Mobilne prawo jazdy w telefonie już od przyszłego roku

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza rewolucję. Od przyszłego roku dowód osobisty i prawo jazdy będzie można okazywać w formie elektronicznej za pomocą telefonu komórkowego. Wdrożenie rozwiązania nastąpi już w przyszłym roku.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej w Warszawie szefowa resortu – Anna Strzeżyńska – poinformowała o pracach nad wdrożeniem nowego systemu „mDokument”. Ministerstwo zapowiedziało, że w już w maju przyszłego roku możemy liczyć na start programu pilotażowego dla mobilnego dowodu osobistego, a pod koniec czerwca nastąpi pełna dostępność tej usługi.

Drugi etap, który szczególnie zainteresuje kierowców, ruszy w październiku 2017 r. Trzeci, dotyczący dowodów rejestracyjnych oraz ubezpieczeń OC zapanowano na końcówkę przyszłego roku. W późniejszych terminach ministerstwo zapewni mobilny dostęp do innych dokumentów wykorzystywanych na co dzień.

Nowe rozwiązania ułatwią życie nie tylko obywatelom, ale również państwu. Ministerstwo zapowiada, że korzystanie z tej usługi nie będzie obowiązkowe. Nadal będzie można używać tradycyjnych dokumentów.  „mDokument” ma być bezpieczny, rozwiązanie będzie kompatybilne ze smartfonami i starszymi urządzeniami. Przewidziano nawet procedurę w przypadku rozładowania się telefonu komórkowego.

Za realizację projektu odpowiadają Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z MSWiA. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Centralny Ośrodek Informatyki mają pełnić rolę wykonawczą w zakresie dostarczania rozwiązania oraz utrzymania infrastruktury.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze