pod konkursem. Nagrodzimy trzy najciekawsze odpowiedzi konkursowe!

Konkurs organizowany jest od dnia 29 pażdziernika 2019 r. od godz. 10:00 do dnia 4 listopada 2019 r. do godz. 23:59 poprzez stronę internetową o adresie www.motocaina.pl. Ogłoszenie wyników: 5 listopada 2019 r. Regulamin konkursu dostępny poniżej w pliku PDF. 

RECENZJA WYDAWNICTWA

Dwa zabójstwa, jedno narzędzie zbrodni i… mnóstwo pytań bez odpowiedzi. Nikodem Czerniak, zniszczony nałogiem alkoholowym podkomisarz, i Adam Smoleń, jego czterdziestoletni partner z Wydziału Kryminalnego Komendy w Bolesławcu, zostają wezwani do mieszkania, w którym znaleziono zwłoki młodej kobiety. Wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek, jednak pół roku później dochodzi do morderstwa, które rzuca zupełnie nowe światło na tę, wydawałoby się, rutynową sprawę. Porzucone w lesie ciało bezdomnego w podeszłym wieku może być kluczem do wytropienia seryjnego zabójcy grasującego w Bolesławcu… Co łączy te dwie, zupełnie różne, ofiary? Czy demony przeszłości pozwolą podkomisarzowi na trzeźwą ocenę sytuacji? Być może rozwiązanie tajemniczych morderstw znajduje się bliżej, niż ktokolwiek byłby skłonny przypuszczać…

REGULAMIN

{{ download(282) }}

Najnowsze