Młodzi Amerykanie nie chcą jeździć
Amerykańskie nastolatki tracą zainteresowanie samochodami na rzecz smartfonów, komputerów i innych gadżetów tego typu.
30 lat temu niemal połowa szesnastolatków w Ameryce miała prawo jazdy, stanowiące niejako dowód niezależności i dojrzałości. Wedle danych z 2010 roku, ta liczba spadła do 28% (zgodnie z danymi Uniwersytetu Michigan).
![]() |
fot. materiały prasowe |
To samo dotyczy starszych nastolatków. W 1983 roku, 69% siedemnastolatków miało prawo jazdy, w 2010 już tylko 46%. W przypadku osiemnastolatków spadek nastąpił z 80% na 61%.
Wedle badaczy, odpowiedzialność za ten trend ponosi technologia. Samochód nie jest już nastolatkom niezbędnie potrzebny jako narzędzie integracji z rówieśnikami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zdobyć prawo jazdy jest po prostu trudniej. Przykładowo w Kalifornii młodzież poniżej osiemnastego roku życia przed otrzymaniem licencji musi wyjeździć 50 godzin pod okiem osoby starszej niż 25 lat. Dodatkowe restrykcje przewidują, że osoby przed osiemnastką, nawet jeśli posiadają już prawo jazdy, nie mogą wozić pasażerów bez nadzoru dorosłych ani jeździć między jedenastą wieczorem i piątą rano.
Nie jest to najlepsza wiadomość dla branży motoryzacyjnej.
Najnowsze
-
Płatne parkowanie a wzrost wypadków motocyklowych – to szokujące dane! Jak jeździć bezpieczniej?
Wydaje się, że przesiadka na jednoślad w mieście to same korzyści - dowiedz się, czy ma to sens i czy jesteś na to gotowy. -
Test BMW 120 – z potencjałem na przyjaciela
-
Nowy Volkswagen Touareg R – flagowy SUV z wtyczką i sportowym zacięciem
-
Foteliki samochodowe na każdą kieszeń: jak znaleźć bezpieczny model w dobrej cenie?
-
Parking w Warszawie: bezkarność na „kopertach” uderza w najsłabszych – kto na tym zarabia? Cena kopert i fałszywych kart
Zostaw komentarz: